Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Mayıs 2019 Salı 22:38    

 

 
 
 
Başkan Topbaş;zabıta ve İETT personeli ile bayramlaştı.

 Reklam
Bayram demek hoşgörü demek
08 Kasım 2011 Salı 22:54
Başkan Topbaş;zabıta ve İETT personeli ile bayramlaştı.
 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, Kurban Bayramı’nın 3.gününde İstanbullular rahat bayram etsin diye 24 saat görevlerinin başında olan İtfaiye, Zabıta ve İETT personeliyle bayramlaştı

Bakırköy'deki Kartaltepe itfaiye müfrezesini ziyaret ederek İstanbul itfaiyesi personeliyle bayramlaşan Başkan Topbaş, günde 150-200 civarında yangına müdahale ettiklerini belirterek, “Biz itfaiye ailesi olarak, dünyada sayılı itfaiyelerden biriyiz. New York itfaiyesiyle eş değerde teçhizatı, donanımı ve ekibi hazır olan bir birimiz” dedi.

Bayramlaşma merasiminin ardından konuşan Başkan Topbaş, bayramların sevgi ve hoşgörünün yeşerdiği, sevgi ve paylaşmanın arttığı güzel günler olduğunu söyledi.Son zamanlarda ulus olarak bazı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Teröre çok şehit verdik, Van depreminde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Tüm şehitlerimize, Van depreminde ve itfaiye alimizde hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Biz itfaiye olarak, sadece yangınlara müdahale etmiyoruz. Trafik kazalarından tutun da afetlere kadar her yerde varız. Vatandaşın önce canını, sonra malını kurtarmak için hayatımızı hiçe sayıp, hizmet veriyoruz. Günde 150-200 civarında yangına müdahale ediyorsunuz. Biz itfaiye ailesi olarak, dünyada sayılı itfaiyelerden biriyiz. New York itfaiyesiyle eş değerde teçhizatı, donanımı ve ekibi haiziz. Bunu her yerde gururla ifade ediyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm afetlere gittik. Bunların içinde Endonezya, Pakistan, Somali, Etiyopya, Haiti ve Japonya bulunuyor. Van ve Erciş'te arkadaşlarımız hala yoğun bir çalışma içerisindeler. Erciş'in su ihtiyacını biz karışlıyoruz.''

Başkan Topbaş, göreve geldiği ilk gün, itfaiyenin makine, ekip ve teçhizat olarak güçlendirilmesini istediğini ve gereğini yaptığını belirterek, “Şimdi de İstanbul'da olası depremle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çok sayıda gönüllümüz var. Bu sayıyı daha da artırmalıyız. Uluslararası tecrübe kazanan ekibimizi daha güçlendirip, daha aktif hale getirip ortak bir çatı altında toplamak istiyoruz” diye konuştu.

Bakırköy itfaiyesinin bünyesinde bir deprem eğitim merkezi kuracaklarını altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Deprem, tsunami, rüzgar ve fırtına simülasyonlarına kadar birçok konuda eğitimi halkımıza ve öğrencilerimize vereceğiz. Bu arada, kentsel dönüşüm konusunda halkımızın bize verdiği destek için de çok teşekkür ederim. İstanbullulardan şunu bekliyorum: Adalar bazında mahallenin bir bölümü kendi aralarında toplantı yapsınlar ve ilçe belediyesine 'Biz hazırız' desinler. Biz orada KİPTAŞ, TOKİ veya bir müteahhidi devreye sokarak, kentsel dönüşümü başlatabiliriz. Bu değişimi yapmak, acele etmek zorundayız. Kentsel dönüşüm konusunda ilgili bakandan, mülk sahiplerinden harç alınmaması için de talepte bulunacağım.”

