Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Nisan 2019 Pazar 10:16    

 

 
 
 
Sayıştay müfettişlerinin raporu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi`nin birçok ihalesinde yolsuzluk yapıldığını, Büyüke

 Reklam
'Büyük`erşen büyük yüklemiş!
24 Mart 2009 Salı 10:43
Sayıştay müfettişlerinin raporu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi`nin birçok ihalesinde yolsuzluk yapıldığını, Büyükerşen`in de belediye imkanlarını kendi kişisel harcamaları için kullandığını ortaya ko
 

Rapora göre Büyükerşen, şahsına ait (0 222) 220 42 .. numaralı ev telefonun 2.253,50 TL. tutarındaki faturası ile düğün ve nişanlarda taktığı takıların bedellerini belediye bütçesine yüklemiş. Büyükerşen, ihaleleri de en çok para isteyene vermiş.

BAŞKANVEKİLİ TEPKİLİ

Sayıştay raporundaki yolsuzluklarla ilgili olarak Vakit`e konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Birinci Başkanvekili ve Büyükşehir Belediyesi Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Süzer, yapılanları `Yörük sırtından deve kesmek` diye yorumladı. Süzer, kamuyu zarara uğratan ihalenin iptal edilmesi gerektiğini belirtirken, Büyükerşen`in katıldığı düğün ve nişanlarda taktığı takıların parasını da kendi cebinden vermesi gerektiğini kaydetti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi`ni teftiş eden Sayıştay müfettişleri, birçok ihalede yolsuzluk yapıldığını, Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen`in de belediye imkanlarını kendi kişisel harcamaları için kullandığını ortaya koydu.

EVDEN EVİ, EVDEN İŞİ ARA, BELEDİYE ÖDESİN` KAMPANYASI

Müfettiş raporlarına göre, şahsına ait (0 222) 220 42 .. numaralı ev telefonuna ait 2.253,50 TL tutarındaki faturayı bile belediyeye ödettirdiği ortaya çıkan Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, davetli olduğu düğün ve nişanlarda taktığı takıların parasını da belediyeye yüklemiş. Belediye Kanunu ve Kamu Konutları Yönetmeliği`ne aykırı hareket eden Büyükerşen`in icraatları yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Kendisini `dürüstlük` abidesi olarak tanıtan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen`in maaşından kesilen vergi miktarı da kesilmesi gereken normal miktarın çok çok altında kesilmiş.

SANKİ KENDİ SERVETİYMİŞ GİBİ SAĞA SOLA İHALE DAĞITMIŞ

Belediye imkanlarını kendi servetiymiş gibi kullanan Büyükerşen`in, yine aynı şekilde belediye ihalelerinde de büyük yolsuzluklara imza attığı ortaya çıktı. Sayıştay müfettişlerinin denetleme sonucunda hazırladıkları raporda, ortaya koydukları tablo Yılmaz Büyükerşen`in başında bulunduğu belediyedeki yolsuzluk batağını gözler önüne seriyor.

1 MİLYONU GEÇEN YOLSUZLUK SKANDALI

Müfettiş raporuna göre, Büyükşehir Belediyesi`nce yapılan Danışmanlık Hizmeti Alımı İhalesi, ihale yeterlilik şartlarını taşımayan Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.`ye verilirken, daha düşük teklif veren Altınok Müşavir Müh. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti ise ihaleden eleniyor. Raporda Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.`nin teklifinin 3.464.000,00 YTL olduğu, Altınok Müşavir Müh. Taah. San.ve Tic. Ltd. Şti`nin teklifinin ise 2.198.208,00 YTL olduğu belirtiliyor. Belediye`nin yaptığı bu yolsuzlukla kamunun zararı ise 1.265.792,00 YTL.

