Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 14:47    

 

 
 
 
Siyasi gündemin sıcaklığı içinde bugün Başkent Ankara’da çok önemli bir sağlık ihalesi yapıldı

 Reklam
Ankara'da büyük hastaneler taşınıyor
30 Haziran 2011 Perşembe 20:09
Siyasi gündemin sıcaklığı içinde bugün Başkent Ankara’da çok önemli bir sağlık ihalesi yapıldı
 

Dünyanın en büyük sağlık kompleksi olarak ihale edilen Etlik Sağlık Kampüsü, Türk-İtalyan ortaklığıyla üç yılda tamamlanacak. ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığı 2.4 milyar liraya kampüsü tamamlayacak. 25 yılda devletten 8 milyar lira kira alacak.

Kampüsün tamamlanmasıyla Başkent’in merkezi semtlerinde yer alan7 hastane taşınacak. Bu hastanelerin yerleri ise kazanan firmalarca otel, alışveriş merkezi gibi ticari alana dönüştürülecek.

7 HASTANE TAŞINACAK

İnşaatlarının tamamlanmasının ardından Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dış Kapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Doktor Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi, Doktor. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etlik Kampüsü’nde yapılacak 7 hastaneye taşınacak.

3 YILDA BİTİRMEK ZORUNDA

İhaleyi kazanan ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığının şartname gereği hastaneyi 36 ayda tamamlaması gerekiyor. İnşaatların bitirilip, hastanelerin hizmete açılmasının ardından 25 yıl boyunca devletten kira alacak olan ortaklar, inşaatları daha erken; örneğin 24 ayda bitirirlerse kira sürelerine 1 yıl ilave edilecek.

DEVLET 8 MİLYAR KİRA ÖDEYECEK

 

Nihai teklife hak kazanan üç firmanın yarıştığı açık eksiltme usullü ihaleyi kazanan ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığı her yıl devletten 319 milyon TL kira alacak. Sağlık Bakanlığı bu kirayı, hastane kullanım bedeli, binaların bakım giderleri, hastane tefrişatı; sağlık araç gereçleri ile bunların bakım ve onarımı; ameliyathane, laboratuar malzemeleri, yer ve bahçe bakım hizmetleri gibi 7 ayrı kalem hizmet için ödeyecek.

2.4 MİLYARLIK YATIRIM YAPACAK

Firma, ayrıca kampüste bir ana, 7 dal hastanesinin inşaatını da üstlenecek. Bina ve hastane tefrişatıyla birlikte 2.4 milyar liralık yatırım yapacak. Firma, 25 yıllık işletme süresinin ardından sabit yatırımlar da dahil anahtarları Sağlık Bakanlığına teslim edip çekilecek.

Uluslar arası hastane standartlarında olacak binalar, en son teknolojiyle, sürdürülebilir enerji  ve çevre duyarlılığıyla inşa edilecek. Kampüste hastane içi araçlar dışında hiçbir motorlu taşıt olmayacak. Tamamen yeşil alan, parklar ve otel yer alacak. Otoparkların tamamı yer altında olacak.

Böylece devlet, 25 yıl için firmaya bugünkü fiyatlardan yaklaşık 8 milyar liralık ödeme yapacak. Ancak kira bedeli her yıl TEFE ya da TÜFE oranında güncellenecek.

DEVLET OTELCİLİK YAPMAYACAK

Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Dairesi Başkanı olan ve bugünkü ihale komisyonunun da başkanlığını yapan Vahap Yılmaz,  kamu-özel ortaklığının yap-işlet-devret modelinden çok farklı olduğunu belirtti. Kayseri’den sonra bugün Etlik ihalesini tamamladıklarını ifade eden Yılmaz, önümüzdeki bu modelle 36 bin yatak kapasiteli hastane yaptıracaklarını açıkladı. Teklif süreci devam eden 10 porje olduğunu, 5 tanesi için de nihai pazarlık aşamasına geldiklerini söyleyen Yılmaz, “Bilkent Kampüsü 3 bin 641 yatak; İstanbul İkitelli ise 2 bin 270 yatak kapasiteli olacak. Bu modelle devlet hastanelerde otelcilik ve tıbbi destek işlerinden çekilmiş olacak” dedi. Kamu-Özel ortaklığında firmanın kaliteden kaçamayacağını, zamanı geldiğinde hem bakım onarım hem de yenileme yapmak zorunda olacağını vurguladı.Kaynak: HÜRRİYET
Etiketler : Ankara'da, büyük, hastaneler, taşınıyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2075 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2179  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 17 Bugün: 671 Toplam: 1,787,505
Haberler artık Outlook'ta