Başkan Topbaş buradaki bayramlaşma töreninden sonra Edirnekapı’da bulunan Zabıta Daire Başkanlığı’na geçti. Burada zabıta personeli ve çocukları tarafından karşılanan Başkan Topbaş, bayramlaştığı çocuklara bayram harçlığı verdi.İstanbulluların sağlıklı bir şekilde bayram geçirmeleri için var güçleriyle tüm birimler olarak hizmet verdiklerini belirten Başkan Topbaş, “Zabıta belediyemizin kolluk gücü. Ülke ölçeğindeki İstanbul’da zabıtamıza önemli görevler düşüyor. Ve zabıtamız üzerlerine düşen bu görevi bayram demeden yağmur çamur demeden tüm özverileriyle yerine getiriyor” dedi.Kurban Bayramı dolayısıyla zabıtaya büyük görevler düştüğünü hatırlatan Başkan Topbaş, vatandaşa ceza vererek sorunu çözmek yerine vatandaşı eğiterek sorunun üstesinden gelmenin daha doğru bir yaklaşım olacağını kaydetti. Alınan önlemler sayesinde İstanbul’daki eski kurban bayramı görüntülerinin artık yaşanmadığını ve bu görüntülerin yaşanmamasında zabıtanın özveriyle çalışmasının etken olduğunu belirtti.Zabıta ve İtfaiye da kadrolu olmayan çalışanların olduğunu ifade eden Başkan Topbaş çalışanlara şöyle bir müjde verdi: “Bununla ilgili olarak Sayın Başbakanımızla görüştük. İlgili Bakanlarımızla görüştük. Geçen gün İçişleri Bakanımıza özellikle zabıtamız ve itfaiyemizi hatırlattım. Dedim ki ‘Bu arkadaşlarımız asli görev yapıyorlar. Şehir büyüdü. 5216 sayılı yasayla bize bütün şehrin alanlarını verdiniz. Bizler itfaiyenin yeni müfrezeleri için aman kadro çıkmadı diye bekleyemeyiz. Yangınlarda beklemiyor. Haliyle asli görev yapan bu arkadaşlarımıza kadro verilmesini talep ediyorum’ dedim. 3 bine yakın kadro talebimizi sayın Bakanımıza ilettim. Bakanımızda hemen ilgili birimlere arayarak talimat verdi ve bu kadro meselesi Bakanlar Kuruluna getirilecek.”

Başkan Kadir Topbaş buradaki bayramlaşma törenin ardından Edirnekapı’da bulunan İETT Genel Müdürlüğüne geçti. Kapıda İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ve İETT Personeli tarafından karşılanan Başkan Topbaş, özverili çalışmalarından dolayı tüm İETT personeline teşekkür etti.

Bu güne kadar İETT’de görev yapmış ve halen yapmakta olan çalışanlara İstanbulluları bir yerden bir yere ulaştırma konusunda gösterdikleri çalışma gayretinden dolayı teşekkür eden Başkan Topbaş, yeni projelerle birlikte İETT’nin başarılarıyla adından dünyada sıkça bahsettireceğine olan inancının tam olduğunu söyledi. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile birlikte İETT’nin yeni bir vizyonla daha başarılı işlere imza attığını kaydeden Başkan Topbaş, “Arzum şu. Bütün otobüslerimizi yenilemek. Şehir içindeki Halk Otobüsleri dahil. Tamamını bu şehre yakışır hale getirmek. Çünkü bu şehrin insanları toplu taşıma araçlarını tercih etsinler, ve stres yaşamadan bu araçlarla istedikleri yere gidebilsinler. Hedefimiz bu. Çünkü bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirdeki toplu taşıma araçlarının kullanma oranına bağlıdır. Eğer otobüslerimize toplumun her kesiminden insanlar rahatlıkla binebiliyorsa işte o zaman medeni bir şehri oluşturmuşuz demektir” dedi.

Metrobüs sisteminin dünyaya örnek olduğunu ve dünya tarafından yakından takip edildiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Bu modeli yakından inceleyerek kendi ülkelerinde kullanmak isteyen yöneticiler var. Daha birkaç gün önce Pakistan – Pencap Başbakan’ı aradı. İETT’nin metrobüs sistemi konusunda kendilerine danışmanlık yapmasını istedi. Bu sadece doğu da değil batı da merak uyandıran bir model” dedi.

