Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 14:09    

 

 
 
 
Rusya ile imzalanan nükleer enerji santrali için eleştiriler geldi

 Reklam
Akıl ve Ahlak tutulması içindeler
17 Mayıs 2010 Pazartesi 19:58
Rusya ile imzalanan nükleer enerji santrali için eleştiriler geldi
 

Akkuyu’da kurulması düşünülen nükleer enerji santrali ile ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmayı eleştiren Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, “Mersin’in emperyalist güçlerin arka bahçesi olmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

     Yargı kararı ile Akkuyu’ya nükleer santral yapılmasına izin verilmediğini hatırlatan Nuri Özdemir, “Başta Kent Konseyi olmak üzere, Mersin’deki tüm sivil toplum örgütlerinin haklı direnişi sonucu, Akkuyu’ya nükleer santral yapım işiyle ilgili ihale, yüksek yargı tarafından durdurulmuştu. Gelinen süreçte hukuku arkadan dolanan Hükümet, yasalarda gerekli değişiklikleri yaparak, bu işin ihalesiz yapılmasına giden yolu açtı ve bununla ilgili anlaşma Rusya ile Türkiye arasında geçtiğimiz haftalarda imzalandı. Atılan bu imzalar hem kentimiz, hem bölgemiz, hem de ülkemiz açısından çok talihsizdir” dedi.

     Bütün dünya yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yoğunlaşmışken, Türkiye’ye ve kentimize bütün dünyanın terk ettiği nükleer enerji santralini inşa etmenin mantıklı hiçbir açıklamasının olmadığını kaydeden Nuri Özdemir, “Maalesef ülkemiz ve kentimiz, bizzat Hükümet tarafından birilerine peşkeş çekilmektedir. Kentimiz, Hükümet tarafından bir yandan turizm bölgesi ilan edilirken, diğer taraftan turizmin baş düşmanı nükleer santral kentimize kurulmak istenmektedir. Bunun akıl ve mantıkla hiçbir ilişkisi yoktur. Hükümet bugünkü duruşuyla bir akıl ve ahlak tutulması içine girmiştir” dedi.

     Nükleer Santralin Mersin’de kurulması için kapalı kapılar ardında Rusya ile ne tür pazarlıklar yapıldığının bilinmediğini ifade eden Nuri Özdemir, “Mersin’in, hatta Türkiye’nin turistik anlamda en bakir ve güzel bir yerine, daha atıklarının bile nasıl bertaraf edileceği uzmanlar tarafından bilinmeyen nükleer santral kurma çalışması içerisinde bulunmak, akıl tutulmasının da ötesinde bir şeydir” dedi.

     Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kenti bir turizm kenti haline getirmek için başta tertemiz bir denize kavuşturacak olan arıtma tesisi olmak üzere birçok önemli projeyi hayata geçirdiğini sözlerine ekleyen Nuri Özdemir, “Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptığı yatırımlarla kenti turizm alanında kalkındırmanın gayreti içinde iken, Hükümet tam tersine Mersin’de turizmi baltalamak için nükleer santral kurulmasına izin veriyor” dedi.

     Emperyalist ülkelerin, kendi ülkelerinde istemedikleri bir sistemi Türkiye’ye monte etmeye çalıştıklarını vurgulayan Nuri Özdemir, “Bu konu kısa bir zaman içinde parlamentoya gelecek. Parlamentoda hangi partiden olursa olsun bütün Mersin Milletvekilleri’nin bu konuda duyarlı davranmalarını ve karşı çıkmalarını bekliyoruz. Biz de Kent Konseyi ve Mersin’deki tüm sivil toplum örgütleri ile birlikte bu konunun yakın takipçisi olacağız” dedi
Etiketler : Akıl, ve, Ahlak, tutulması, içindeler,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1842 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2390  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 25 Bugün: 662 Toplam: 1,787,496
Haberler artık Outlook'ta