Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:23    

 

 
 
 
Erciyes'e özgü bitkiler, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalarla yok olmaktan ku

 Reklam
Erciyes'e özgü bitkiler koruma altında
04 Ağustos 2010 Çarşamba 12:09
Erciyes'e özgü bitkiler, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalarla yok olmaktan kurtuluyor
 

Erciyes Dağı'ndaki bitki türlerini araştırmak ve buraya özgü bitki türlerini korumak amacıyla Erciyes Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden Doç.Dr. Cem Vural ve Öğretim Elemanı Uzman Nihat Karakaya başkanlığında 5 kişiden oluşan bir ekip kuruldu.
 Çalışmalar hakkında bilgi veren Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Büyükşehir Belediyesi olarak doğaya ve çevreye saygılı bir yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, Erciyes'e özgü bitkilerin yok olmasını önlemek amacıyla Erciyes Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
 Tekinsoy, "Erciyes Master Planı çerçevesinde Erciyes Dağı'nın birçok noktasında başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların aynı zamanda çevreye ve doğaya saygılı bir şekilde devam etmesini temin etmek amacıyla Erciyes'e özgü bitkilerin korunması için bir ekip oluşturduk. Belirlenen bu bitkileri inşaat sahasının dışında farklı alanlara naklederek türlerinin devamını sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.
 Erciyes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Elemanı Uzman Nihat Karakaya inşaat alanında kalan dördü endemik -Erciyes'e özgü-  olmak üzere 20 bitki türünü belirledikleri alana taşıdıklarını söyledi.
 Naklettikleri bitkiler arasındaki 'Erciyes Karanfili' ve 'Erciyes Geveni' adlı bitkilerin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Karakaya, "Bu bitkiler, naklettiğimiz yerlerde tuttu. Önümüzdeki yılardan itibaren tohumlarını almayı amaçlıyoruz" dedi.
 Karakaya, Erciyes'te botanik park tarzı çalışma yapacaklarını belirterek, "Türkiye yok olmakta olan bitki türlerinin korunmasını amaçlayan uluslararası sözleşmeye imza atmıştır. Bu bitkilerin korunmasında en büyük görev yerel yönetimlere düşüyor. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalarla bir nevi bu sözleşmenin gereğini yerine getiriyoruz" şeklinde konuştu.
 Bir dönem Erciyes Master Planı Projesi'ne karşı çıktığını kaydeden Karakaya, gelinen noktada fikirlerinin değiştiğini ve projeyi yerinde gördüğünü de sözlerine ekledi.
Etiketler : Erciyes'e, özgü, bitkiler, koruma, altında,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2062 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2297  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 9 Bugün: 588 Toplam: 1,845,732
Haberler artık Outlook'ta