ALBAYRAKOĞLU,TAM BAĞIMSIZ MEDYA'YI SAVUNUYORUZ

BEYKOZ, GAZETECİLERİ UNUTMADI

BİZANS'IN GİZEMLİ SIRLARI

KADIN CİNAYETLERİNE ERKEKLER NE DİYOR? VİDEO HABER

ÜNLÜ İŞ ADAMINDAN DEV YATIRIM

SPOR'DA 2020 YILININ EN'LERİ

ÖZKAN, TUZLA'DA ÇOCUK PARKLARI YETERSİZ

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI DEĞİŞİYOR

İHRACATÇILARA ALTIN TAVSİYELER

FETİH RUHU ONLİNE OLARAK YENİDEN YAŞATILACAK

ENGİN NURŞANİ HAYATINI KAYBETTİ!

TOSFED'TEN BÜYÜK VEFAİNSANLAR 'AHMAK DUYGULAR ' VİRÜSÜYLE YAŞIYOR

Bayrampaşa Gündem Gazetesi Sahibi ve Yayın yönetmeni Gazeteci - Yazar Mehmet Ceylan yeni yazdığı, pek yakında piyasada olacak olan "Ahmak Duygular"  kitabı hakkında bilgiler verdi.

"İnsan hayatında her zaman "Ahmak Duygular" virüsü vardır" diyen Mehmet Ceylan, bu virüsten kurtulmanın yolunun akıl ve iradeyi iyi kullanmaya, sabır ve şükrü birleştirmeye bağlı olduğunu belirtti.
Yeni kitabınız yakında piyasada olacak fakat kitaptan önce hem gazeteci hem yazar kimliğiniz var bunu açar mısınız?

Elbette.. Gazeteci sadece haber yapandır. Sadece haber yapan gazeteci için kimliklerde gazeteci - Yazar denilmez. Gazeteci - Yazar olabilmesi için bir gazetecinin kitap yazıp yayınlaması gerekir. Bu benim literatürüm değil bu uluslararası bir literatürdür. Çokta önemli değil. Önemli olan kimliğe yazılması değil, önemli olan doğru işler yapılmasıdır. Öyle bir şey ki, gazetecilik başka bir olaydır, gazete çıkarmak başka bir olaydır. Her gazete çıkaran gazete sahibi olur ama gazeteci olamaz. Buda böyle bir şey gazeteci yazar olamıyor. Yazar olabilmesi için bir eser üretmesi gerekir. Kitabı yayınlanması gerekir.  O zaman Gazeteci - Yazar olur. Sadece Gazeteci olmak kötü bir şey mi? elbette değildir oda haber üretir.

Sanırım bu 2. Kitabınız?

Evet kitap haline gelmiş 2. kitabım ama asıl kitabım bu olacak. Öbür kitabım geçmişe doğru köşe yazılarımın toplanmasıydı. "Klavyenin Doğru Tuşu" adıyla Bayrampaşa Gündem Gazetesinin 10. Yılı dolayısıyla kitap haline getirdik. Öyle bir yayınevinden falan yayınlamamıştık. Ama bu "Ahmak Duygular" Bayrak yayınlarından yayınlanıyor Kültür bakanlığı listelerinde yer alacak. "Klavyenin Doğru Tuşu" kitabımızı tekrar bir gözden geçirip normal yayınevi baskılı kitap haline getireceğiz. .  

Gelelim kitabınıza.. "Ahmak Duygular" biraz garip bir isim değil mi? Nedir Ahmak Duygular....

Kitabın içine baktığımız zaman aslında yaşantımızın büyük bir kısmının ahmak duygularla kaplı olduğunu görüyoruz.  İnsan yaratılış itibariyle diğer canlılardan farkı ve imtiyazlı yaratılmıştır. İnsan yaratılışında aslında ahmaklığa yer yok. İnsan yaratılıştan imtiyazlarla donatılmış bir varlıktır. Biz insanı tarif ederken "İdeolojik ve biyolojik bir varlık" olarak tarif ederiz. İnsan diğer canlılardan farklı olarak akıl, irade, nefis değerleriyle yaratılmış, planlama yetkisi verilmiştir. İnsanoğlu aklını çok iyi kullanamıyor.

Çok akıllı insanlarımız var, iyi ürünler üretebilir, eserler meydana getirebilir ama birde aklıyla yaşamak vardır. İşte bu konuda çok iyi aklını kullandığını söyleyemeyeceğim. İşte aklın kullanılmadığı duruma "Ahmak Duygular" dedik. İnsan "Ahmak Duygular" virüsüyle yaşıyor... Bu virüsten kurtulmanın yolunun akıl ve iradeyi iyi kullanmaya, sabır ve şükrü birleştirmeye bağlıdır.

Peki kitabınızdan bahseder misiniz "Ahmak Duygular" içeriğinde neler var?

Kitabın içi dopdolu. 34 Konuda insanların faydalanabileceği yazılarımız var. Bu yazılar insan yaratılış bünyesinde konular, bireysel normal hayatta yaşadığımız konular, evlilik müessesi ve devamında neler yapılması konuları. Yazılarda olayı ortaya koyuyoruz çözüm gösteriyoruz ve hikaye ve örneklerle bağlıyoruz.  Doyurucu olduğuna inanıyorum. Kitabın yazım aşamasında benim dışımda tüm okuyanların ortak kanaati farklı bir yazım şekliyle faydalı bir kitap olduğu şeklinde...

Hatta düzeltmen olarak bir emekli edebiyat öğretmeni Nedim Şen hocam okudu. Ben içimde bir korku vardı çünkü kitabı bir üstad edebiyat öğretmeni okuyor, müspet not verince cidden bir kat daha inancım geldi bu kitabın karşılık göreceğine... 

Şimdiye kadar inanmıyor muydunuz?

Ben inanmadığım hiç bir şeyi yapmam. Çıktığım yoldan da asla dönmem. Başarısızlık diye bir şey de tanımam. Karşılığında az ve helal kazanırım ona da şükrederim. Gazetecilik ilkemde benim çok para kazanmak değil insanlara bir cümleyle de olsa bir mesaj verebilmek ilk hedefimdir. Sırf para kazanmaksa amaç, başka işlerde daha fazla para kazanılır. Kitapta da aynı prensibim geçerli. Rızkımızda fazla varsa o durumda Rabbimin takdiri. İnanmadan yola çıkmam, başka gözle takdir edilmesi o inancın cilası oluyor. 

Bundan sonra hedeflerinizde neler var yeni projeniz olacak mı?

Elbette olacak... Bir siyasi slogan var ya "Durmak Yok Yola Devam" bizde diyoruz ki,  "Durmak yok, Üretmeye devam" Ahmak Duygular Hikaye projemiz var bu kitabın devamı şeklinde. "Türk Siyasetinin Ayakları" diye bir projem var. Bayrampaşa konusunda bir roman hikaye ve öykü karşımı bir projem var. Kendi hayat kıssalarımla ilgili bir projem var. Kentsel dönüşüm üzerine bir projem var. Tabi Rabbim izin verir sağlıklı yaşarsak.

Siyasetten bahsettiniz. Aslında sizin asıl uzmanlığınız siyaset değil mi? Kitabınız kişisel gelişim üzerine...

Maalesef hayatım siyasetin içinde yoğrularak geçti. Belki inanmayacaksınız 12 yaşında bulaştım siyasete. Fakat  siyasetin dışında da hayat var orada da bir şeyler üretmek lazım.