Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:38    

 

 
 
 
Dereleri kirleten firmaların kapatılması dereleri temiz hale getirdi.

 Reklam
Dereler artık daha temiz
23 Eylül 2011 Cuma 15:35
Dereleri kirleten firmaların kapatılması dereleri temiz hale getirdi.
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin arıtmasız çalışarak atıklarını derelere bırakan firmalara yönelik uyguladığı kararlı denetimler sayesinde Samanlı Deresi yıllar sonra temiz akmaya başladı. Organize Sanayi Bölgeleri dışında faaliyet gösteren 400’ün üzerindeki firmanın denetimi yapılırken, çevre kirliliğine yol açan 12 tesis mühürlendi, 49 tesis ile ilgili yasal süreç halen devam ediyor. Atık sularını arıtmadan kanalizasyona veren 17 işleme de BUSKİ tarafından kapatılırken, 38 işletmeye de 500 bin TL para cezası kesildi.

Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması, toprak, su ve hava gibi doğal kaynakların gelecek kuşaklara temiz bir şekilde bırakılmasını hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan dere ıslah çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da dere kirliliğine yol açan etkenlere karşı yoğun bir mücadele başlattı. Bu kapsamda Organize Sanayi Bölgeleri dışında yetki alanında bulunan 400’ün üzerindeki firmayı denetimden geçiren Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesisi kurulması için verilen süre içinde hiçbir çalışma yapmayan firmalara ağır yaptırımlar uygulamaya başladı.

Kapatma cezaları başladı
Bu konuda Bursa Valiliği, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile ilçe belediyeleri ile koordineli bir çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletici niteliği olan boyahaneler, dökümcüler, kömür yıkama ve eleme tesisleri, plastik geri kazanım ve metal kaplamacıları mercek altına aldı. Bu çalışmalar sonucunda 12 tesis mühürlenirken, 49 tesisle ilgili başlatılan yasal süreç halen devam ediyor. Bu arada atık sularını kanalizasyona veren firmaları denetim altında tutan BUSKİ, atık sularını arıtmadan kanalizasyona veren ve kendilerine tanınan sürede gerekli düzenlemeleri yapmayan 17 işletmeyi kapattı, 38 işletmeye de 500 bin TL para cezası kesti.
Taviz vermeyeceğiz
Çevre konusunda aldıkları radikal kararların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aldıkları önlemler sayesinde Samanlı Deresi’nin yıllar sonra ilk kez temiz aktığını söyledi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu ile birlikte Samanlı Deresi kenarında incelemelerde bulunan Başkan Altepe, çevre konusundaki kararlı tutumlarının tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tarafından da desteklendiğini söyledi. Bu kentte yaşayan herkesin bu derelerde hakkı olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Üretim yaparken, arıtmasız çalışarak çevreyi kirletmeye kimsenin hakkı yok. Bu konuda gerekli uyarılarımızı defalarca yaptık. Arıtma kurulması için gerekli süreleri de verdik. Buna rağmen çevreye zehir saçan tesislerle ilgili yaptırımlarımıza başladık. Bunun olumlu sonuçlarını da görüyoruz. Samanlı Deresi’ni ben hiç bu kadar temiz görmemiştim. Bursa’daki tüm dereler böyle temiz akana kadar mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Dereler, artık, daha, temiz,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2051 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2319  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 14 Bugün: 597 Toplam: 1,845,741
Haberler artık Outlook'ta