Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

25 Mayıs 2019 Cumartesi 16:50    

 

 
 
 
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 8-14 Ekim’de düzenlenecek

 Reklam
Altın Portakal heyecanı başlıyor
27 Temmuz 2011 Çarşamba 14:24
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 8-14 Ekim’de düzenlenecek
 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 8-14 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Antalya’yı kucaklayan, Türk sinemasına sarılan ve yüzünü dünya sinemasına dönen Altın Portakal Film Festivali’nin tanıtım resepsiyonu Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın başkanlığında düzenlenen resepsiyonda festivalin ana teması, festival genel programı ve Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın Jürisi açıklandı. Basının yoğun ilgi gösterdiği tanıtım resepsiyonuna Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, AKSAV ve jüri üyeleri, sanatçılar ve siyaset dünyasının önemli isimleri katıldı.

Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın yaptığı konuşmada “Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni yarım asra yaklaşan tecrübesi ve sorumluluğu ile inşa ediyoruz. Türkiye’nin en uzun soluklu ve en saygın film festivalinde bu sene iki önemli vurgumuz olacak. Türkiye’de ve dünyada çokça tartışılan “kadın” olgusu, festivalimizin ana temasıdır. Bu kapsamda tüm jürilerimizi kadınlardan oluşturduk ve festivale yayılacak şekilde birçok kadın temalı etkinlik düzenledik. Umarım ki, festival bitiminde hem Türk sinemasının hem de bizlerin kadına bakış açısında yeni bir pencere açmış olacağız. 1979 yılında sansür ve 1980 yılında darbe nedeni ile yapılamayan festivalleri, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali programı içinde düzenleme kararı aldık. Umarım dolu dolu içeriği ile festivalimiz her yıl olduğu gibi tüm sanat ve sinemaseverler için bir buluşma noktası olacaktır” dedi.
ALTIN PORTAKAL’A KADIN ELİ DEĞECEK
Toplantıda 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ana teması “kadın” olarak belirlendi. 1980’li yılların Türk ve Dünya sinemasını odağına alan “… Ve Kadın Dünyaya Dokundu” ana teması üzerine şekillenen festival, “sinema, kadın ve politika”yı aynı noktada buluşturacak. Festival programı içinde kadın temalı filmler sinemaseverlerle buluşturulurken; politika, ekonomi, diplomasi, iş dünyası, müzik, tiyatro, plastik sanatlar ve medya alanlarında uzman kadınların buluşacağı bir de ‘Kadın Zirvesi’ gerçekleştirilecek. Ayrıca 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden itibaren, 46. Festival’de 1960’lara, geçen yıl 70’li yıllara yoğunlaşan Altın Portakal, bu yıl 1980’li yılları merkezine alacak. Türk ve dünya sinemasından 80’li yıllara damgasını vurmuş örnekler festival programı içinde sinemaseverlerle buluşturulacak; 80’li yıllarda adı öne çıkmış sanatçılar festival izleyicileriyle buluşturulacak; o yıllarda yapılamayan yarışmalar yeniden düzenlenip,  geç kalmış ödüller sahiplerine sunulacak. 
  ALTIN PORTAKALLARI KADINLAR DAĞITACAK
Yarım asra yürüyen festivalde bir ilke daha imza atılacak. Festivalde tüm kategorilerde jüri kadınlardan oluşacak. Türk sinemasında “kadın filmleri” denilince ilk akla gelen ve dönemin sembolleşen usta oyuncusu Müjde Ar ise Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanı olacak. Müjde Ar’ın başkanlık edeceği jüride ayrıca yönetmen Handan İpekçi; oyuncular Vahide Gördüm, Bergüzar Korel; yazarlar Ayşe Kulin, Yaşar Seyman; gazeteci Ayşe Arman, sanat yönetmeni Annie Geelmuyden Pertan, müzisyen ve oyuncu Şevval Sam, sinema eleştirmeni Melis Behlil, akademisyen Prof. Dr. Serpil Kırel yer alacak.