KİRA ARTIŞI YAPMAYINCA, BELEDİYE ZARARA UĞRADI

Raporda ortaya konan bir başka yolsuzluk ise çok amaçlı salonlar ile kapalı otoparklı taşınmazlarda yaşandı. Buna göre, Belediye Meclisi`nin 2000 yılında başkanlığa verdiği yetkiyle 20 Şubat 2001`de çok amaçlı salonlar ile kapalı otoparklı taşınmazların ihalesi KENTAŞ Ltd. Şti`ye veriliyor. Ancak, Büyükerşen`in yetkisi ve Encümen kararıyla kiraya verilen bu taşınmazlar için yıllık kira artışı uygulanmadığı için belediyenin 35 bin 586 lira zarara uğratıldığı ifade ediliyor.

İHALE KANUNUNA AYKIRI PAZARLIKLA İŞ YAPTIRMIŞ

Raporda bahsi geçen bir başka yolsuzluk ise Kamu İhale Kanunu`na aykırı bir şekilde birçok işin pazarlık sonucu yapılması olarak gösteriliyor. Buna göre, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu`na aykırı olarak eşik değerlerinin altında kalmak amacıyla birçok iş pazarlık suretiyle yaptırıldı. İhale kanununa aykırı olarak pazarlıkla yaptırılan işlerde, ayakkabı alımının Muharrem Kundura Tk. Ot. Eml. Tur. İnş. Ve Tic. Ltd. Şti`ye, elbise alımının Çetintaş Giyim San. ve Tic. AŞ`ye, Duba alımının ise MER Harita Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti`ye verildiği belirtiliyor.

YÖRÜK SIRTINDAN DEVE KESMİŞ

Öte yandan Büyükerşen`in belediyeyi kendi şahsi menfaatleri için kullanmasına belediye meclis üyelerinden tepki geldi. Sayıştay raporunun ortaya çıkardığı yolsuzluklar ve Büyükerşen`in belediyeyi şahsi hesapları için kullanmasıyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Birinci Başkanvekili ve Büyükşehir Belediyesi Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Süzer, belediyedeki yolsuzlukları `Yörük sırtından deve kesme`ye benzetti.

İHALENİN İPTAL EDİLMESİ GEREKİRDİ

Süzer, Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.`ye ihale şartlarına uymadığı halde verilen ve kamuyu 1,2 milyar YTL zarara uğratan ihaleyle ilgili olarak, `İhaledeki durum kamunun aleyhine bir durum. 1,2 milyar daha yüksek rakama vermenin gerekçesinin çok ama çok sağlam olması lazım. Eğer düşük teklif veren firmayı yeterli görmediyse, bu ihaleyi iptal edip yeni bir ihaleye çıkması gerekirdi. Çünkü orada açıkça gözüküyor. Bir firma diğerinden 1,2 trilyon daha düşüğüne bu işi yapabiliyor ve kar edebiliyorsa o zaman durup düşünmek lazım.` şeklinde konuştu.

KENDİ CEBİNDEN ÖDEMESİ GEREKİR

Süzer, Büyükerşen`in düğün ve nişanlarda taktığı takıları belediye kasasından ödetmesiyle ilgili olarak da, `Başkanın şahsı adına katıldığı düğün davetlerinde kendi hesabından ödemesi gerekir. Aynı durum evinde kullandığı telefon için de geçerlidir. Sayıştay raporlarına göre belediyenin hesabından yaptığı gözüküyor. Tüm bu yapılanlara; Yörük sırtından deve kesmek denilir` dedi.

SAYIŞTAY RAPORUNDAN BAŞLIKLAR

- Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi`ne 261 bin 155 YTL fazla ödeme yapıldı.

- Tahran Coşkun İnşaat`a 35 bin 910 YTL ceza kesilmesi gerekirken, 13 bin 230 YTL ceza kesildi ve kamu 22 bin 689 YTL zarara uğratıldı.

- ESPARK Eskişehir Park Bahçe Peyzaj Temizlik San. ve Tic. Ltd. Şti `ye 4 bin YTL fazla ödeme yaptı.

