Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Nisan 2019 Pazar 10:27    

 

 
 
 
Bu proje ile teknolojiler birleşecek

 Reklam
Eyüp’e “Akıllı Belediye”Projesi
19 Kasım 2011 Cumartesi 11:24
Bu proje ile teknolojiler birleşecek
 

Avea ve  Eyüp Belediyesi “Türkiye’nin en kapsamlı akıllı belediyesi projesine” imza atıyor.
Taksim Divan Otel’de düzenlenen toplantı ile tanıtılan proje, 18 ayrı ürün ve hizmeti kapsayan modüllerden oluşuyor… Eyüp Belediyesi için ilk etapta 6 modülü hayata geçirilen projenin, 2012 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Eyüp Belediyesi ve Avea işbirliği ile gerçekleştirilen proje tamamlandığında alanında dünyanın en kapsamlı “Akıllı Belediye Projelerinden” biri olacak.
 Eyüp Akıllı Belediye Projesi’ne ait tüm altyapı çalışmalarının Avea tarafından 3G altyapısı üzerinden gerçekleştirildiği vurgulayan  Avea CEO’su Erkan Akdemir basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Napolyon Bonaparte, ‘Eğer dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ demiş. İstanbul’un tüm ülkeler ve coğrafyalar üzerindeki önemi tartışılmaz. İstanbul bugün nüfusu ve yüzölçümü ile de Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük. Bu gözle baktığımızda belediye başkanlarımızın neredeyse birer küçük ülke yönettiklerini söylenebilir. Bunun yanı sıra özellikle büyük kentlerin nüfusları doğrultusundaki ihtiyaçları, belediyelere eskisinden de çok görev yüklüyor. Artık şehrin yaşam kalitesi eşittir  insanların yaşam kalitesi olarak görülüyor. Bir şehrin yaşam kalitesinden bahsederken, insanlara sunduğu fırsatlar, belediyecilik hizmetleri, güvenlik, çevre gibi kriterler etkili oluyor.”
Kapsamı en geniş Akıllı Belediye Projesi...
 Dünyada öne çıkan ve rağbet gören şehirlere baktığınızda yaşam kalitesini artıran şeyin ise; “akıllı belediyecilik” uygulamaları olduğuna dikkat çeken Akdemir; proje hakkındaki açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Türkiye kapsamı en geniş, Akıllı Belediye anlayışına Avea ile geçiyor ki bu da bizim için önemli bir gurur kaynağı. İnsanların hayatını doğrudan etkileyen hizmetlerin büyük bir bölümü yerel yönetimlerin faaliyet alanı içerisinde. Paris’ten Tokyo’ya, Kopenhag’dan Melbourne’e bu kural hiç değişmiyor. Avea olarak, Akıllı Belediye Projesi’ni de bu öncelik ile geliştirdik. Çünkü şehirlerin teknolojik altyapısını artan bu nüfus ve ihtiyaçlarını karşılayacak akıllı sistemlerle yönetmek bu noktada kritik öneme sahip. Bu aynı zamanda yöneticilere zaman ve maliyetten tasarruf ettirirken memnuniyeti de artıran bir unsur. Ama en önemlisi Akıllı Belediye Projesi’nin “güvenlik ve şeffaflık” gibi iki önemli kavramı en üst noktaya taşıması diyebiliriz. Projemizi, ilk olarak İstanbul’un en eski tarihlerinden birine sahip olan Eyüp’te gerçekleştiriyor olmak bu noktada bizim için ayrı bir önem taşıyor.”
Proje ile geçmiş ve gelecek teknolojide birleşiyor...
Projenin Eyüp sakinlerinin yaşam kalitesini artıran, belediye çalışanlarının verimliliğini yükselteceğini belirten Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ise,  “Türkiye’de bu kapsamda uygulanan ilk Akıllı Belediye Projesi’ni hayata geçirerek ülkemize örnek olmak bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Hedefimizi 2012 yılı sonuna kadar tüm birimlerimizde uygulanır hale getirmek istiyoruz” dedi.
İstanbul’un 6. büyük yüzölçümüne sahip Eyüp Belediyesi sınırları içerisinde böyle bir projenin hayata geçirilmesinin Eyüplüler için önemine dikkat çeken Kavuncu, projenin amaç ve hedefleri hakkında ise şunları söyledi:“Teknolojinin ışık hızıyla ilerlediği dünyamızda Eyüp’te yaşayan vatandaşlarımızı çağdaş yaşamın olanaklarıyla buluşturmaya çalışıyoruz. Ülkemizin en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Avea ile bu projeyi hayata geçirdiğimiz için çok mutluyuz. Eyüp’e gelen konuklarımız artık Akıllı Belediye Projesi sayesinde ilçemizi gezerken teknolojinin imkanlarından faydalanacak ve gezerken öğrenmenin keyfini yaşayacak. Vatandaşlarımız belediyenin hizmetlerini takip edebilecek, parkta vakit geçiren çocuğunu, yaşlı büyüklerini evden, işyerinden kontrol edebilecek. Şu anda daha yolun başındayız… Akıllı belediye sıfatını tam olarak hak edene kadar daha çok çaba sarfetmemiz gerektiğinin bilincindeyiz ancak bu konuda hem halkımızın bize olan güveni ve desteği hem de güçlü partnerimiz Avea’nın başarıları bunu çok kısa bir sürede gerçekleştireceğimizin de bir göstergesidir“
Dünyada bu çapta başka bir uygulama yok!
Eyüp Belediyesi için gerçekleştirilen Türkiye’nin Akıllı Belediye Projesi pilot çalışmalarının yaklaşık 4 aydır devam ettiğini ve Aralık ayında tamamlanacağını belirten Avea Kamu Satış ve Ankara Bölge Direktörü Mehmet Işık, proje çerçevesinde meydanlarda 42 Megabit hızında ücretsiz internet hizmetinden akıllı çöp arabası takip ve analizi, tarihi eserlerin mobil bilgi ortamına alınmasından parklara kameralı takip sistemine kadar farklı uygulamaların yer aldığı bilgisini verdi.
Işık, Akıllı Şehirler projesinin “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim” için taşıdığı önemi ise şöyle açıkladı:“Şehirler pek çok karmaşık sistemlerin bir araya gelip, çalışmasıyla hayatımızı düzenliyor. Bu sistemlerin birbiriyle doğru şekilde iletişim kurarak ve kritik bilgileri paylaşarak etkin çalışmasının önemi tüm dünyada fark ediliyor. Çünkü artık hayat daha hızlı akıyor; bilgi, zaman, iş gücü ve emek artık daha kıymetli. Günümüzün teknolojik imkanları belediye altyapı ve hizmetlerinde kullanılıyor ve vatandaşların hayatlarının kolaylaştırması hedefleniyor. Hayal edilen bu akıllı şehircilik konsepti içinde hedeflenen ekonomik seviyenin üzerine çıkmış, çevre dostu, kolay yaşanır ve etkin bir şehir için modern teknoloji ve yenilikleri kullanmak kaçınılmaz. Eyüp Belediyesi’ne sunduğumuz servislerle akıllı şehir konseptine Eyüp’ü bir adım daha yaklaştırıyor ve hali hazırda bu doğrultuda çalışan Eyüp Belediyesi’nin servis ile hizmetlerini geliştirerek, Eyüp’ü geleceğe hazırlıyoruz. Daha entegre ve teknolojik bir Eyüp için çalışmaya devam edeceğiz”
Akıllı Belediye Projesi Pilot Çalışma Adımları
Ücretsiz İnternet Erişimi: Rami Parkı’nda 42 Megabit 3G bağlantısı kurularak parkta ADSL altyapısına gerek duyulmadan 3G üzerinden internet internet erişimi sağlandı.
Parklarda Güvenlik Kameraları: 3G destekli cep telefonlarına indirilecek uygulama ile ailelere çocuklarını uzaktan izleme imkanının yanı sıra parkın doluluk durumunu eş zamanlı görme imkanı sunuluyor. Pilot uygulama kapsamında  Rami Parkı’na kurulan kameralar, bu amaç doğrultusunda 7x24 eş zamanlı görüntü sağlıyor. Kesintisiz güç kaynağına bağlanan kameralar, ADSL altyapısı olmayan noktalarda dahi elektrikler kesildiğinde bile çalışır durumda olacak.
Çöp Toplama Hizmetinin Optimizasyonu: Çöp toplama araçları ve çöp konteynırlarına yerleştirilen takip sistemi ile çöplerin zamanında toplanıp toplanmadığı, çöp kamyon ve konteynırlarının hangi lokasyonlarda ne kadar süre ile kaldığı gibi istatistiki veriler elde edilecek. Elde edilen bu bilgiler ise belediyelerin daha sağlıklı planlamalar yaparak hizmetlerin daha verimli hale getirilmesini sağlayacak.


