Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 19:29    

 

 
 
 
Aziz Kocaoğlu,hiç bir kuruluştan hibe almadıklarını açıkladı

 Reklam
Alman ajansı ile görüşmemiz donduruldu
04 Ekim 2011 Salı 17:39
Aziz Kocaoğlu,hiç bir kuruluştan hibe almadıklarını açıkladı
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yurt içi ve yurt dışındaki hiçbir kurum ya da kuruluştan hibe almadıklarını açıkladı. Körfez taşımacılığı için “Hazine’nin yönlendirmesi” sonucu Alman Kalkınma Ajansı ile kredi görüşmesi yaptıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Sonra bu görüşmeler de donduruldu. Halen dışarıdan hiçbir kurum ve kuruluşla görüşmemiz yok. Zaten Hazine onayı olmadan yurtdışından hiçbir kurum ve kuruluş bize kredi vermez. Biz kredi için sadece Türkiye’nin bankalarıyla görüşüyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görevde bulunduğu süre içinde yurt içi ve yurt dışındaki hiçbir kurum ya da kuruluştan hibe almadıklarını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sadece, TCDD ile ortaklaşa işletilen  Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi’nin Geliştirilmesi Projesi için Avrupa Yatırım Bankası’ndan Hazine garantili 100 milyon Euro kredi kullandığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“İzmir Körfezi’nde yolcu taşımacılığını geliştirmek amacıyla almayı planladığımız vapurlar için Hazine’nin yönlendirmesiyle Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Avrupa Kalkınma Bankası (CEB) ve Alman Kalkınma Ajansı (KFW) ile kredi görüşmelerimiz oldu. Her üç grupla da finansman konusunda mutabakat sağladık. Ancak Hazine’nin görüşmelerin sürdürülmesi için bize yetki vermesi, izin vermesi gerekiyordu. Bu yetki-izin verilmeyince, hem biz hem de karşı taraf görüşmeleri durdurdu. Şu an görüşmeler donmuş durumda. Bu Alman bankasını da, diğer iki bankayı da ‘bunlarla görüşürseniz iyi olur’ diyerek bize öneren Hazine’dir. Bu görüşmeler de Hazine’nin yönlendirmesiyle olmuştur. Yurt dışarıdan hiçbir kurum ve kuruluşla kredi görüşmemiz yok. Sadece Türkiye’nin bankalarıyla kredi için görüşüyoruz” diye konuştu.

“Kimseden hibe almadık”

Bazı BDP ve CHP’li belediyelerin Alman vakıflarından hibe aldığı ve kredi kullandığına ilişkin iddialarla ilgili başlangıçta bir açıklama yapmayı düşünmediklerini kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu  şunları söyledi:

“İlgimiz olmayan bir konuda açıklama yapmamızın bir anlamı olmadığını düşündük. Ama bugün geldiğimiz noktada herkes açıklama yapmış. Biz de durumumuzu belirtelim istedik. Bizim hiçbir vakıftan, hiçbir kurumdan hibe olarak aldığımız bir para yok. Bugüne kadar şahsi genel prensibim itibariyle, hiçbir kurum ve kuruluştan hibe şeklinde bir bağış almıyorum. Bu da bizim kendi kişisel prensibimizdir. Yani bizim bu işle bir alakamız yok.”

“Hazine izin vermeden görüşme olmaz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile bazı CHP’li belediyeleri töhmet altında bıraktığına dikkati çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sayın Başbakan lütfeder, hangi belediyede ne gibi bir anlaşma yapılmış onu açıklarsa; hem bizler, töhmet altında kalan belediyeler, hem de kamuoyu rahatlamış olur. Bence konunun çözümü burada yatmaktadır” dedi.

Konuyla ilgili partisinin genel merkezi tarafından kendisinin de arandığını ve “Böyle bir konuyla ilişkimiz yok” dediğini kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Görüşmelerimizin tamamı bu şekilde. Sayın Başbakan ‘Alman’ dedi; ben Fransız’ı da açıklıyorum, Avrupa’yı da açıklıyorum. Üç tane kurumla görüştüğümüz için sadece onların isimlerini söylüyorum. Sayın Başbakan böyle bir açıklama yaptığına göre, en azından bunu yapan kimse, kamuoyuna açıklamak durumunda. Yaklaşık 500 tane CHP’li belediyenin bu konuda töhmet altında kalmasını, canla-başla çalışan bütün belediyeler açısından bir sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.  Belediyelerin yurt dışından kredi alabilmesi için temel şart, ‘Hazine’nin buna onay, izin vermesidir’. Hazine izin vermeden yurtdışından hiçbir kurum ve kuruluş bize kredi vermez. Yani Hazine’den görüş alınmadan bizim bir yerle gidip görüşmemiz, kredi alışverişinde bulunmamızın pratikte hiçbir anlamı yoktur.”
Etiketler : Alman, ajansı, ile, görüşmemiz, donduruldu,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1502 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2817  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 15 Bugün: 663 Toplam: 1,840,471
Haberler artık Outlook'ta