- `E Sınıfı Ehliyetli Şoför Hizmet Alım İhalesi`ni ihale kanununa aykırı bir şekilde Belkent Belde Hizmetleri İnş. Tur. Taş. İşl. İletişim San. ve Tic. A.Ş`ye kesilen 4 bin 350 YTL belediyeye gelir olarak kaydedilmedi.

- KENTAŞ Ltd. Şti.`ne verilen 4 adet otobüsün işletme bedellerinin geç yatırılmasından kaynaklanan 29 bin 487 YTL`lik gecikme bedelleri tahsil edilmedi.

-Cumhuriyet Mahallesi`nde bulunan kapalı otopark için belirlenen 16 bin 850 YTL`lik aylık kira, 2007 tarihinde tüm aylar için 12 bin 300 YTL olarak alındı ve böylece belediye 54 bin 600 YTL zarara uğratıldı.

- Büyükşehir Belediyesi 80 kişinin tıbbi artıklarının temizlik işini yaparken sadece 58 mükelleften bu artıkların temizlenmesi karşılığında ücret aldı. 2007 yılında 61 bin 892 eksik tahsilat gerçekleştirmiş oldu.

- Vardar İş Merkezi Kapalı Otopark`ın yeni dönem aylık kirası 01.11.2006 tarihinden itibaren 4 bin 500 YTL ve 01.11.2007 tarihinden itibaren de 5 bin YTL olarak belirlenmesine rağmen, 2007 yılında Aralık ayı hariç bin 775 YTL, Aralık ayı içinse 2 bin 100 YTL kira alındı ve kamu 32 bin 550 YTL zarara uğratıldı

- Yunus Emre Halk Çarşısı`nda bulunan otoparkın kira bedeli geç ödendiği halde 577 bin YTL`lik gecikme cezası tahsil edilmedi.

-Danışmanlık hizmeti ihalesi, daha düşük ücret veren Altınok Müşavir firması yerine daha yüksek teklif veren Yüksel Proje firmasına verildi ve kamu 1 milyon 265 YTL zarara uğratıldı.

- Park alanları ve refüjlerin onarımı için ihaleye giren AY-KA Teknik şirketinin verdiği düşük teklife rağmen, ihale ESPARK Ltd. şirketine verildi ve böylece kamu 835 bin YTL zarara uğratıldı.

- 2007 yılında ESPARK Limited Şirketi`ne temel ve güncel asgari ücretlerle ilgili olarak 20 bin 113 YTL fazla ödeme yapıldı.

- `123 Kişi ile E Sınıfı Ehliyetli Şoför Hizmet Alımı İşi` için daha düşük bir teklif veren (1 milyon 55 bin) Besttur Turizm Taş şirketi yerine ihale Marmara Peyzaj şirketine 1 milyon 58 bin YTL`ye bırakıldı.

-2007 mali yılında teşebbüs ve mülkiyet gelirleri tahakkukundan 77 bin 302 YTL tahsil edilmeyerek gelecek yıla devredildi.

-Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret A.Ş`ye 10 milyar 712 milyon 686 bin YTL`ye verilen 1. Etap Kent Gelişim, Islah ve Düzenleme ihalesinde 858 bin YTL fazla ödeme yapıldı.

-Yine aynı şekilde Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret A.Ş.`ye 19 milyon 755 bin 754 YTL`ye bağlanan 2. Kent Gelişim, Islah ve Düzenleme işinde 12 bin 502 YTL fazla ödeme yapıldı.

- 2. Kent Gelişim, Islah ve Düzenleme işini alan Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret A.Ş için referans olarak kullanılması gereken Bayındırlık Bakanlığı fiyat analizleri yerine bazı işlerde yüksek fiyat uygulandı ve bu yüzden şirkete 41 bin 337 YTL fazla ödeme yapıldı.

-Avukat ücretlerinde vergi kesilmediği için kamu 22 bin 584 bin zarara uğratıldı.

- 2007`de Müteahhit AYKA Teknik İnş. Tic. San. Ltd. Şti.`ye 11 bin 170 YTL fazla ödeme yapıldı.