“GEÇ GELEN ALTIN PORTAKAL ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULACAK
Altın Portakal bu yıl, tarihindeki bir burukluğu gidermek için tarihi bir karar aldı. Festivalde 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan film yarışmaları yeniden yapılacak.
Altın Portakal tarihinde arka arkaya yaşanan bu iki karanlık sayfa, bu yıl aydınlanıyor. 1980’li yıllar Türk ve dünya sinemasını odağına alan 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 30 yıllık bir gecikmeyle 1979 ve 1980 yıllarının Altın Portakal Ödülleri’ni dağıtıyor. 16. ve 17. festivalde aday olan filmler, o yılların jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve en iyiler belirlenecek. “Geç Gelen Altın Portakallar”, 48. Altın Portakal kapsamında düzenlenecek bir törende sahiplerine sunulacak. 30 – 31 yıl sonra sunulan ödülleriyle Altın Portakal dünyada bir ilke daha imza atacak.
Yıl 1979: Sansür Kurulu’nun yarışmaya katılan Yavuz Pağda’nın yönettiği Yolcular, Yavuz Özkan’ın yönettiği Demiryol ve Ömer Kavur’un yönettiği Yusuf ile Kenan filmlerini yasaklayıp, bazı bölümleri kesmek istemesi üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler şenlikten çekilme kararı aldı. Jüri üyeleri de “Tüm filmleri değerlendirme olanağı bulamadığımızdan, uzun metrajlı filmler dalında yapılan yarışmaya katılan yapıtları değerlendirmeme kararını oy birliği ile aldık” şeklinde açıklama yaparak durumu protesto ettiler. Sansüre karşı bir duruş sergileyen festival yönetimi, 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni iptal etmişti.
1979 yılı jürisi Prof. Dr. Özdemir Nutku başkanlığında Emre Kongar, Hale Soygazi, Süreyya Duru, Vecdi Sayar, Kami Suveren, Tonguç Yaşar, Muammer Sun ve Abdülkadir Gündüz’den oluşurken, yarışan filmler şunlardı: “Seninle Son Defa / Feyzi Tuna”, “Töre / Ümit Efekan”, “Altın Şehir / Orhan Aksoy”, “Kanal / Erden Kıral”, “Vatandaş Rıza / Cüneyt Arkın” “İsyan  / Orhan Aksoy”, “Sensiz Yaşayamam / Metin Erksan”, “Kara Kafa / Korhan Yurtsever”, “Bebek / İhsan Yüce”, “Yolcular / Yavuz Pağda”, “Demiryol / Yavuz Özkan” ve “Yusuf ile Kenan / Ömer Kavur”.
1980 yılında Antalya Belediye Başkanı olan Selahattin Tonguç da dönemi ve Antalya’yı temsilen Geç Gelen Altın Portakallar jürisinde yer alacak.
Yıl 1980: Uzun Metraj Yarışması iptal edilen 16. Altın Portakal’ın ardından, 17. Altın Portakal’ın hazırlıkları başlar. Festivalin tarihi açıklanır. 13 -20 Eylül 1980. yönetmelik değiştirilir, bir önceki yılın filmleri de yarışmaya başvurabilecektir. Jüri üyeleri belirlenir. Festivalden bir gün önce, 12 Eylül askeri müdahalesi sonucu tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilir ve festival iptal edilir…
1980 yılının jürisi Orhan Aksoy, Melih Cevdet Anday, Atilla Dorsay, Kami Suveren, Ara Güler, Kenan Değer, Erkal Güngören, Doğan Hızlan, Ahmet Keskin, Ergin Orbey, Atilla Özdemiroğlu, Nurettin Tekindor, Gani Turanlı, Tonguç Yaşar ve Tunca Yönder’den oluşurken yarışma filmleri şunlardı: “Adak / Atıf Yılmaz”, “Sürü / Zeki Ökten”, “Düşman / Zeki Ökten”, “Doktor / Zeki Alaysa”, “Bebek / İhsan Yüce”, “Yolcular / Yavuz Pağda”, “Demiryol / Yavuz Özkan”, “Yusuf ile Kenan / Ömer Kavur”, “Bereketli Topraklar Üzerinde / Erden Kıral”, “Gül Hasan / Tuncel Kurtiz”, “Derya Gülü / Süreyya Duru”.
