Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 14:15    

 

 
 
 
Hamilelerin en çok duyduğu "iki kişisin

 Reklam
Bebeğiniz obez olabilir
20 Temmuz 2011 Çarşamba 17:33
Hamilelerin en çok duyduğu "iki kişisin
 

 Ona göre ye" sözünün anneye yapılacak en büyük kötülüklerden biri olduğu ortaya çıktı.

Hamile olan her kadın, karnındaki bebeğin gelişimi için düzgün yeme konusunda endişelenir. Fakat eski moda tavsiye, ‛iki kişilik yemek’le , altı kadından biri ilk üç ay içinde obez olarak sınıflandırılır ve sonraki aylarda iyice kilo alarak, bebeğin hayatını tehlikeye sokarlar.

Şimdilerde yapılan bir çalışma, bu tür hamilelerin çocuklarının, diğerlerine göre daha düşük IQ'lu, yeme bozuklukları ve psikoz dâhil olmak üzere bir dizi sorundan mustarip olabilecekleri,  yeni riskler konusunda uyardı.

Araştırma sonucunda; bu risklerdeki artışın sadece yakın bir geçmişe ait olmadığı
- geçmişte IQ’su ortalamanın altında olan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan mustarip çocuklarda – hatta büyüklerde bile yeme bozukluğunun daha fazla olduğu ve bunun da şizofreni gibi bozuklukların riskini artırmış olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar; özellikle hamileliğinin başında sağlıklı kiloda olan veya hafif kilolu anne adaylarının, gebeliği mantıklı beslenme alışkanlıklarını bozdukları bir süreç olarak kullanmaları halinde çocuklarını bu tür risklere atmış olacakları hususunda uyarıyorlar.

Obesity Reviews (Obesite Yorumları) adlı uluslararası bir dergide yayınlanan araştırmada, dünya genelinde, çocuk gelişimi üzerinde annenin ağırlığının etkisi ile ilgili bulgular incelenmiştir.

Bir çalışmada; hamile bir kadının - vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen - Beden Kitle İndeksi (BKİ) birimindeki her artışın, çocuğun IQ’sunu "önemli ölçüde" azaltması ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

İsveç’te yapılan bir başka araştırmada; aşırı kilolu annelerden doğan çocuklarda dikkat eksikliğinin görülme olasılığı daha yüksekken, Japonya’da elde edilen bulgular, gebeliğin başlarında BKİ’ne eklenen her ekstra birimin, çocukların yetişkinliklerinde şizofreni olmaları riskini %24 artırdığını gösterdi.

Avustralya’da gençler üzerinde yapılan bir çalışmada ise; gebelik sırasında anneleri tarafından kazanılan her bir ekstra BMI noktası için yeme bozukluğuna sahip olma ihtimallerinin yüzde 11 oranında artış göstermiş olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, bahsi geçen ekstra risklerin sebeplerinin net olmadığını lakin gebelik sırasında alınan kiloların bir sonucu olarak bu risklerin; hormonal, kardiyovasküler ve bağışıklık sistemi değişikliklerine bağlı olabileceğini söylediler.

Gebelik esnasındaki yağ katmanları, bebekteki ciddi eksikliklerin (kusurların) taramalarda atlanmış olabileceği anlamına gelebilirken; obesite; diyabet riskini, yüksek kan basıncını, kan pıhtılaşmasını, düşük ve ölü doğum tehlikesini artırıyor.
Etiketler : Bebeğiniz, obez, olabilir,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1587 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.3559  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 662 Toplam: 1,787,496
Haberler artık Outlook'ta