Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 05:45    

 

 
 
 
Tarihi eserlerden olan Arasta camii adeta küllerinden yeniden doğuyor.

 Reklam
Arasta camii yeniden ibadete açılıyor
08 Eylül 2011 Perşembe 11:08
Tarihi eserlerden olan Arasta camii adeta küllerinden yeniden doğuyor.
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarının sürdüğü Üsküp’teki en önemli Osmanlı eserlerinden olan ve 1963 depreminin ardından sadece giriş kemeri ile kısmen bir duvarı ayakta kalan Arasta Camii’ni yeniden ibadete hazır hale getiriyor.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını kent merkezinin yanında tüm Osmanlı coğrafyasında etkin bir şekilde sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki hizmet halkasına bir yenisini daha ekliyor. Eski Üsküp Çarşı’sında yer alan 15. yüzyılda inşa edilen ancak 1946’da ibadete kapatılan ve 1963 depreminde ise tamamına yakını yıkılan Arasta Camii, eski ihtişamıyla yeniden yükseldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla tamamlanma aşamasına gelen Arasta Camii’nin yakın zamanda ibadete açılması planlanırken, bu camiden yaklaşık 70 yıl sonra ezan sesinin duyulacak olması da bölgedeki Müslüman nüfus tarafından heyecanla karşılanıyor.

“Bir duvar kalıntısı ayaktaydı”
Üsküp temasları sırasında Arasta Camii’ni de ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi, Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani ve Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Camiyi kısa zaman içinde ibadete açmak amacıyla Bursalı işadamlarını devreye soktuklarını dile getiren Başkan Altepe, “Ecdat yadigârı eserlerin ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalarımıza bu bölgede 2006 yılında başladık. İshak Bey, Hatuncuk ve Kebir Mehmet Paşa camilerinde olduğu gibi eski çarşıdaki Arasta Camii’ni de programımıza aldık. Buranın restorasyonunu Üsküp İslam Birliği ile Çayır Belediyesi yapacaktı. Ancak ortaya çıkan sorunları aşamayınca bizim devreye girmemizi istediler. Burası 1963 depreminde tamamen yıkılmış. Sadece giriş kemeri ise kısmen bir duvar ayaktaydı. Şimdi yaptığımız çalışmalarla cami tüm ihtişamıyla ortaya çıktı. Buradaki rejim nedeniyle 1946 yılından beri ibadete kapalı olan camiden 70 yıl sonra, bir iki ay içinde yeniden ezan sesi yükselecek. Bu bizim için en büyük mutluluk” diye konuştu.
El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi de özellikle son yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgede yapılan tarihi ve kültürel miras çalışmalarının bölge halkı tarafından da takdirle karşılandığını vurguladı. Restorasyon çalışmalarının Üsküp’teki ayağını oluşturan Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti de destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Özellikle Osmanlı eserlerinin ilk günkü ihtişamıyla ibadete açılmasının Müslüman nüfus tarafından mutlulukla karşılandığını dile getiren Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani de Üsküp ve çevresinde ilgi bekleyen çok sayıda Osmanlı eseri olduğunu belirterek, bu konuda da Başkan Altepe’den destek istedi.

Arasta Camii’nin tarihçesi
Arasta Camisi Üsküp’teki eski Osmanlı Çarşısının Kuzeybatı kısmında bulunuyor. 1963 yılında meydana gelen Üsküp depreminde yıkılmış, kısacası harabeye dönüşmüştür. Zaten, akın akın Türkiye’ye yapılan göçler ve diğer bazı sosyal ve siyasi nedenlerden dolayı camide bir müddet faaliyet yapılmamıştır. Arasta Camii, 15. yüzyılda inşa edilen tek mekanlı bir camidir. Bir zamanlar kubbesi de varmış. Yan mekanlarda pandaktiklerden kalan kalıntılar mevcuttur. Ancak, Üsküp’te 1963 yılından önce, iki büyük afet cereyan etmiş. Birincisi, 1555 yılında çok şiddetli bir deprem olmuş Üsküp camilerinin büyük bir kısmının kubbeleri düşmüş, kubbenin yerine kırma çatı yapılmıştır. İkinci büyük facia ise 1689 yılında yaşanmış. Bu da Avusturya Osmanlı savaşları esnasında, Avusturya Generali Siviliye Eney Pikolomini’nin Üsküp’e kadar gelip Üsküp’ü yakmasıdır. Üsküp’ün yanmasından hemen sonra, Üsküp’te bulunan eserlerin çoğu tahrip olmuş, yıkılmış ve mihrabı düşmüş. Yani büyük ihtimalle Arasta Camii 1555 yılında ya da 1689 yılında kubbesiz kalmıştır. 17. asırda yapılan tamirden sonra bu camide kırma çatı dört tarafı düşük kırma çatıyla örtülüymüş. Ahalinin hatırladığına göre, 1963 yılı depreminden sonra şerefeli minaresi varmış. Ayrıca, Arasta Camii’nin klasik Osmanlı minarelerinden farklı olarak, dört köşeli ve daha kısa minaresi varmış.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Arasta, camii, yeniden, ibadete, açılıyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1707 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2243  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 15 Bugün: 348 Toplam: 1,840,156
Haberler artık Outlook'ta