FESTİVAL’İN İLK ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU
Tanıtım resepsiyonunda, Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde, bu yıl 16’ncısı verilecek olan Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin bu yılki sahipleri de açıklandı. Altın Portakal Festival Düzenleme Komitesi’nin, oy birliği ile aldığı kararla, Türk sinemasına katkılardan dolayı usta oyuncular Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar ve “Cilalı İbo” serisinin yönetmeni Mehmet Dinler ödüle değer görüldü.
SANATTA SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLÜ RUTKAY AZİZ’İN
2010 yılında verilmeye başlanan Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nün sahibi ise Rutkay Aziz olacak. Maddi, manevi ve entelektüel kazanımlarını sanata ve topluma adayan, birikimini sanat dünyasında yeni nesiller yetiştirerek ‘sanatta sosyal sorumluluk’ projelerine aktaran sanatçılara verilen ödülün geçen yılki sahibi Müjdat Gezen olmuştu. Rutkay Aziz, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) ve Nâzım Hikmet Vakfı’na sunduğu toplumsal katkılardan dolayı bu ödüle değer görüldü.
ALTIN PORTAKAL’DA EMEK KAZANMAYA DEVAM EDİYOR
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’ ve ‘Sinema Emek Ödülü’ sahipleri belli oldu. Bu yıl 13’üncüsü verilecek olan “Yıldırım Önal Anı Ödülü”nün sahibi oyuncu Suna Selen olacak.
1973 yılında “Dinmeyen Sızı” filmindeki rolüyle ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ seçilerek Altın Portakal Ödülü’ alan sinema ve tiyatro sanatçısı Yıldırım Önal, yaşamının son yıllarında girdiği ekonomik sıkıntı nedeniyle, ödülünü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış; onu geri alamamıştı. Yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teslim edilen ödül, 1999 yılından bu yana Yıldırım Önal Anı Ödülü olarak her yıl bir oyuncuya emanet edilmekte.
Suna Selen, “Yıldırım Önal’ın Altın Portakal Heykeli”ni, ödülün geçen yılki sahibi Yıldız Kenter’den teslim alacak.
EMEK ÖDÜLÜ ‘GODZİLLA’ SELAHATTİN’E
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 2006 yılından itibaren, Türk sinemasında kamera arkasında çalışan, başarılı işlere imza atmış kişilere SİNE-SEN işbirliği ile “Sinema Emek Ödülü” verme kararı aldı. Bu yıl 5’incisi verilecek olan Emek Ödülü’ne “Godzilla” lakaplı Set Amiri Selahattin Geçgel değer görüldü.
TOPLAM ÖDÜL: 700 BİN TL
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda birinci gelen film 350 bin TL ile ödüllendirilecek. En İyi İlk Film’e ise 50 bin TL verilecek.
48. Festival’de En İyi Yönetmen ödülü 50 bin; En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ödüllleri 30’ar bin TL olarak belirlendi.
48’nci festivalin yarışma kategorileri ve bu kategorilerde dereceye giren filmlere verilecek ödüller şu şekilde sıralanıyor:

En İyi Film                                     350.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi İlk Film                          50.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Yönetmen                             50.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Senaryo                                30.000 TL ve  Altın Portakal heykeli
En İyi Görüntü Yönetmeni              30.000 TL ve  Altın Portakal heykeli
En İyi Müzik                                    30.000 TL ve  Altın Portakal heykeli
En İyi Kadın Oyuncu     Altın Portakal heykeli
En İyi Erkek Oyuncu     Altın Portakal heykeli
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu    Altın Portakal heykeli
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu                                 Altın Portakal heykeli
En İyi Kurgu                                                                  Altın Portakal heykeli
En İyi Sanat Yönetmeni                                             Altın Portakal heykeli
   Behlül Dal Jüri Özel Ödülü                                          Altın Portakal heykeli
Herhangi bir dalda genç bir yetenek (yönetmen, oyuncu, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni, besteci) için kullanılır.
