Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Mayıs 2019 Salı 22:46    

 

 
 
 
Başkan Güzelbey,elektirikli otomobili test etti.

 Reklam
Elektrikli otomobil Gaziantep'te
09 Mayıs 2011 Pazartesi 13:38
Başkan Güzelbey,elektirikli otomobili test etti.
 

BAŞKAN GÜZELBEY, GAZİANTEP’E GETİRİLEN İLK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ TEST ETTİ
 
Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey Gaziantep’e getirilen ilk elektrik motorlu Fluence ile bugün test sürüşü yaptılar.
 
Şehir içerisinde hafif raylı sistem güzergahında yapılan test sürüşü sırasında Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ve Elektrik Motorlu Araç Proje Koordinatörü Ümit Çevik, Vali Kamçı ve Belediye Başkanı Güzelbey’e eşlik ederek elektrikli araçla ilgili teknik bilgiler verdiler.
 
Vali Kamçı; Tam Bir Çevre Dostu Araç
 
Yaklaşık 10 kilometre süren test sürüşü sonrasında aracı çok beğendiğini ifade eden Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, “Oyak Renault’nun seri olarak üreteceği elektrikli aracı Büyükşehir Belediye Başkanımız ile test ettik. Son derece sessiz, o kadar ki şehir içerisinde giderken yayalar fark etmiyor. Azami sürat 135 km ile sınırlandırılmış, trafik kanunlarına tam uyan, ideal bir araç. Havaya karbondioksit vermesi söz konusu değil, tam bir çevre dostu araç. Şehir içerisinde kullanmak için ideal, Dünyaya hitap edecek bu aracın ihracatımıza ve dış ticaretimize de önemli katkıları olacak. İnşallah, umduklarından daha fazla başarı elde ederler.” dedi.
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ise ‘Gaziantep’in hazırladığı projelerle Çevreci Kent hedefine hızla ilerlediğini’ söyledi. Güzelbey, ‘İklim eylem planı, çevre dostu toplu taşımacı hafif raylı sistemin ardından Renault tarafından üretilen çevre dostu elektrik motorlu araçların kentimize kazandırılmasıyla Gaziantep’in örnek ve öncü şehirler arasında yerini aldığını’ ifade etti.
 
Başkan Güzelbey, ‘Dünyanın yakın geleceğinin karşı karşıya kaldığı en önemli sorun olan küresel iklim değişikliğinin ne kadar büyük bir yıkım yaratacağı ve küresel ısınmaya sebep olan tek sorumlunun da fosil yakıtları kullanan insan etkinlikleri olduğunun ortaya konulduğu günümüzde acil önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.
 
Aracı çok konforlu ve sessiz bulduğunu söyleyen Güzelbey, ‘Küresel ısınmanın yarattığı olmusuz etkileri ortadan kaldırmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla sıfır salımlı otomobilleri kentimiz yollarında kısa süre içerisinde görmek istiyoruz’ diye konuştu.
 
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da, “Teşvik edici ifadelerinize çok teşekkür ederim. Bu ifadelerinizin aracın hızla yaygınlaştırılmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu otomobillerle sektörümüz yepyeni bir teknolojiye geçmiş oldu. Fluence ZE’nin Türkiye’de Bursa’da üretilecek olması ülkemizin stratejik önemini de ortaya koydu. Böylece ileri teknoloji merkezi olarak Türkiye dünyaya örnek olmaktadır” dedi.
 
Dünya Çapında 100’e Yakın Anlaşmadan Birine Gaziantep de ‘Evet Dedi
 
Renault-Nissan İttifakı, kullanımda sıfır salımlı ulaşımda liderliği hedefliyor. Renault markası, 4 farklı elektrik motorlu araç tipini 2011 ve 2012 yıllarında seri üretime başlayacak dünyadaki tek öncü marka olarak elektrik motorlu araçları geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kamu kurumları, hükümetler ve özel kuruluşlarla bugüne dek dünya çapında 100’e yakın anlaşma gerçekleştirdi.
 
2010 yılından başlayarak Türkiye’de de İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediyeleriyle yapılan anlaşmalar ile 12 Mart 2011 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in katılımıyla GASKİ (Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi) Enerji Genel Müdürü Zeynel Abidin Bayram, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu tarafından imzalanan elektrik motorlu araç altyapı protokolü bu kapsamda gerçekleştirildi.
 
2,5 TL’ye 100 Kilometre Yol
 
Renault ile imzalanan Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı anlaşması, 2011 yılından itibaren üretimi gerçekleşecek olan elektrik motorlu araçlar için Gaziantep il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını, buna bağlı hizmetler, düzenlemelerin geliştirilmesini kapsıyor.
 
Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ile Başkan Güzelbey’in deneme sürüşünü yaptıkları Fluence ZE Oyak Renault fabrikasının ürettiği ön seri otomobillerden biri olan aracın teknik özellikleri hakkında bilgiler veren Renault yetkilileri; standart şarjda 6 ile 8 saat arasında tam şarj edildiğini ifade ederek, aracın tam şarj ile 160 km sürüş menziline sahip olduğunu belirttiler. 135 km azami hız ile sınırlanan aracın yaklaşık 100 kilometreyi yaklaşık 2,5 TL’ye kat edeceğini vurguladılar

 

Etiketler : Elektrikli, otomobil, Gaziantep'te,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2956 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2368  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 154 Toplam: 1,821,929
Haberler artık Outlook'ta