Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

27 Mayıs 2019 Pazartesi 02:10    

 

 
 
 
Bu yıl Altın Koza'nın daha kapsamlı bir şekilde takip edildiğini kaydetti.

 Reklam
Altın Koza'ya ilgi arttı
30 Eylül 2011 Cuma 13:43
Bu yıl Altın Koza'nın daha kapsamlı bir şekilde takip edildiğini kaydetti.
 

Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 48 televizyon ve 100 gazetede toplam 2 bin 354 kez haber olurken, 9 ayrı sinema salonunda gerçekleştirilen 714 gösterimle de 100 bin izleyiciye, 5 açık hava konseriyle de 65 bin kişiye ulaşıldığı kaydedildi. Festival kapsamında yapılan harcamanınsa, geçen yıla göre yüzde 27.2 düşüş göstermesine rağmen, sanatçılara verilen ödül miktarı iki kat artarak, 936 bin TL'ye ulaştığı vurgulandı. Başkan Vekili Aldırmaz, “Biz bu festivali tek başımıza değil, Adana halkı ile yaptık ve birlikte başarılı olduk. Başta Sayın Kalkınma Bakanımız ve Sayın Valimiz olmak üzere katkı verenlere teşekkür ediyorum” dedi

Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 48 televizyon ve 100 gazetede toplam 2 bin 354 kez haber olurken, 9 ayrı sinema salonunda gerçekleştirilen 714 gösterimle de 100 bin izleyiciye, 5 açık hava konseriyle de 65 bin kişiye ulaşıldığı kaydedildi. Festival kapsamında yapılan harcamanınsa, geçen yıla göre yüzde 27.2 düşüş göstermesine rağmen, sanatçılara verilen ödül miktarı iki kat artarak, 936 bin TL'ye ulaştığı vurgulandı. Başkan Vekili Aldırmaz, “Biz bu festivali tek başımıza değil, Adana halkı ile yaptık ve birlikte başarılı olduk. Başta Sayın Kalkınma Bakanımız ve Sayın Valimiz olmak üzere katkı verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

   Altın Koza AŞ Genel Müdürü Ozan Aksu, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Müdürü İsmail Timuçin ve Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Basın Danışmanı İsmet Ramazan Selçuk ile birlikte Seyhan Oteli'nde düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, “18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali”ne katkı ve destekleri nedeniyle basın mensuplarına teşekkür etti. Burada festivalle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Aldırmaz, Altın Koza Festivali ile birlikte Adana’da insanların sanat dolu 9 gün yaşadığını, etkinlikle birlikte aynı zamanda da kentin sessini uzak diyarlara duyurduklarını anlattı.

   “48 TELEVİZYON VE 100 GAZETEDE TOPLAM 2 BİN 354 HABER YAPILDI”…

   Aldırmaz, 1 Haziran-28 Eylül 2011 tarihleri arasında 34 ulusal, 14 de yerel olmak üzere toplam 48 televizyon kanalının, belirtilen tarihlerde 'Altın Koza' ile ilgili olarak 468 kez haber yayını yaptığı bilgisini vererek, bunun yanında 41 ulusal, 59'u da yerel olmak üzere toplam 100 gazetede bin 886 haber metninin yayımlandığını dile getirdi. Türkiye'nin ve dünyanın en önemli arama motorlarından biri olarak öne çıkan, 'Google'da da festivalin geniş yer bulduğunu kaydeden Aldırmaz, “Ortaya çıkan bu tablo, muhteşem bir netice. Festivale davet edilen konuklarımız arasında 73'ü yabancı olmak üzere toplam 149 da basın mensubu vardı. Bu rekor bir rakam” dedi. '18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali' ile birlikte 764 sanatçı ve akademisyenin kentte konuk edildiğine dikkat çeken Aldırmaz, Türkiye'nin yanı sıra İspanya, Fransa, Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Lübnan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Rum Kesimi, Portekiz, Irak ve Suriye'den de festivale katılım olduğunu hatırlattı.