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü                                 Altın Portakal heykeli
Ses Tasarımı, Özel Efekt, Kostüm, Makyaj tasarımı, v.b. teknik dallardan birinde kullanılabilir.
Antalya Teşvik Ödülü                        70.000 TL                            
En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan yapımcının, ödülü aldığı yılı takiben 2 yıl içinde çekeceği yeni  bir bölümünü Antalya’da çekmesi halinde teşvik amacıyla verilen ödüldür.
Ulusal Kısa Film Ve Belgesel Film Yarışmaları
En İyi Belgesel Film    15.000 TL
En İyi İlk Belgesel Film     5.000 TL
En İyi Kısa Film    10.000 TL
HALKIN PORTAKALI
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Halkın Portakalı Kısa Film Atölyesi, sinema profesyonelleri ve akademisyenleri tarafından yürütülecek atölye çalışmalarının ardından film çekimlerini ve çekilen filmlerin jüri tarafından değerlendirilip ödüllendirilmesi sürecini kapsamaktadır. Teorik eğitimlerin ardından “Kadın” temalı kısa film çekimlerine başlayacak olan kursiyerler, filmleriyle Altın Portakal kapsamında yarışacak. Yapılacak değerlendirmenin ardından birinci olan film ekibi 30.000 TL, ikinci olan film ekibi 20.000 TL, üçüncü olan film ekibi de 10.000 TL maddi ödül ve Halkın Portakalı Ödül Heykelciği kazanacak. Halkın Portakalı Film Atölyesine, Antalya’nın farklı bölge, semt ve mahallelerinden; farklı meslek, yaş ve sosyal gruplardan herkes katılabilecek.
TOZLU RAFLARDAKİ FİLMLER İZLEYİCİ İLE BULUŞACAK
Tozlu raflardaki filmler “Pelikülün İzinde” başlığı altında bu yıl da izleyici ile buluşmaya devam edecek. 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Türk ve dünya sinemasının arşivine gömülmüş, kaldıkları tozlu raflardan çıkarılıp yıllar sonra restore edilen 2 film festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.
World Cinema Foundation (Dünya Sinema Vakfı) tarafından restorasyonu yapılan, Lütfi Ömer Akad’ın yönettiği “Hudutların Kanunu” ve Hollanda Eye Film Enstitüsü tarafından restore edilen  Fred Von Bohlen-Hegewald’ın yönettiği bir Balkan filmi olan “Kalabaka”, Pelikülün İzinde başlığı altında gösterilecek.
Hudutların Kanunu İlk Kez Altın Portakal’da
1966 yılında çekilen, Lütfi Ömer Akad’ın yönettiği, Yılmaz Güney, Pervin Par ve Tuncel Kurtiz’in oynadığı Hudutların Kanunu,  World Cinema Foundation (WCA)  tarafından restore edildi. Bu yıl, 64. Cannes Film Festivali’nde gösterilen ve büyük ilgi gören filmin restorasyonuna dünyaca ünlü yönetmenimiz Fatih Akın öncülük etti. WCF’nun talebi üzerine, filmin yapımcısı Dadaş Film, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bulunan filmin kopyasını Vakfa iletmiş, özenli bir çalışmanın ardından Hudutların Kanunu dünya sinema kültürüne kazandırılmıştır. Bu süreçte filmin yapımcısı Cahit Gürpınar’ın kızı, aynı zamanda Dadaş Film Festivali’nin yönetmeni olan Nil Gürpınar da süreçle ilgili yoğun çaba göstermiştir. Restore edilen kopyanın Türkiye’deki ilk gösterimi Altın Portakal’da yapılacaktır.
