Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Nisan 2019 Pazar 10:52    

 

 
 
 
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü 2’şer kişiden oluşacak çok sayıda “Sigara Timi” kurarak Erzurum genelinde denetime çıka

 Reklam
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü
13 Kasım 2008 Perşembe 09:18
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü 2’şer kişiden oluşacak çok sayıda “Sigara Timi” kurarak Erzurum genelinde denetime çıkaracak.
 

 

Bakanlık genelgesinin ardından hemen harekete geçen Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, 2’şer kişiden oluşacak çok sayıda “Sigara Timi” kurarak Erzurum genelinde denetime çıkaracak.

 

 

 

Sağlık Bakanlığı, “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi”ni öngören 4207 Sayılı Kanun’a muhalefet edenlerin canını yakmaya hazırlanıyor. İllerin Sağlık Müdürlüklerine 27 Ekim 2008 tarihli bir genelge gönderen Sağlık Bakanlığı, kanun gereklerinin yerine getirilip getirilmediğini tespit için “Sigara Timleri” oluşturulmasını istedi.

TİMLER İNCELEME VE DENETLEME YAPACAK

Bakanlık genelgesinin ardından hemen harekete geçen Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, 2’şer kişiden oluşacak çok sayıda “Sigara Timi” kurarak Erzurum genelinde denetime çıkaracak. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Erzurum İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Okşan Çalıkoğlu, tütün kullanımının önlenmesini öngören 4207 Sayılı Kanun’un kapsamında ciddi denetimlerin çok kısa bir süre sonra başlayacağını bildirdi. Kanunun uygulanıp uygulanmadığını tespit, il genelinde inceleme ve değerlendirmeler yapmak üzere 2’şer kişiden oluşan ekipler kurulacağını söyleyen Çalıkoğlu, “Görevlendireceğimiz bu ekipler, günün her saatinde denetim yapacak, kanunun uygulanmadığının tespitinde durumu tutanak altına alınacak” dedi.

SİGARA TİMLERİ, ERZURUM’U MARKAJ ALTINA ALACAK

İl genelinde yapılacak olan denetimler için yeterli ekip sayısının, İl Tütün Kontrol Kurulu tarafından belirleneceğini anlatan Okşan Çalıkoğlu, “Sigara Timi” olarak da adlandırılan denetçilerin, tütün ürünlerinin tüketilmesinin yasak olduğu tüm alanlarda denetlemelerde bulunacağını ifade etti.

EKİPLER EĞİTİMDEN GEÇİRİLECEK

Çalıkoğlu, “Ekipler, kanun hükümlerinin uygulanması ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarından yetkilendirilecek personellerden oluşturulacak. Ekipler daha sonra hizmet içi eğitime tabi tutulacak ve ardından çalışmalara başlayacak” diye konuştu.

Sigara timlerinin, öncelikle vatandaşların yoğun bir şekilde giriş çıkış yaptıkları alışveriş merkezi, ticaret merkezi, işhanı, sinema, tiyatro, havaalanı, otogar, spor ve eğlence tesisleri ile sigara tüketiminin yoğun olduğu kuaförler ve berberleri denetlemeden geçireceklerini vurgulayan Çalıkoğlu, “4207 Sayılı Kanun’da öngörülen yasaklar ve uyulması gereken kurallarla ilgili olarak Erzurum’un tamamını yakın markaja alacak olan ekiplerimiz, ihlal halinde durumu tutanak altına alıp, gerekli yasal işlemin yapılmasını sağlayacaklar” şeklinde konuştu.

SİGARA TİMLERİ, KANUN İHLALİ HALİNDE HANGİ YOLLARI İZLEYECEK?..

“Sigara Timleri”, 4207 Sayı Kanun’a muhalefet edildiğini tespit ettikleri anda işlem yapabilecek. Kanuna muhalefet eden işyerleri, öncelikle işletme izni aldıkları kurum ve kuruluşlara bildirilecek. İlgili kuruluşlar, kanun ihlalinde bulunan söz konusu işyerlerine uyarıda bulunacak ve uyarıda bulunduğuna dair tebliğ ekini Sağlık Müdürlüğü’ne gönderecek. Aynı işyeri, denetim ekipleri tarafından bir süre sonra yeniden ziyaret edilecek ve kanun gereklerinin yerine getirilip getirilmediği bir kez daha gözden geçirilecek. İhlalin tekrarı halinde, görevli ekipler durumu bu kez ilin ya da ilçenin en büyük mülki amirliğine bildirerek, yasal işlem yapılmasını isteyecek.  

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Çalıkoğlu, 4207 Sayılı Kanun’a mutlaka riayet edilmesi çağrısında bulunarak, vatandaşların, sigara tüketiminin yasak olduğu alanlarda çok daha duyarlı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
Etiketler : Erzurum, İl, Sağlık, Müdürlüğü,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 4976 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2207  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 15 Bugün: 400 Toplam: 1,806,224
Haberler artık Outlook'ta