Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mayıs 2019 Cuma 23:24    

 

 
 
 
Farklı dinlere mensup insanlar, aynı amaç doğrultusunda saf tutup, ilahiler eşliğinde dualar okudu. Hıristiyan ve M

 Reklam
Bütün dinlerin ortak noktası sevgidir
02 Aralık 2009 Çarşamba 15:47
Farklı dinlere mensup insanlar, aynı amaç doğrultusunda saf tutup, ilahiler eşliğinde dualar okudu. Hıristiyan ve Müslüman din adamları bu yıl 10.’su gerçekleştirilen; ‘Evrensel Du
 

Her dine mensup insanların mezarlarının bulunduğu Mersin Şehir Mezarlığı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Latin Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Roberto Ferrari, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Coşkun Teymur, Rahip Maciej Sokolowski, kilise gönüllüsü Lina Nasif'in yanı sıra çok sayıda Hıristiyan ve Müslüman vatandaş katıldı.

Dua öncesi bir konuşma yapan Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Coşkun Teymur, Mersin'in mozaik bir kent olduğunu ifade ederek, “Ancak ve ancak bütün parçalar bir araya geldiği zaman bu mozaiğin muhteşem güzelliği gözler önüne serilebilir. Bunun en anlamlı ve en güzel örneğini Mersin Şehir Mezarlığı'nda görebilirsiniz. Nitekim birçok yakınımız ve dostumuz, yaşamları süresince farklı dinlere mensup olmalarına rağmen şimdi beraberce huzur içinde yatıyor" dedi.

İbrahim Peygamber’de birleşen ve orijinleri tek tanrılı inanç sistemi olan; Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık dinlerinin ortak mesajının; sevgi, barış ve kardeşlik olduğunu hatırlatan Coşkun Teymur, her üç Semavi dinin ortak ahlak anlayışının yeryüzünde hüküm sürmesi halinde; gerçek bir huzur ve güven ortamı sağlanmış olacağını, bununla birlikte dünyanın daha güzel ve yaşanılabilir hale geleceğini savundu.

Ölümün kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ve her insanın bir gün kapısını çalacağını, bu nedenle mezarlıkların da bekleme yeri olduğunu dile getiren Rahip Maciej Sokolowski ise, insan bedenini bir buğday tanesine benzeterek; buğday tanesinin toprağa düşüp ölmezse ürün de veremeyeceğini, buradan yola çıkıldığında ölümün insan hayatının ilk aşamasının son notası, diğer yandan da ebediyete açılan tek kapısı olduğunu söyledi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise, dünyada bir benzeri olmayan Mersin Mezarlığı'nda Hıristiyan, Musevi ve Müslümanların bir arada kardeşçe beraber yattığını vurgulayarak, "Bu etkinliği burada organize etmemiz oldukça anlamlı. Mersin'de barış, kardeşlik ve dostluk imgesini bir arada tutmak için elimizden geleni sarf etmekteyiz. Dinimiz, dilimiz, ırkımız her ne olursa olsun bir araya gelmemiz zor değil. Sevgiyi ön planda tuttuğumuz sürece her zaman bir araya gelip, kardeşçe yaşayabiliriz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından imam Ramazan Ulu Kur'an okurken, Hıristiyan din adamları da kendi dillerinde dua etti. Başkan Macit Özcan ve din adamları, daha sonra hep birlikte şehitliği ziyaret ederek, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı.Kaynak: MERSİN BELEDİYESİ
Etiketler : Bütün, dinlerin, ortak, noktası, sevgidir,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2057 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2206  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 571 Toplam: 1,822,908
Haberler artık Outlook'ta