Çingeneleri Anlatan Balkan Filmine Çingene Müzik Grubu Eşlik Edecek
Geçen yıl Hollanda Eye Film Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleştirilen Enis Aldjelis, Doğunun Çiçeği ve Baba Zula Canlı Performansı ile renkli bir gösteriye ev sahipliği yapan Altın Portakal, bu yıl da benzer bir gösteriye programında yer verecek. Yönetmenliğini Fred Von Bohlen-Hegewald’ın yaptığı 1930 yapımı Kalabaka filmi Balkanlar’da yaşayan çingenelerin o dönemki hayatlarına tanıklık etmemizi sağlıyor. Filmin restore kopyası Türkiye’de ilk defa, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Film, Kingalita and the Very Good Band grubunun canlı performansı eşliğinde Antalya’da izleyici ile buluşacaktır. 
SİNEMAYA GÖZ KULAK OLUYORUZ
48. Festival’in Sinema ve Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilecek “Sinemaya Göz Kulak Oluyoruz” bölümünde, görme engelliler için sesli betimlemeli; işitme engelliler için ise özel betimlemeli altyazılı film gösterimleri ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 
Reha Erdem’in yönettiği Kaç Para Kaç, Derviş Zaim’in yönettiği Cenneti Beklerken ve Egemen Ertürk’ün yönettiği Çıngıraklı Top, bu proje kapsamında görme ve işitme engelli sinemaseverlerle buluşacak. Cenneti Beklerken filminin sesli betimlemesi, görme engellilerle ilgili pek çok sosyal sorumluluk projesinde özveriyle çalışan usta oyuncu Ceyda Düvenci tarafından; “Kaç Para Kaç”ın sesli betimlemesi ise yine sosyal sorumluluk projelerinde ön sıralarda yer alan Melike Demirağ tarafından gerçekleştirildi.
İZLEYİCİ ORTADOĞU FİLMLERİ İLE BULUŞACAK
Geçtiğimiz yıllarda sadece Avrupa ve Asya filmlerinin yarıştığı Uluslararası Bölüm, bu yıl sınırlarını genişleterek Ortadoğu ülkelerinin filmlerini de izleyiciyle buluşturacak. Festivalde ayrıca Ortadoğu’daki kadınların öykülerine hem kadın hem erkek gözünden bakan son dönem yapıtların gösterileceği Ortadoğu’da Kadın temalı film gösterimleri de gerçekleşecek.
  ÇİN SİNEMASI ALTIN PORTAKAL’DA
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Çin sinemasının uluslararası birçok festivalde ödül almış son dönem yapımlarının gala gösterimleri yapılacak. FİYAB işbirliği ile düzenlenen bu bölümde, dünyaca tanınmış yönetmen ve oyuncularla söyleşiler de yapılacak.
‘AVRASYA SİNEMALARI’NDA AZERİ FİLMLERİ
Her yıl Avrasya ülkelerinden birini seçerek o ülkenin sinemasını mercek altına alan Altın Portakal, bu yıl Azerbaycan sinemasına odaklanacak. TÜRKSOY ile ortak bir çalışmaya imza atacak olan Altın Portakal, Azerbaycan Sineması'nın son dönem yapıtlarından bir seçkiyi izleyiciyle buluşturacak.
  “MOR PORTAKAL”
1980’li yılların Türk ve dünya sinemasını odağına alan  “… Ve Kadın Dünyaya Dokundu” ana teması üzerine şekillenen festival kapsamında “Türkiye Kadın Zirvesi” oluşturulacak. Farklı meslek ve sosyal gruplardan; alanlarında uzman ve saygın noktalara ulaşmış kadınların bir araya gelmesiyle oluşacak “Türkiye Kadın Zirvesi”nde, Türk kadını ve Türk kadının sorunları ele alınacak. Zirve kapsamında gerçekleştirilecek çeşitli konulardaki oturumların ardından ortak bir deklarasyon hazırlanacak. Zirveye katılacak kadınların sunacakları bildiriler kitaplaştırılarak kültür sanat dünyasına armağan edilecek. 