- 2007 mali yılında vergi gelirleri tahakkukunda 2 bin 896 YTL tahsil edilmedi ve sonraki yıla devredildi.

- İptal edilen ihale ilanları için 2 bin 640 YTL ödeme yapıldı.

- 25 Ekim 2007`de alınan 24 adet validatör için gerekli olan yed-i vahit belgesi bulunmadı.

- Sanatçılara ödenen telif ücretinden vergi kesilmedi ve kamu 378 bin YTL zarara uğratıldı.

- Müteahhit Eskişehir İmar İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi`ne 2 bin 639 YTL fazla ödeme yapıldı

- Pr Net Halkla İlişkiler Araştırma Ve Değerlendirme Hizmetleri Anonim Şirketi`ne 21 bin 240 YTL fazla ödeme yapılmış.

-İptal edilen kaba inşaat ihalesi için bin 876 YTL`lik ilan verildi.

-Gazetelere verilen ilan bedellerinde 682 YTL ekstra para verildi

- Personelin hatası sonucu kaza yapan tıbbı atık aracının 2 bin 618 YTL`lik zararı kamuya ödettirildi.

- 2007 yılı hesabı Kişi Borçları miktarı olan 713 bin 49 YTL tahsil edilmedi.

-Heykelleri yapan kişi ve kuruluşlara ödenen 120 bin 360 ödeme yapılırken, işlem fişi kesilmedi.

-Resmi ilanlar için iki kez KDV uygulaması yapılarak kamu zarara uğratıldı.

-Büyükerşen`in evine ait 2 bin 253 YTL`lik telefon faturası belediye tarafından ödendi.

-Büyükerşen`in nişan ve düğünlerde taktığı takıların bedeli olan 1 milyon 76 YTL belediye bütçesinden ödendi.

-Encümen kararına rağmen belirlenenin üstünde gazete alımı yapılarak bin 637 YTL fazla ödeme yapıldı.

-Yılmaz Büyükerşen`in maaşından eksik vergi kesildiği için kamu 3 bin 737 YTL zarara uğratıldı.

- Minibüslerden alınması gereken 801 bin 360 YTL ruhsat ücreti tahsil edilmedi.

- BİZ Bilişim`den alınan bilgisayarlar için sözleşmeye aykırı olarak 332 YTL gecikme cezası uygulanmadı, kamu zarara uğratıldı.

- İhale kanununa aykırı olarak kömür alım işi kısımlara ayrılarak ihale edildi.

-21 Haziran 2007`de 687 bin, 27 Ağustos 2007`de ise 700 bin YTL`lik takı düğün ve nişanlarda takıldı ve bu para belediye kasasından ödendi.

- İhale Kanununa aykırı personele yapılacak giyim yardımı için alınan takım elbise, gömlek ve kravatlar kısımlara bölünerek ÇETİNTAŞ Giyim San. Ve Tic. AŞ.`den alındı.

- Eskişehir İmar İnşaat A.Ş.`ye kesilmesi gereken 80 bin 345 YTL damga vergisi kesilmedi.

-İhaleye girilmeden doğrudan 708 YTL`lik temizlik malzemesi alındı.

-İtfaiye Dairesi Başkanlığı`nda bazı kişilere haklara olmadığı halde 11 bin 666 YTL ödeme yapıldı.

-İdari İşler Müdürlüğü tarafından ihale girilmeden 3 bin 859 YTL`lik temizlik malzemesi alındı.

-Ressamlardan vergi kesilmeyerek kamu 337 YTL zarara uğratıldı.

- Elektrik reaktif bedelinin ödenmemesi gerekirken, 19 bin 518 YTL`lik reaktif bedel ödendi.

- KENTAŞ Ltd. Şti`den 35 bin 586 YTL`lik kira ve gecikme bedeli tahsil edilmedi.Kaynak: TRABZON BELEDİYESİ
Etiketler : 'Büyük`erşen, büyük, yüklemiş!,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2846 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2201  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 13 Bugün: 365 Toplam: 1,806,189
Haberler artık Outlook'ta