Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 05:01    

 

 
 
 
Büyükşehir, 15 yolcu gemisi için uluslararası ihaleye çıkıyor

 Reklam
15 yolcu gemisi için uluslararası ihale
28 Ekim 2011 Cuma 23:52
Büyükşehir, 15 yolcu gemisi için uluslararası ihaleye çıkıyor
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 6 Aralık tarihinde gerçekleştireceği ihale ile alınacak katamaran tipi yolcu gemilerinde aydınlatma sistemleri güneş panelleri ile desteklenecek, egzoz gazı emisyonu minimum düzeyi aşmayacak. İzmir’in yeni gemilerinde bisiklet parkları, görme engelliler için kabartmalı yönlendirme levhaları, engelli tuvaletleri, evcil hayvan kafesleri ve kablosuz internet de olacak. Hızı mevcut gemilerin iki katına ulaşacak katamaranlarla Konak-Karşıyaka arasındaki mesafe 10 dakikada katedilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi ve ulaşımda deniz taşımacılığının payının artırılması için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bu kapsamda 6 Aralık 2011’de 15 adet yolcu gemisi alımı için ihale gerçekleştirilecek. İhale, ulusal ve uluslararası tüm isteklilere açık olarak yapılacak. İhalenin gerçekleştirilip sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk gemi 14 ay sonra, diğer gemiler ise her 2.5 ayda bir gemi olmak üzere teslim edilecek.
İhale kapsamında inşası gerçekleştirecek yeni gemiler, özellikle çevreci ve engelli dostu olacak. Yeni gemilerde işletme-bakım-onarım maliyetleri ile yakıt sarfiyatının düşük olması, yolcu konfor ve güvenliğinin en üst düzeyde tutulması planlandı. Gemiler, günümüzün en ileri teknolojisi kullanılarak üretilecek. Gemi yapım malzemesi olarak karbon kompozit kullanımı ve ses izolasyonunda mükemmelliyetin çok yüksek tutulması ile yeni gemiler,  mevcut gemilere göre çok “sessiz” olarak çalışacak.  Gemilerde internet erişimi ve TV yayını da bulunacak.  Gemilerdeki koltukların ergonomisi ve konforu ile uçak koltuğu rahatlığı sunulacak.
Katamaran gövde tipinde inşa edilecek yeni gemilerde güneş enerji panelleri ile aydınlatma sistemi desteklenecek. Az yakıt harcayan gemilerde egzoz gazı emisyonu minimum düzeyde olacak, böylece çevreye duyarlı hizmet verilecek. Engelli vatandaşlar da gemilerden rahatça faydalanabilecek. İskeleler, alınacak yeni gemilere göre yeniden yapılandırılarak modernize edilecek.

Yolcu Gemilerinin Teknik Özellikleri

? Yeni gemiler katamaran gövde tipinde olacak.
? Yapı ana malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, dayanıklı, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’ malzemeden olacak.
? 12 adet geminin işletme hızı (saatte) 18 deniz mili, 3 adet geminin işleme hızı saatte 30 deniz mili olmak üzere 15 adet gemi inşa edilecek (Mevcut gemilerin hızı saatte 9-10 deniz mili)
? Gemilerin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği olacak. Bu sayede gemilerin iskelelere yanaşma ve ayrılmaları çok kısa sürede gerçekleşebilecek.
? Gemiler iç ve dış körfez taşımacılığında İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlandı.
? Gemilerin boyları  en az 37 metre, enleri ise en az  11,5 metre olacak
? Konforlu ve ergonomik oturma koltukları ile geniş koltuk arası mesafesi (diz mesafesi) olacak.
? Gemiler en az 400 kişi kapasiteli olacak
? Gemilerde büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri (snack) bulunacak
? Gemilerin ön tarafında yolcuların hızlı iniş-binişlerini sağlayacak genişlikte, engelli vatandaşların yardımsız olarak kullanımına uygun kaptan tarafından otomatik olarak kumanda edilecek rampalar bulunacak.
? Gemilerde bebek bakım masası da bulunacak.
? Normal tuvaletler ve engelli tuvaleti bulunacak
? Gemi ergonomisi engelli vatandaşlar ve çocuk arabalarının kullanımına uygun olarak yapılandırılacak
? Gemilerde gerekli yerlerde, görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı (Braille Alfabesinde yazılmış)  uyarı ve yönlendirme işaretleri olacak.
? Gemiler iki katlı olacak. Birinci kat kapalı alan, ikinci kat kapalı ve açık alanlı olacak.
? Gemide bisiklet parkları bulunacak. Böylece bisiklet kullanıcıları da gemilerde daha rahat bir yolculuk yapabilecek.
? Gemiye binecek yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için en az 3 adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi bulunacak.
? Yolcuların bavul ve çantalarını koyabilecekleri bavul rafı ve alanları olacak
? Yazın terletmeyecek, kışın üşütmeyecek derecede iklimlendirilmiş (klimalı) kapalı yolcu salonları oluşturulacak.
? Gemiler, kurulacak bir merkezden  ‘Filo işletme Sistemi’ ile kontrol ve denetim sağlanarak yönetilecek. Aynı sistem aracılığıyla gemideki ve kıyı birimlerinde bulunan ekranlar vasıtasıyla yolcuların bilgilendirilmesi sağlanacak.  Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebilecek.
? Gemilerde kablosuz internet donanımı bulunacak.
? Gemilerin bakım/onarımlarının sorunsuz gerçekleştirilmesi içim ihale kapsamında yedek parçalarının alımı da gerçekleştirilecek.


Konak-Karşıyaka/Konak-Bostanlı seferleri 10 dakikaya düşecek
Mevcut durumda kullanılan yolcu gemileriyle Konak-Karşıyaka/Konak-Bostanlı arası yanaşma ve ayrılma manevraları dahil 18-20 dakikada katediliyor. Yolcu iniş-binişinin 5 dakika olarak eklenmesiyle toplam 25 dakikada sefer tamamlanıyor. Yeni gemilerde ise yanaşma ve ayrılma manevraları dahil en çok 10 dakika ve 5 dakikada yolcu iniş-biniş süreleri ile birlikte her seferin 15 dakikada tamamlanması hedefleniyor.
Etiketler : 15, yolcu, gemisi, için, uluslararası, ihale,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2186 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2614  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 310 Toplam: 1,840,118
Haberler artık Outlook'ta