Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

25 Haziran 2019 Salı 05:31    

 

 
 
 
İZAYDAŞ evsel atıklardan elektrik enerjisi üretecek projeyi hayata geçiriyor

 Reklam
Çöpler de işe yarıyacak artık
19 Ağustos 2011 Cuma 10:37
İZAYDAŞ evsel atıklardan elektrik enerjisi üretecek projeyi hayata geçiriyor
 

Proje ile atıklardan çıkan zararlı gazların atmosfere yayılıp çevre ve insan sağlığına olumsuz etki vermesini önlenirken 500 konutun bir senelik elektriği karşılanmış olacak.

EVSEL ATIKLARDAN

Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından İZAYDAŞ sürdürülebilir çevre ve sağlıklı toplum için etkin uygulamalar üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda Kocaeli’nin sağlıklı geleceğine önemli bir adım attıracak evsel atıklardan elektrik enerjisi üretim projesi gerçekleştiriliyor. İZAYDAŞ’a ait düzenli depolama alanlarına getirilen evsel atıklardan oluşan metan gazının yakılması ile oluşturulacak çalışma için gerekli alt yapı çalışmaları ise titizlikle devam ediyor.

2012 YILI İLK ÇEYREĞİNDE

Proje evsel atıkların sıkışmasından sonra oluşan metan gazının çöp alanın içine belli aralıklarla yerleştirilen borularla ana arterde toplanarak yakılması ile çalışıyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde devreye geçirilmesi planlanan çalışmada, kurulan motorlama sistemi ile yanan metan gazı elektriğe dönüştürülüyor. Bu şekilde sera gazı salınımları azaltılıp çevre ve insan sağlığını tehdit eden gazların atmosfere gitmeden toplanarak bertarafı sağlanılıyor.

500 KONUTUN YILLIK ELEKTRİK İHTİYACI

Dünya atmosferinde yüzde 0,00022 oranında renksiz, kokusuz, zehirleyici olmayan yanıcı bir gaz olan metan gazından 16 sene boyunca 133 milyon Kwh elektrik enerjisi üretimi hedefleniyor. Yanma ve patlama tehlikesi içeren metan gazından elde edilen bu enerji miktarı ise 500 konutun yıllık elektrik enerjisini karşılar nitelikte. Bu miktarla Kocaeli’deki birçok mahallenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak.

KÜRESEL ISINMA MİNİMİZE EDİLECEK

Yakıt masrafının olmaması ve yüksek kapasite verimliliği açısından diğer teknolojilere kıyaslandığında daha ekonomik olan proje, atmosfere çıkan zararlı gazların sera etkisi oluşturmasının minimize edilmesini sağlayacak. Bu gazların toplanıp bertaraf edilmesi ile atmosfere 750 bin ila 1 milyon ton Karbondioksit salınımı da engellenmiş olacak. Patlayıcı olmasının yanında molekül bazda karbondioksitten 20 kez daha güçlü bir potansiyele sahip olan metan gazının küresel ısınma üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi sağlanacak. Ayrıca bu tür tesislerin ülkeye getirdiği başka bir avantaj da Kyoto Protokolü çerçevesinde, ortaya çıkan karbon emisyonu karşılığı 'karbon kredisi' kazanılması olacak.
Etiketler : Çöpler, de, işe, yarıyacak, artık,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2026 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2261  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 296 Toplam: 1,846,181
Haberler artık Outlook'ta