Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 14:26    

 

 
 
 
Santral projesinin İhale yapılmadan bir anlaşmayla Ruslara verilmesine tepkiler büyüyor

 Reklam
Anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanıcaz
04 Mart 2010 Perşembe 15:59
Santral projesinin İhale yapılmadan bir anlaşmayla Ruslara verilmesine tepkiler büyüyor
 

Yerel Gündem 21 Mersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, Akkuyu Nükleer Santral projesinin ihalesiz olarak ve imzalanacak devletlerarası bir anlaşmayla Ruslara verilmesi kararı üzerine yasal değişiklikler için düğmeye basan hükümeti ağır bir dille eleştirdi.

     Teknoloji’nin tamamen gerisinde donanımla Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer santralin olumsuz etkilerinin kentimizde, bölgemizde ve ülkemizde yıllar sonra anlaşılacağını ifade eden Nuri Özdemir, “Mevcut hükümet bütün bunları bildiği halde, bu projeyi kapitalist bir ülkeye peşkeş çekme adına vermekte sakınca görmemektedir” dedi.

     Daha atıklarının bile nasıl bertaraf edileceği bilinmeyen ve Akkuyu’ya kurulmak istenen nükleer santralin, bölge insanına ve çevreye ihanetle aynı anlama geldiğini savunan Nuri Özdemir, “Danıştay’ın durdurma kararına rağmen, Hükümet’in bu iş üzerinde bu kadar ısrar etmesi ve ihalesiz olarak yaptırmak istemesi son derece düşündürücüdür” dedi.

     Akkuyu’ya kurulmak istenen ve dünyanın tamamen terk ettiği nükleer enerji santrali ile bu konudaki tüm kontrolün Rusya’nın eline geçeceğini ve Rusya’ya bağımlı kalınacağını vurgulayan Nuri Özdemir, “Danıştay’ın dur dediği bir işi, mevcut hükümet hukukun arkasından dolanarak ve ihalesiz bir şekilde Rusya’ya peşkeş çekmektedir. Başta Yerel Gündem 21 Kent Konseyi olmak üzere, Mersin’deki tüm sivil toplum örgütleri bu durumu içimize sindirmeyeceğiz ve bugüne kadar gösterdiğimiz kararlı ve dik duruşumuzu devam ettireceğiz” dedi.

     Akkuyu gibi ülke turizmine çok büyük getiri sağlayacak bir bölgeye nükleer santral kurulmasını akıl tutulması olarak niteleyen Nuri Özdemir, “Daha düne kadar Mersin’i turizm kenti ilan eden hükümet, bugün turizme en büyük darbeyi vuracak olan nükleer santrali Mersin’e kurmak istemektedir” dedi.

     Mevcut Hükümet’in, yüksek yargı kararlarını hiçe sayarcasına ve adeta meydan okurcasına hareket ettiğini ifade eden Nuri Özdemir, “Hükümet adeta yargıya meydan okurcasına ve ihalesiz olarak bu işi yapacağını ilan etmekte bir sakınca görmemektedir. Hükümet bu yanlış uygulamadan vazgeçmezse, Mersin’in tüm dinamikleri olarak bizler de gök kubbeyi başlarına indirmeyi biliriz” dedi.

     Hükümet’in yanlış uygulamaları sayesinde ülkenin her alanının adeta yaşanılmaz bir hale geldiğini sözlerine ekleyen Nuri Özdemir, “İnsanların yaşama dönük üç hakkı vardır. Bunlardan birincisi yaşama hakkı, ikincisi ticaret hakkı, üçüncüsü de çevre hakkıdır. Bu hakları insanların elinden alamazsınız. Bizlerde bu bağlamda nükleer santralin yaratacağı çevre sorununa karşı Anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.Kaynak: YERELGUNDEM
Etiketler : Anayasal, haklarımızı, sonuna, kadar, kullanıcaz,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1727 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2193  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 13 Bugün: 667 Toplam: 1,787,501
Haberler artık Outlook'ta