Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

26 Mayıs 2019 Pazar 03:11    

 

 
 
 
Dünya Su Örgütü (IWA) tarafından su kaynaklarının verimli kullanımı ve bu konuda geliştirilecek projelerin konu edi

 Reklam
Geleceğin şehirleri çalıştayı başladı
26 Temmuz 2010 Pazartesi 17:26
Dünya Su Örgütü (IWA) tarafından su kaynaklarının verimli kullanımı ve bu konuda geliştirilecek projelerin konu edildiği "Geleceğin Şehirleri Çalıştayı" başladı
 

Novotel Toplantı Salonu'nda başlayan çalıştayın ilk gün toplantısına Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (KASKİ) Genel Müdürü Ender Batukan ve Dünya Su Örgütü (IWA) Başkanı Prof. Glen Daigger'in yanı sıra IWA Danışmanı  Steve Moddemeyer, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi (SKATMK) Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüya Taşlı Toraman, KASKİ üst düzey yöneticileri ve konunun uzmanı çok sayıda akademisyen katıldı.
 Toplantının açılış konuşmasını yapan KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve KASKİ olarak Kayseri'nin önümüzdeki 50 yıllık dönemde su ihtiyacını karşılayacak projelere imza attıklarını belirterek çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.
 Batukan, Kayseri'nin içme suyunun Erciyes'in 2 bin 500 m yüksekliğinde bulunan karların erimesi ve yeraltına sızması sayesinde sağlandığını ifade ederek "İçme suyumuz bu yönüyle menba suyu kalitesindedir. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve bunun etkileri konusunda alınacak önlemleri geçtiğimiz yıllarda ele alarak gerekli çalışmaları başlattık. 2 bin 150 km²'lik bir alanda halkımıza hizmet veriyoruz. Burada alınacak kararların uygulanması konusunda üzerimize düşeni yapacağız" dedi.
 IWA Başkanı Prof. Glen Daigger'da konuşmasında Kayseri'nin bulunduğu bölgede lider bir şehir olduğunu ve burada bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, çalıştay sonuçlarından su kaynaklarının  verimli kullanımı konusunda tatmin edici sonuçlar çıkmasını umduğunu söyledi.
 SKATMK Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüya Taşlı Toraman ise SKATMK ve IWA'nın çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, çalıştayda ele alınacak konular ve uygulanacak yöntemler hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. 
 Toraman, Kayseri, Trabzon ve İstanbul'da su projeleri uygulanmasına karar verildiğini ifade ederek, suya yapılan yatırımlar konusunda Kayseri'nin taktire şayan bir konumda bulunduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Toraman "Kayseri vizyonu açık  bir kent. Bu nedenle ilk toplantımızı burada yapma kararı aldık" dedi.
 Toraman'ın ardından söz alan KASKİ İçme Suyu Dairesi Başkanı Birol Nalbantoğlu Kayseri'nin içme suyu kaynakları ile gerçekleştirilen yatırımlar ve planlama aşamasında olan çalışmalar konusunda katılımcılara tablo grafikler eşliğinde sunum yaptı.
 Çalıştayda söz alan Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Değirmenci Kayseri'nin su kalitesi bakımından ender şehirlerden biri olduğunu ifade ederek, sanayide kullanılan suyun dahi herhangi bir dezenfektasyona gerek kalmaksızın içilebilecek kalitede olduğunu söyledi.
 Kayseri'de bulunan içme suyu kuyularının hangi hatlardan beslendiği ve doluluk oranları konusunda katılımcılara çeşitli bilgiler aktaran Değirmenci, "Erciyes'in zirvesinde eriyerek yeraltına inen ve içme suyu kuyularına gelen su süzüle süzüle yaklaşık 50 yıllık bir mesafe kat ediyor. Bu yönüyle suların oldukça temiz ve menba kalitesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aldığımız ölçüm sonuçları da zaten bunu kanıtlıyor" şeklinde konuştu.
 Yerli ve yabancı onlarca bilim adamının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştay 28 Temmuz Çarşamba günü sona erecek.
Etiketler : Geleceğin, şehirleri, çalıştayı, başladı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1633 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2468  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 290 Toplam: 1,823,782
Haberler artık Outlook'ta