ALBAYRAKOĞLU,TAM BAĞIMSIZ MEDYA'YI SAVUNUYORUZ

BEYKOZ, GAZETECİLERİ UNUTMADI

BİZANS'IN GİZEMLİ SIRLARI

KADIN CİNAYETLERİNE ERKEKLER NE DİYOR? VİDEO HABER

ÜNLÜ İŞ ADAMINDAN DEV YATIRIM

SPOR'DA 2020 YILININ EN'LERİ

ÖZKAN, TUZLA'DA ÇOCUK PARKLARI YETERSİZ

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI DEĞİŞİYOR

İHRACATÇILARA ALTIN TAVSİYELER

FETİH RUHU ONLİNE OLARAK YENİDEN YAŞATILACAK

ENGİN NURŞANİ HAYATINI KAYBETTİ!

TOSFED'TEN BÜYÜK VEFAAnahtar Kelimeler: DOLANDIRICILIK YANINA KALMADI

DOLANDIRICILIK YANINA KAR KALMADI

İstanbul Arnavutköy'de bin 80 daireli bir kooperatifin bodrum katlarındaki sığınak ve depo alanlarını daireye çeviren kooperatif başkanı Mehmet Şencer "dolandırıcılık" suçundan 7 yıl 3,5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Arnavutköy Taşoluk'taki S.S. Marmara Tankçıları Yapı Kooperatifi üyelerinin şikayetleri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inceleme yapmış, savcılık da dava açmıştı. Kooperatifin yapı ruhsatında ortak alan olarak geçen bodrum kattaki sığınak ve depoları meskene çevirip satan kooperatif başkanı Mehmet Şencer ile buna onay veren eski belde belediyesinin fen işleri müdürü Şerafettin Yüzüak "dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından yargılanıyordu. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava karara bağlandı.

GÖREV SUÇUNA ZAMAN AŞIMI

Mahkeme heyeti, her ne kadar "resmi belgede sahtecilik" suçundan dava açılsa da Şerafettin Yüzüak'ın "görevi kötüye kullanma", Mehmet Şencer'in de "görevi kötüye kullanmayı azmettirme" suçlarını işlediğine karar verdi. Ancak 2008 yılında gerçekleşen olayın üzerinden 12 yıl geçmesi nedeniyle zamanaşımı süresi dolduğundan, bu suç bakımından davanın düşmesine karar verildi.

DOLANDIRICILIKTAN CEZA

Mahkeme heyeti, kooperatif başkanı Mehmet Şencer'i, şikâyetçi olan kooperatif üyelerine karşı "dolandırıcılık" suçundan ise 7 yıl 3,5 ay hapis ve 4 bin 375 gün adli para cezasına çarptırdı. Tutuksuz yargılanan Şencer hakkında, karar kesinleşinceye kadar, yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Öte yandan, mahkemenin karar tutanağında şikâyetçilerden Bahri Mutlu ve Kadir Işık'ın yargılama sürecinde öldüğü kaydedildi.

ÖNCE ÜYELERE SONRA BAŞKALARINA SATTI

Dava dosyasında, kapatılan eski Taşoluk Belde Belediyesinin imar planına göre inşa halindeki binaların bodrum katlarındaki sığınak ve depo alanlarının meskene çevrildiği belirtiliyor. Tadilat projelerine dayanarak sığınak ve depo katlarını bağımsız bölüme çeviren kooperatif başkanı Şencer'in buraları önce üyelere tahsis ettiği, daha sonra da başkalarına sattığı belirtiliyor.
HABER SABAH / FATİH ULAŞ