QR Code ile Tarihi Alan Bilgilendirmesi: Pilot uygulama kapsamında ilk etapta Eyüp İlçesi’nin en önemli tarihi ve turistik alanları olarak kabul edilen Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Mihrişah Valide Sultan İmarethanesi, Cülus Yolu, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy’un kabirlerinin bilgileri uygulanan QR Code (QuickResponse) sisteminde toplandı. Kurulan bu sistem ile eserlere ilişkin tüm bilgiler hızlı, doğru ve farklı dillerde cep telefonlarına taşındı. Uygulama,  eser bilgi tabelalarının maliyet ve bakım masraflarıyla alandan tasarruf sağlanırken içeriklerin de sürekli güncellenebilmesine imkan sağlıyor.
Saha Yönetim Sistemi, Saha Personeli Otomasyonu: Ekiplerin işlerini kolaylaştırmak, zaman ve işgücünden tasarruf etmek üzere planlanan sistem, Eyüp Belediyesi sınırları dahilinde yaşayan vatandaşlarla esnafın şikayet ve gereksinimlerine daha hızlı cevap verebilmesini sağlıyor.
Eyüp Belediyesi Çalışan Güvenliği ve Koordinasyonu: Eyüp Belediyesi sınırları içinde yer alan kamusal alanların temizliğini gerçekleştiren Fen İşleri personelinin saha otomasyonu ve güvenliği için sağlıklı takibin yapılabilmesini sağlıyor. Yaya saha çalışanları en uygun şekilde görevlendirilirken gezici araçlar ile de koordinasyon halinde görev atamaları yapılabiliyor.
Etiketler : Eyüp’e, , “Akıllı, Belediye”Projesi,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2546 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2209  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 14 Bugün: 371 Toplam: 1,806,195
Haberler artık Outlook'ta