Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:07    

 

 
 
 
Bey mahallesinde Atatürk Müzesi yapılmak üzere Sani Konukoğlu tarafından Büyükşehir Belediyesine bağışlanan gelenek

 Reklam
Atatürk müzesinin ihalesi yapıldı
31 Ağustos 2010 Salı 16:52
Bey mahallesinde Atatürk Müzesi yapılmak üzere Sani Konukoğlu tarafından Büyükşehir Belediyesine bağışlanan geleneksel Antep Evinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi ihalesi yapıldı
 

Bu konuda açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Büyükşehir Belediyesi olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e olan vefa borcumuzu ve bağlılığımızı göstermek amacıyla şehrimizde ona layık bir “Atatürk Müzesi” yapmayı kararlaştırdık.

 

Restorasyonuna başlanılan müzenin, teşhir ve tanzimi yapılarak Gaziantep’e yeni bir müze daha kazandırılacaktır. Bu müze Gaziantep için çok önemli bir müzedir. Çünkü Gazi adıyla anılan şehirde Gazi Mustafa Kemal adına bir müze yapılması bizim için büyük bir onur ve sevinç kaynağıdır.  Zaten, Bey Mahallesinde de bir cephe sağlıklaştırması projesini yürüttük ve tamamladık.  Bu kapsamda müzenin bulunduğu mahallenin de özgün kimliğini korumasıyla müze, tarihi kent dokusu içerisinde hayat bulacaktır dedi.

 

Güzelbey, “Müze içerisinde Atatürk araştırma kitaplığı, çalışma odası, çok amaçlı sergi salonları, Atatürk’ün hayatının anlatıldığı sinevizyon odası, Atatürk’le ilgili sergi alanları ve hediyelik eşya satış ünitesinin yapılması planlanmaktadır. Teşhir tanzime yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir” diye konuştu.

 

Açılacak Atatürk Müzesi’nin teşhir, tanzim ve konsept konularının aslına uygunluğu konusunda görüş alış verişinde bulunmak üzere Büyükşehir Belediyesinde bir toplantı düzenlediklerini belirten Başkan Güzelbey, “Atatürk’ün Gaziantep ile olan tarihsel bağının araştırılması için bir Tarih Takımı kurulmasına, proje ekibinden bir Araştırma Takımı belirlenmesine ve bu takımın müzeleri işletme, konsept yönünden görüş almak için Samsun Gazi Müzesi, Samsun Bandırma Vapuru, İzmir Latife Hanım Konağı, Ankara Atatürk Çiftliği, Anıtkabir Müzesi’nde inceleme yapmalarına karar verilmiştir” dedi.

Atatürk Müzesi Projesinin verimli ve etkin yürütülmesi için Danışma Kurulu’nun da oluşturulmasına karar verildiğini belirten Güzelbey,“Öncelikli olarak Güney Cephesi, Gaziantep ziyareti, Bey Mahallesindeki nüfus kaydı, Atatürk’ün fotoğrafları ile ilgili Hanri Benazus ile temasa geçilmesine, Turgut Özakman, Can Dündar, Zülfü Livaneli, Ali İhsan Göğüş, Bilal Şimşir, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Metin Sözen, Gökçe Güner’in eşi ile görüşülmesine karar verilmiştir” diye ifade etti.

 

Başkan Güzelbey, “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan ve 150 gün sürecek çalışmanın Ocak 2011 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır” dedi.Etiketler : Atatürk, müzesinin, ihalesi, yapıldı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1852 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.3360  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 11 Bugün: 153 Toplam: 1,824,217
Haberler artık Outlook'ta