Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 05:04    

 

 
 
 
Bursa,UNESCO'ya aday olmaya hazırlanıyor.

 Reklam
Bursa,Dünya kültür mirasına aday
27 Eylül 2011 Salı 23:16
Bursa,UNESCO'ya aday olmaya hazırlanıyor.
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’den 10 tarihi bölgenin yer aldığı Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’ne, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık ile adaylık sürecini başlatmaya hazırlanıyor.
Bu kapsamda, Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) düzenlenen ‘UNECSO Dünya Kültür Mirası Listesi Adaylık Başvuru Sürecinde Bursa Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık’ konulu panelde, adaylık süreci öncesinde yerine getirilmesi gereken teknik ayrıntılar masaya yatırıldı.

Panelin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, İpek Yolu üzerindeki Bursa’nın, çok önemli kültür ve tarih şehri olduğunu vurguladı.
Surların restorasyonu ile tarihi kimlik açısından pek çok tescilli yapının restorasyonunu gerçekleştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ödünç, “Bir şehir, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıktığı sürece varlığını sürdürebilir. Şehir kimliklerinin ana karakteristiğini ise tarihsel süreçlerden geçerek gelen kültürel birikimler belirler. Bursa, sahip olduğu kültürel değerlerini, şehir kimliğinde yansıtıyor. Bu açıdan bakıldığında, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık, Bursa’nın dünya kültür mirasına armağanı olabilecek iki önemli değer” diye konuştu.

Bursa’nın ‘kültür mirası’ sınavı
Adaylık sürecinin henüz başında olduklarına değinen Ödünç, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık’ı dünya kültür mirası listesine dahil edebilmek için kentteki kamu kurum kuruluşları, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını ortak paydada gayret göstermeye davet etti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanı Nalan Fidan da Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık’ın dünya kültür mirası listesinde yer alması durumunda Bursa’nın turizm değerinin artacağını belirtti.
Uzun soluklu adaylık maratonunun kendilerini beklediğini ifade eden Fidan, “Sürecin sağlıklı sürdürülebilmesi için alan yönetimi ve planlamasına gerek bulunuyor. Gerek Hanlar Bölgesi gerekse Cumalıkızık çok iyi tanıtılmalı. Adaylık dosyasında, her iki kültürel değerin de dünya kültür mirasında yer almasının gerekleri etraflıca anlatılmalı. Bunun için şehrimizdeki tüm dinamikleri, ortak üslup ve yöntem belirlemede bizimle birlikte göreve davet ediyoruz” dedi.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Erder de Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık’ın, dünya kültür mirası listesinde yer almayı hak eden niteliklere sahip olduklarını söyledi.
Erder, adaylık sürecinde takip edilmesi gereken prosedüre ve teknik detaylara ilişkin deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.
Restoratör Mimar Giora Soler de adaylık yolunda Bursa’yı zorlu bir sürecin beklediğini söyledi.
UNESCO’nun dünya kültürü mirası listesinde 880 tarihi mekan ve kültürel eserin yer aldığını belirten Soler, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık’ın adaylık gerekçelerinin çok iyi anlatılması gerektiğini vurguladı.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Bursa,Dünya, kültür, mirasına, aday,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1739 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2544  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 11 Bugün: 311 Toplam: 1,840,119
Haberler artık Outlook'ta