Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:06    

 

 
 
 
Yolsuzluk iddiaları üzerine gönderilen 3 mülkiye başmüfettişi Soruşturmanın selameti açısından Adana Büyükşehir Bel

 Reklam
Aytaç Durak açığa alındı
29 Mart 2010 Pazartesi 08:59
Yolsuzluk iddiaları üzerine gönderilen 3 mülkiye başmüfettişi Soruşturmanın selameti açısından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durakın görevden alınmasını istedi.
 

HAKKINDAKİ yolsuzluk iddiaları üzerine MHP’den istifa etmek zorunda kalan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, dün de başkanlık koltuğundan oldu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, müfettişlerin talebi üzerine Durak’ı açığa aldı.
Durak, yıllardır beraber çalıştığı Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Tuncel ile arasındaki gerginlik yüzünden zor günler yaşadı. Tuncel, Durak’ı, kendi ve yakınları üzerine usulsüz arazi tahsisi yaparak, milyonlarca dolarlık servet edinmekle suçlamıştı. Durak, bu iddiaları yalanlarken, “40 milyon doların biraz üzerinde servetim olabilir. Eşimin ailesi çok zengindi” savunmasını yapmıştı. Ak Parti’den ayrılarak MHP adayı olarak yeniden başkanlık koltuğuna oturan Durak, hakkındaki yolsuzluk iddiaları yüzünden yeni partisinin de desteğini kaybetti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iddialar gündeme gelir gelmez, Durak ve Tuncel’in partisinden istifa etmesini istemişti. Arkasındaki parti desteğini de yitiren Durak hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da adli soruşturma başlatmıştı.

İddialar üzerine Atalay, üç mülkiye başmüfettişini Adana’ya gönderdi. Müfettişler, yaklaşık bir ay süren soruşturmalarında ön inceleme raporunu tamamladı. Müfettişler, bu raporda, “Yürütülen soruşturmanın selameti açısından” Durak’ın görevden alınmasını istediler. Bu önrapor üzerine Atalay da Durak’ı açığa aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Valisi İlhan Atış, Durak’ın, bakanlık onayı ile görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı. Atış, Durak’ın açığa alınmasıyla ilgili “Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, bugün (dün) itibariyle, 28.03.2010 tarih ve 9434 sayılı Bakanlık onayıyla görevinden uzaklaştırılmış bulunmaktadır. Adaletin tecellisi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için İçişleri Bakanlığı bu tedbiri almıştır” açıklamasında bulundu.

Makamı mühürlendi otomobili de götürüldü

AYTAÇ Durak’a görevden alındığının tebliğ edilmesinin ardından çok sayıda polis, Büyükşehir Belediyesi’ne geldi. Polisler, Başkan Durak’ın ve protokol ziyaretçilerinin kullandığı kapıyı açarak Başkanlık Makamı’na geçti. Makam kapısına iki çivi çakan polisler kapıyı mühürledi. Durak’ın evinin bahçesindeki 01 KF 002 resmi plakalı makam otomobili, makam şoförü tarafından alınarak başka yere götürüldü.

Perşembe seçim var

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesine göre Başkan Durak’ın görevden uzaklaştırma kararı iki ayda bir gözden geçirilecek, devamında yarar bulunmazsa kaldırılacak. Vali İlhan Atış, Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesine dayanarak 1 Nisan Perşembe günü Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ni toplantıya çağırdı. Olağanüstü toplantıya, Aytaç Durak hakkında usulsüz imar düzenlemeleri yaparak rant elde ettiği, 2 milyar dolarlık servet edindiği iddialarını gündeme getiren Büyükşehir Belediye Meclisi 1’inci Başkan Vekili Mustafa Tuncel başkanlık edecek. Belediye Başkanı’nın seçilmesi gündemiyle olağanüstü toplanacak mecliste, seçim sonuçlanıncaya kadar Belediye Başkanlığı’nı MHP’li Belediye Meclis üyesi Zihni Aldırmaz vekaleten yürütecek.
İçişleri Bakanlığı soruşturma sürecinin sonunda yargılama izni verilmesi halinde Aytaç Durak’ın, Danıştay’a itiraz ve yürütmenin durdurulması talebiyle başvuruda bulunma hakkı bulunuyor.

Burası Patagonya değil

AYTAÇ Durak seçimlerde hevesleri kursağında kalanların önce bazı yandaş medyayla kamuoyu oluşturup halk önündeki itibarını daha da zedeleyebilmek için bu son çirkinliğe başvurduklarını öne sürdü. Adana halkının kendisini iyi tanıdığını, 47 yıllık bürokrasi, piyasa ve belediye hizmetleri içerisinde tek bir kara leke olmadığını belirten Durak, şunları kaydetti:

“Eğer Türkiye demokratik bir ülkeyse, kimse keyfi uygulama yapmamalıdır. Burası Patagonya değil, hukuk devleti. Dolayısıyla padişahlık yetkisi de yoktur. Seçimlerden bu yana belediyenin, ailemin, şirketlerimin araştırılmadık yeri kalmadı. Bir tek kara leke bulamadılar. Son deneyimle 2 ay süreyle görevimi bir başkasının yapmasını istiyorlar. Bir bakıma mecburi izin veriyorlar. Ancak, bu uygulamanın amacı her zaman yaptıkları gibi Türk kamuoyu önünde beni küçük düşürmek. Gizleyeceğim hiçbir şey yok. Seçimlerde amacına ulaşamayanlar şimdi manen tatmin olmak istiyor.
Sadece benim değil, diğer aile fertlerimin de geçmişi çok parlaktır. Adanalı bunu bilir. Adanalı bu çirkin iftiracıların karşısında dimdik duran Aytaç Durak’ın, her zamankinden daha çok yanındadır. 14 aydır belediyemde ve iş yerlerimde müfettiş eksik olmadı. Adliyeye intikal eden bir tek suç yok. Bugünden sonra da bulamayacaklar. Çünkü hayatım boyunca gizleyeceğim işi yapmadım, yaptığım işi de gizlemedim. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nde hukukun üstünlüğü varsa iftiracılar, her zaman olduğu gibi hukuktan gerekli cevabı alacaklardır. Bugüne kadar şerefimle yaşadım. Bugünden sonra da tersine ben bu iftiracıların yakasını bırakmayacağım.”Kaynak: HÜRRİYET
Etiketler : Aytaç, Durak, açığa, alındı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2081 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2289  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 11 Bugün: 152 Toplam: 1,824,216
Haberler artık Outlook'ta