Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 14:08    

 

 
 
 
Hastalara ve yakınlarına bir af müjdesi geldi

 Reklam
Fakirin hastahane borcu siliniyor
08 Haziran 2011 Çarşamba 08:49
Hastalara ve yakınlarına bir af müjdesi geldi
 

Kamu hastanelerine borcu olan ve ödemeyecek durumdakiler borcunun tamamı, diğerlerine ise ödeme kolaylığı geliyor.

Buna göre devlet hastanelerine 250 lira borcu olanların borcu silinecek. 250 liranın üzerindeki borçların da 250 liraya kadar olan kısmı affedilip, gerisi takside bağlanacak.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alarak 31 Aralık 2010 tarihine kadar borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara kolaylık getirildi. Buna göre, kamu hastanelerinde vefat eden ve Sosyal Yardımlaşma Bilgi Bankası’na (SOYBİS) göre ödeme gücü olmayan kişilerin borçlarının tamamı affediliyor. Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 250 TL ve altındaki  borçların tamamı affedilirken, Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 250 TL üstündeki borçların yarısının ödenmesi halinde yarısı affediliyor. Şayet borç tutarı 500 TL ve altında ise 250 TL üstünün ödenmesi halinde kalan tutarın tamamı affedilecek. Söz konusu düzenleme, hastanede vefat edenlerin 26 Nisan 2011, diğerlerinin 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan borçlarını kapsıyor. Uygulama ile vatandaşlar, 250 TL altındaki borçlarından, faiz ve mahkeme masraflarından kurtulacak.

15 milyon lira bekleniyor

Sağlık Bakanlığı hastaneleri, 15 milyon TL üzerinde bir tahsilat yapacak. Takibi ve tahsili ekonomik olmayan yüzbinlerce icra işlemi sona erdirilecek. Bu şekilde 400 bin civarında takip dosyasının kapatılacağı tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, ilgili kanuna eklenen madde ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alarak 31 Aralık 2010 tarihine kadar borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara büyük kolaylık getiren Atasever, affın hangi borçları kapsadığını anlattı. Düzenlemedeki afile  faiz ve mahkeme masraflarını da kapsayan söz konusu borçların dört başlıkta sıralanabileceğini ifade eden Atasever “Kamu hastanelerinde vefat eden ve SOYBİS’e göre ödeme gücü olmayan kişilerin borçlarının tamamı affediliyor. 250 TL ve altın-daki Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan borçların tamamı affediliyor. 250 TL üstündeki Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan borçların yarısının ödenmesi halinde yarısı affediliyor. Şayet borç tutarı 500 TL ve altında ise 250 TL üstünün ödenmesi halinde kalan tutarın tamamı affediliyor. KKTC Sağlık Bakanlığı’nca Türkiye’ye gönderilen Kıbrıslı vatandaşların Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere olan borcunun tamamı affediliyor” dedi.

Yazılı başvuru gerekiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı hastanelerine olan 1.5 milyon TL civarında bulunan borçları terkin edilecek. Hastane af-fından yararlanmak isteyen gerçek kişilerin kendileri veya temsilcilerinin, kanunun yayımlandığı 26 Nisan 2012’ye kadar borçlarını defaten veya taksitle ödemek üzere, sağlık hizmetinin verildiği tedavi kurum veya kuruluşlarına yazılı başvurmaları gerekiyor.
Etiketler : Fakirin, hastahane, borcu, siliniyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1865 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2183  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 25 Bugün: 662 Toplam: 1,787,496
Haberler artık Outlook'ta