   "FESTİVALLE BİRLİKTE YAKLAŞIK 165 BİN KİŞİYE ULAŞTIK" …

   9 gün süren festivalle birlikte 9 ayrı sinema salonunda 238 filmle ilgili olarak 714 ayrı gösterim yapılarak, 'yazlık sinema nostaljisi'ni Adanalılara yaşattıklarını ifade eden Aldırmaz, söz konusu gösterimlerle de 30 bini öğrenci olmak üzere 100 bin kişinin katıldığını açıkladı. Funda Arar, Haluk Levent, Alişan, Mustafa Keser ve Kubat gibi isimleri de halkla buluşturduklarını ve bu konserler dizisini de yaklaşık 65 bin kişinin katılım gösterdiğine işaret eden Aldırmaz, tüm bunların da festivalle

birlikte yaklaşık 165 bin kişiye ulaştıklarını ortaya koyduğu yorumunu yaptı. Aldırmaz, 'Sinema Müzesi' ile sanata ve sanatçıya daha fazla destek verilmesine yönelik daha önce verdikleri sözleri de bu yıl yerine getirmenin haklı mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. 'Sinema Müzesi' hakkında bilgiler de veren Aldırmaz, müzede Abidin Dino ve Orhan Kemal'in balmumu heykellerinin yanı sıra Dino'nun sadece bir eserinin Avrupa'da 30 bin dolara alıcı bulduğu bir ortamda sanatçının orijinal 13 eserinin müzeye bağışlandığını, bunun oldukça önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.

"SİNEMA MÜZESİ'Nİ TÜRKİYE'DE ÖRNEK OLACAK HALE GETİRECEĞİZ"…

   Yılmaz Güney'e müzede özel bir bölüm oluşturularak, burada Güney'in bir balmumu heykeliyle birlikte özel eşyalarının da yer aldığını anlatan Zihni Aldırmaz, Türk sinemasında elle yapılan film afişlerinin tek örneğinin müzede sergilendiğini vurgulayarak, Türk sinemasında bugüne kadar çekilen filmlerin hemen hemen yarısının (3 bin 500 film) müze bünyesinde bulunduğunu bilgisini verdi. Müzenin hemen yan tarafında bulunan tarihi yapıyı da belediye olarak satın aldıklarını ve böylelikle 'Sinema Müzesi'ni genişletip, Türkiye'ye örnek olabilecek düzeye getireceklerini kaydeden Aldırmaz, insanların kırılmaması noktasında hassas davrandıklarını, bu nedenle de yola Adanalı sinema sanatçılarının eserleriyle çıktıklarını söyledi. Aldırmaz, "Müze, Türk sinema ve sanat dünyasına hitap eden bir konumda. Artık sanatçılarımız sergilenme değeri olan kişisel eşyalarını müzemize bağışlama noktasında adeta birbirleriyle yarışır hale geldi. Bunlar çok önemli gelişmeler" diye konuştu.

“DAHA AZ HARCAMA YAPARKEN SANATÇIYA DAHA FAZLA ÖDÜL VERDİK”…

   “Bu tür festivallerde iki şey çok önemli. Bunlardan biri, harcadığınız paranın karşılığını tanıtım olarak görmek, bir değeri de kente kalıcı eserler kazandırılmasıdır" ifadesini kullanan Aldırmaz, konuşmasını da şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz yıl 17.'si organize edilen, 'Uluslararası Altın Koza Film Festivali' 8 milyon 300 bin TL'ye ihale edilmiş, 6 milyon 729 bin TL'ye gerçekleşmişti. Bu yıl ki organizasyonsa 6 milyon 970 bin TL'ye ihaleye çıkartılarak, kesin olmayan rakamlara göre 4 milyon 900 bin TL'lik bir harcama yapıldı. Bunun da 936 bin TL'si ödül, geçen senenin neredeyse iki katı. Burada; 'Geçen yıla göre daha az para harcarken, verilen ödül miktarını arttırdınız. Peki neyden kesinti yaptınız?' diye bize sorabilirsiniz.

'Bunu yapmasak da olur' dediğimiz kalemlerde kısıntıya gittik. Özellikle süslemelerden büyük tasarruf sağladık. Festivalle birlikte Adana'yı en iyi şekilde tanıtırken, çok önemli kazanımlar elde ettik. Biz bu festivali kendi başımıza değil, Adana'da yaşayan insanlarla birlikte yaptık ve başarıya hep birlikte ulaştık. 165 bin kişilik bir katılımı göz önüne alırsanız, neredeyse Adana'nın yarısının ilgisini çekmeye başaran bir festival organize etmişiz."

   Aldırmaz, 18. Altın Koza Film Festivali’nde kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’a, açılış gecesini onurlandıran Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a, Adana milletvekillerine, parti yöneticilerine, meclis üyelerine, meslek oda temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına, muhtarlara, etkinliklere katılan Adana halkına ve festival boyunca yaptığı haberlerle Adana’nın sesini Türkiye’ye ve dünyaya duyuran basın mensuplarına teşekkür ettiğini sözlerine ekledi
Etiketler : Altın, Koza'ya, ilgi, arttı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2533 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2382  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 234 Toplam: 1,824,298
Haberler artık Outlook'ta