Başkan Topbaş konuşmasının ardından alanı dolduran İETT personeliyle ayrı ayrı bayramlaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başkan Topbaş bayramlaşma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Olası bir İstanbul depremine karşı ne gibi çalışmalar yapılıyor?” sorusu üzerine Başkan Topbaş şöyle cevap verdi: “Göreve geldiğimiz günden beri Sayın Başbakanımızın Deprem Müdürlüğü’nde başlattığı çalışmaları sürdürüyoruz. Hizmet binaları viyadüklerin depreme karşı dayanıklılığı çalışmaları tamamlandı şimdi sıra halkımızın yapılarında. Tabi burada halkımızın duyarlılığı önemliydi. Van Depremi tekrar bu gerçeği hatırlattı ve üzerinde çok durulduğu için, siyasilerin hepsinin destek verdiği için inanıyorum ki çok kısa süre içerisinde bir düzenlemeye gidilecek ve adımlar atılacak. Sayın Başbakanımızın da çok net bir şekilde hiçbir siyasinin söyleyemeyeceği bir söylemle bu konudaki hassasiyetini de dile getirdi. Biz bu çalışmaları zaten şehrin bazı noktalarında başlattık. Zeytinburnu’nda, Beyoğlu’nda özellikle Sütlüce’de bir bölge önümüze getirildi. Onu da bazı düzeltmelerle onayladık. Aynı şekilde Esenler de, Güngören de, Bağcılar da şehrin birçok yerinde lokal dönüşümler yapılıyor. Ama arzu ediyoruz ki top yekun bir harekete girelim. Şehircilik ve Çevre Bakanımızla konuştuğumuz bir konu var. Yeniden dönüştürülecek alanlarda maliyetleri düşürme adına vereceğimiz kısmi imarla birlikte birde onların daha önce harç ödemişlerse bunlardan muaf olmalı.  Teşvik edici ve destekleyici bir takım düzenlemeler yapılacaktır. Bizler İstanbul’da gözle görülür bir hareketi başlatıyoruz. Bayram münasebetiyle görüştüğümüz vatandaşlardan oldukça olumlu geri dönüşler var. Vatandaşımızda artık gerçekten tedirgin olmuş durumda. Çünkü Van-Erciş depreminde çokça bina yıkılmamasına rağmen halkımız oraya akın etti. Ellerinden gelen yardımı yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bu depreme karşı önemli bir farkındalık kazandırdı. Halkımız deprem konusunda daha bilinçli hale gelmeye başladı. Bizler Türkiye Belediyeler Birliği olarak tüm siyasi partilerimizin encümen üyeleriyle toplantımız yaptık. Bir mutabakatımız var. Önümüzdeki günlerde İstanbul’daki tüm ilçe belediye başkanlarımızı davet etmek suretiyle teknik birimlerimizle birlikte dönüşüm alanlarını ve bu konudaki talepleri yöntemleri konuşacağız. Belediye başkanlarından arzu ettiğimiz mahalleler ölçeğinde adalar bazında birkaç sokağı kapsayan getirecekleri dönüşüm ve değişim çalışmalarına biz destek vereceğiz. Bu adımları beraber atmak zorundayız. Bu kent den deprem riskini tehdit olmaktan çıkarmanın yolu riskli yapıları ortadan kaldırmak. Yıkmak ve yenilemek. Bu da kendin yenilenmesi için önemli bir şans. Özellikle 1998’den önceki yapılar önemli risk taşımaktalar. Arzu ediyorum ki deprem bizi yıkmadan bizler yapılarımızı depreme karşı sağlıklı hale getirelim.”
Etiketler : Bayram, demek, hoşgörü, demek,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1928 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2187  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 152 Toplam: 1,821,927
Haberler artık Outlook'ta