 ALTIN PORTAKAL PANELLERİ
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki ana teması doğrultusunda, festival kapsamında gerçekleştirilecek paneller de kadın ekseninde şekillendi. “Beden Politikalarının Sinemadaki Yansımaları”ndan, “80’lerden Günümüze Sinemada Kadın Temsilleri”ne, “Sinema’da Kadın Emeği”nden “Belgesel Sinema ve Kadın”a uzanan geniş bir yelpazede paneller düzenlenecek.
“Beden Politikalarının Sinemadaki Yansımaları” paneli
Toplumsal pratiklerin ve kültürlerin görünür kılındığı bir alan olarak bedenin, tarihsel süreç içerisinde yüklendiği ideolojik anlamlar “beden estetiği” ve “bedenin metalaşması” kapsamında, sinema filmlerinde beden sunumları panelin çerçevesini oluşturuyor. Panelde, beden politikalarının sinema filmlerinde gözlenen yansıması tartışmaya açılacak.
“80’lerden Günümüze Sinemada Kadın Temsilleri” paneli
Yeşilçam kadınları üzerine literatürde az çok çalışmalar yapıldı. Genelde bir yanda melek, anne, namuslu; öte yanda fettan, fahişe, kötücül kadınlardan söz edildi. 1980’lerle birlikte farklı renklerde kadınlar ortaya çıktı; gerçekleşen bu değişim günümüze kadar nasıl taşındı? Yerli filmlerin yeni kadınları için neler söylenebilir? Bu panel bu sorulara ışık tutacak…
“Sinema’da Kadın Emeği” paneli
Diğer pek çok sektörde olduğu gibi Türkiye’de sinema sektörü de erkek egemen değerler çerçevesinde işlemekte. Bu gerçek, sinemada kadın çalışan sayısının azlığında somut olarak önümüze çıkıyor. Önemli bir analiz ve tartışma konusu olarak karşımızda duran sinema sektöründe kadın olarak var olmanın, çalışmanın imkân ya da imkansızlıkları panelde tartışmaya açılacak.
“Belgesel Sinema ve Kadın” paneli
Panelde, belgesel sinemanın konusu, yaratıcısı ya da film üretimin çok farklı alanlarında emek veren kişileri olarak kadın deneyimlerinin filmlerde görünürlükleri ve paylaşılırlıkları açısından değerlendirilmesinin yanı sıra, belgesel film üretim süreçlerinde kadınlarla ilgili belgesellerin biçimsel ve içerik sorunlarının tartışılması hedefleniyor.
ALTIN PORTAKAL SERGİLERİ
Altın Portakal Sergileri’nde de kadınlar ön planda… Yiğit Günel’in “34 Kadın 34 Fotoğraf”, Ramazan Öztürk’ün “100 Ülke, 100 Kadın, 100 Öykü”, Tuluhan Tekelioğlu’nun “40’ında 40 Kadın” fotoğraf sergilerinde objektifler, çeşitli kadın öyküleri ve sorunları üzerine yöneliyor. Coşkun Çokyiğit’in “Gazete Sayfalarında Türk Sineması ve Altın Portakal” sergisinin ikinci bölümü de, izleyici ile buluşuyor.
34 Kadın 34 Fotoğraf
34 ünlü kadın, kadına yönelik şiddetle mücadeleye dikkat çekmek için objektif karşısına geçtiler. Başarılı fotoğraf sanatçısı Yiğit Günel tarafından gerçekleştirilen çekimlerde sanat dünyasından tanınmış ünlü kadınlar su altında pozlar verdi. Berna Laçin, Bennu Yıldırımlar, Ahu Türkpençe, Ayça İnci, Betül Arım, Burcu Kara, projede yer alan isimlerden bazıları…
100 Ülke 100 Kadın 100 Öykü
Haberciliğinin yanı sıra profesyonel fotoğrafçılık alanında da uluslararası bir üne sahip Ramazan Öztürk’ün 100 Ülke 100 Kadın 100 Öykü sergisi, dünyanın farklı ülkelerinden kadın hayatlarına tanıklık ediyor; kadın portrelerinden ülkelere ayna tutuyor. Sergide, Ramazan Öztürk’ün röportajları ve “Kırılma Noktası” haber belgeselini hazırlamak üzere gittiği dünyanın farklı ülkelerinden çektiği fotoğraflar yer alıyor.
