Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

25 Mayıs 2019 Cumartesi 14:59    

 

 
 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçeler Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur belediyeleri ile Bismil, Ergan

 Reklam
DİÇEB misyon ve vizyonunu belirledi
14 Kasım 2008 Cuma 21:52
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçeler Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur belediyeleri ile Bismil, Ergani, Eğil gibi ilçe belediyelerin üye olduğu Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği
 

DİÇEB misyon ve vizyonunu belirledi

Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği (DİÇEB) ortak varlık olan çevrenin korunması, iyileştirilmesi, kirlenmenin önlenmesi misyonunu üstlenerek, sürdürülebilir ve yaşanabilir ekolojik toplum örneğini sergilemeyi vizyon olarak belirledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçeler Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur belediyeleri ile Bismil, Ergani, Eğil gibi ilçe belediyelerin üye olduğu Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği, Sümerpark Sosyal Hizmetler ana binada düzenlediği 2. Olağan Genel Kurulu’nda kısa adını DİÇEB olarak belirledi. Üye belediye başkan ve başkan vekillerinin katıldığı Genel Kurul açılışında konuşan Birlik Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, insanın doğa üzerindeki baskısının son 45 yılda iki katına çıktığını söyledi. Dünyanın ekolojik dengesinin her geçen gün bozulduğuna dikkat çeken Baydemir, küresel ısınma ve buna bağlı su kaynakları konusunda da ciddi sıkıntılar baş gösterdiğini bildirdi. Bölgenin bu konuda bir zenginliğe sahip olmasına karşın “kullanım kültürü” nedeniyle risk altında olduğuna dikkat çeken Baydemir, Birliğe üye belediyelerin yenilenebilir ve sürdürülebilir bir politika hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. Genel Kurul’da alınacak kararların bu konuda hayati önem taşıdığını ifade eden Baydemir, bu bağlamda il ve ilçe belediyelerin tüm katı atık ve tehlikeli atık envanterlerini çıkarması; katı atık yönetim planlarını çıkarması; atıkların taşınmasındaki eksikliklerin giderilmesi; atıkların toplama, aktarma ve bertaraf maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda ilerleme sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

 

Diyarbakır Katı Atık Entegre Tesisi Projesi hakkında da bilgi veren Baydemir, projenin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım öncesinde uygulanan IPA programına dahil edildiğini ve bu konuyla ilgili olarak fizibilite, ÇED ve uygulama raporları hazırladıklarını anlattı. Baydemir, proje dosyasını Çevre Bakanlığı’na sunulduğunu ve üçüncü sıraya yerleştirilmesine karşın hükümetin politik kararı ile 2006-2009 programı kapsamından çıkarılıp 2009-2013 programına ertelendiğini söyledi.

 

Daha sonra Alman Kalkınma Bankası ile iletişime geçerek bir çalışma yürüttüklerini belirten Baydemir, hazırlıkların 2009 yılının Haziran ayında biteceğini ancak bu süreyi daha öne çekmek için çalışma yürütüldüğünü anlattı. Baydemir, 22 milyon Euroluk bu proje için DİÇEB’in lobi çalışmalarında rol oynaması gerektiğini söyledi.

 

DİÇEB Meclisi’nin oluşturulduğu Genel Kurul’da 550 bin YTL’lik 2009 yılı çalışma taslağı kabul edildi. DİÇEB’in misyonu “Birliğe üye olan yerel yönetimlerin sınırları içinde yaşanan bireylerin ortak varlığı olan çevrenin koruması, iyileştirilmesi; gürültü, su, toprak ve kirlenmesinin önlenmesini sağlamak” olarak belirlendi. “Kamu hizmetleri ile çevresel kriterlerin bir araya getirilmesini sağlayarak çevre ve çevre sağlığı, konularında sürdürülebilir ve yaşanabilir ekolojik toplum örneğini sergilemeyi” vizyon olarak belirleyen DİÇEB, üye belediyelerin çevre ile ilgili birimlerinin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, çevre ile ilgili verilerin toplanarak veri bankasının oluşturulması, çevre ile ilgili etkinliklerin düzenlenmesi gibi bir dizi faaliyet belirledi.

 Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Bel
Etiketler : DİÇEB, misyon, ve, vizyonunu, belirledi,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 4073 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2196  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 514 Toplam: 1,823,427
Haberler artık Outlook'ta