Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Haziran 2019 Pazartesi 16:15    

 

 
 
 
Büyükşehir'de,deprem bilinci için konferanslar düzenleniyor

 Reklam
Büyükşehir'de deprem duyarlılığı
18 Ağustos 2011 Perşembe 16:48
Büyükşehir'de,deprem bilinci için konferanslar düzenleniyor
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nca, Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) düzenlenen ‘İtfaiye ve Doğal Afetlerle İlgili Faaliyetlerimiz’ konulu konferans, 12 yıl önce on binlerce kişinin hayatını kaybettiği Marmara Depremi’yle birlikte hafızalara kazınan deprem gerçeğini, bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye’nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğuna dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, deprem gerçeğinin bir an olsun akıllardan çıkarılmaması gerektiğini söyledi. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin, depreme ilişkin pek çok acı gerçeği de gündeme getirdiğini belirten Şenocak, “Bu felaket, ne yazık ki deprem konusundaki bilgisizliğimizi ve hazırlıksızlığımızı yüzümüze vurmuştur. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu, deprem gerçeği gözetilmeksizin inşa edilen binaların enkazları altından çıkarılmıştır. Bu gerçek bize, depreme dayanıksız binaların deprem anında birer tabutluğa dönüşebileceklerini en acı bir şekilde göstermiştir” diye konuştu.

Büyükşehir’in deprem duyarlılığı
Büyük yıkımın yaşandığı Marmara Depremi ile ‘depreme dayanıklı konut’ların öneminin de anlaşıldığını dile getiren Şenocak, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bina inşaat projelendirmesi ve zemin etüdüne ilişkin örnek çalışmalarda bulunduğunu vurguladı. Bursa’nın birinci derece deprem kuşağında yer aldığına değinen Şenocak, olası depreme ilişkin alınacak tedbirler noktasında Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, sivil savunma ekipleri, arama kurtarma timleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon içerisinde olduklarını kaydetti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan da 2004’de Büyükşehir Belediye Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca il düzeyinde yapılan planlamaya uygun kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM), deprem başta olmak üzere meydana gelebilecek doğal afetler karşısında alınabilecek önlemler noktasında ciddi çalışmalarda bulunduğunu söyledi. Afet bölgelerinde koordinasyonun sağlanması ile eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulunmanın AKOM’un iki ana amacını oluşturduğunu ifade eden Doğan, hazırlanan acil eylem planlarıyla felaket anlarında alınabilecek önlemlerin güncellendiğini vurguladı. AKOM’un 2006’dan bu yana Küçükbalıklı’daki modern binasında hizmet verdiğine dikkat çeken Doğan, merkezde 705 uzman personelin görev yaptığını belirtti.

Vatandaş uyarılıyor
700 bin BUSKİ abonesine doğal afetlere karşı alınabilecek önlemlerin anlatıldığı broşürler ulaştırdıklarını ifade eden Doğan, “Halkımızın deprem başta olmak üzere meydana gelebilecek doğal felaketlere karşı alınabilecek tedbirlerin neler olduğunu anlattığımız broşürlerimiz, vatandaşlarımızın deprem başta olmak üzere doğal afetlere karşı bilgilendirilmesini amaçlıyor. Bununla birlikte düzenli aralıklarla düzenlediğimiz deprem ve yangın tatbikatları ile olası felaketlere karşı da hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Yine okullarda, işyerlerinde ve kamu kurumlarında verdiğimiz seminerlerle doğal felaketlerde alınması gereken önlemleri anlatıyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Büyükşehir'de, deprem, duyarlılığı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1793 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2234  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 8 Bugün: 614 Toplam: 1,845,758
Haberler artık Outlook'ta