40’ında 40 Kadın
Başarılı gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun “Ben Değiştim Her Şey Değişti” sloganından yola çıkarak hepsi farklı hayat tecrübelerinden ve farklı yerlerden gelen 40 kadının hikayesini anlattığı “40’ında 40 Kadın” isimli sergisi 48. Festival programı içinde yer alan bir başka sergi. Tekelioğlu’nun sergiyle aynı ismi taşıyan kitabı da festival kapsamında okuyucusuyla buluşuyor.
Gazete Sayfalarında Türk Sineması ve Altın Portakal
Geçen yıl gazeteci Coşkun Çokyiğit’in hazırladığı Gazete Sayfalarında Türk Sineması ve Altın Portakal sergisinin ikinci bölümü, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında sergilenecek. Sergi, sanatseverleri, sinema tarihine nostaljik ve belgesel bir yolculuğa çıkarıyor.
  ALTIN PORTAKAL KİTAPLARI
Festivalin her yıl yayınlanan geleneksel Onur Ödülleri Kitapları bu yıl da Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Mehmet Dinler, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar ve Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü sahibi Rutkay Aziz için hazırlanıyor. 2006’dan bu yana Türk Sineması’nın onar yıllık dönemlerine ışık tutan festival bu yıl “1980’li Yıllar Türk Sineması” ve “Sinemamızın Komedi İle İmtihanı” adlı iki araştırma çalışmasını yayınlayacak. 2011 Altın Portakal yayınları 8 kitaplık bir seçkiyle Türk Sinemasının kalıcı çalışmaları olarak raflardaki yerini alacak.
EROL ALBAYRAK’TAN DISCOTEQUE IN CINEMA
Ünlü modacı Erol Albayrak 48. Festival’in gala gecesine de renk katacak. Albayrak, 1980’lerin ruhuyla yorumladığı defilesinde, sinemasal renkler eşliğinde bizi bir moda yolculuğuna davet ediyor.
PORTAKAL’IN SPONSORLARI
Başbakanlık Tanıtma Fonu ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nin sponsorları denince ilk akla gelen isimler.
Peugeot, tasarımının her aşamasında ve her alanda kaliteli, yalın ve çarpıcı bir araç olarak tasarlanan Yeni Peugeot 508 ile 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sponsorları arasında yer alıyor. 10 adet Peugeot 508, festival süresince AKSAV'a tahsis edilecek. “Kaliteli zaman” sloganı ile lanse edilen Yeni Peugeot 508, Altın Portakal’ın katkılarıyla özel karakterini daha da güçlendirmiş olacak. Son iki yıldır Altın Portakal’ın tüm sigortalarını yapan Roda Sigorta, Altın Portakal’ı bu yıl da güvence altına alıyor. Altın Portakal; konuklarından, filmlerine, araçlarından, festival alanlarına kadar tüm festival boyunca Antalya’da Roda Sigorta ile güvende olacak. Yurtiçi Kargo-Altın Portakal işbirliği 6. yılında da devam edecek. 48. Festival’in ulusal-uluslararası tüm filmleri, Yurtiçi Kargo’nun kusursuz hizmetleriyle seyirciyle buluşturulacak. Festivalin iletişim sponsoru Türk Telekom. TTNET, 48. Festivale metro internet desteği sunacak. Altın Portakal’ın tasarım sponsorluğunu ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da By Trion üstlendi.
DENİZDE ALTIN PORTAKAL HEYKELİ
Başkan Mustafa Akaydın’ın sunumunun ardından, Haliç Kongre Merkezi’nin deniz manzaralı açık alanında kokteyl verildi. Kokteyle yoğun ilgi oldu. Haliç’te denizin ortasına Altın Portakal heykeli dikildi. Işıklandırılan heykel ilgi çekti.
Etiketler : Altın, Portakal, heyecanı, başlıyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2402 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2330  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 17 Bugün: 530 Toplam: 1,823,443
Haberler artık Outlook'ta