ALBAYRAKOĞLU,TAM BAĞIMSIZ MEDYA'YI SAVUNUYORUZ

BEYKOZ, GAZETECİLERİ UNUTMADI

BİZANS'IN GİZEMLİ SIRLARI

KADIN CİNAYETLERİNE ERKEKLER NE DİYOR? VİDEO HABER

ÜNLÜ İŞ ADAMINDAN DEV YATIRIM

SPOR'DA 2020 YILININ EN'LERİ

ÖZKAN, TUZLA'DA ÇOCUK PARKLARI YETERSİZ

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI DEĞİŞİYOR

İHRACATÇILARA ALTIN TAVSİYELER

FETİH RUHU ONLİNE OLARAK YENİDEN YAŞATILACAK

ENGİN NURŞANİ HAYATINI KAYBETTİ!

TOSFED'TEN BÜYÜK VEFAYASİN ŞAHİN: KENDİMİ ŞİİRLE DAHA İYİ İFADE EDİYORUM

Bir çok tanıtım  seslerinde ve radyolarda tv lerde duymaya alışık olduğumuz Yasin Şahin usta şairlerden okuduğu şiirler ile ve yeni çıkartacağı şiir albümüyle Kalplerimize dokunmaya devam ediyor.

Bazı sesler vardır gönül dünyamızda bizi kendi içimizde bir yolculuğa çıkartır.
Yasin Şahin dediğimizde simasını bir çoğunuz bilmez belki ama!  Sesini duyduğunuzda bir yerden tanıdık gelir.
Öyle sıcak ve samimi, kendi içinde ki yansır sesine 
Bir çok tanıtım  seslerinde ve radyolarda tv lerde duymaya alışık olduğumuz Yasin Şahin usta şairlerden okuduğu şiirler ile ve yeni çıkartacağı şiir albümüyle Kalplerimize dokunmaya devam ediyor.
Şiirlerin o güzel sesi Yasin Şahin ile sanat ve edebiyat üzerine şiir tadında bir sohbet gerçekleştirdik.


Yasin Şahin Kimdir? diye sorduklarında kendinizi nasıl tanıtıyorsunuz? 


Herkes gibi, ama en çokta kendi gibi derim. 
Çünkü her insanın bir dünyası var zorlukları yaşadığı, bende yaşadığım hayat diliminde 
herşeyden önce evine bağlı çocuklarına düşkün bir babayım, mersin'de dünyaya geldim, anadan/babadan dolayı memleket neresi diye sorduklarında Adıyamanlıyım derim (gülümsüyor)
7 yaşımdan beri istanbuldayım evli ve 3 çocuk babasıyım, geçimimi firmalara marka danışmanlığı yaparak ve radyolara , tv lere bazı kurum ve kuruluşlara tanıtım seslendirmeleri yaparak 
kimi zaman  ortak çalıştığımız derneklerin etkinliklerinde sunuculuk yaparak  sürdürmekteyim.

Daha önce radyo programlarınız vardı neden Radyoyu  bıraktınız?

Radyoyu bırakmadım aslında, hala bir çok radyo kanalıyla ortak çalışmalar yapıyorum.
Radyo dinleyen herkes illaki sesime denk geliyordur.(Gülüyor)
Bir çok radyoya program tanıtımlarına hala ses vermekteyim.
Sadece "Ertelenmiş Saatler" isimli programıma ara verdim
çünkü insanın bir zamandan sonra bakışı ve hedefleri değişiyor. 
Daha öncesinde  Arnavutköy fm , Can Fm, ravza Fm, Medya Fm, Star Fm 'de bir çok güzel programlara imza attım ve okuduğum şiirlerle kalplere güzel dokunuşlarda bulundum 
bana bu fırsatı veren vesile olan herkezden Allah razı olsun.
Ama dediğim gibi bir zaman sonra insanın hedefleri ve bakışı değişiyor... Ben artık ulusal bir kanalda Türkiye 'ye seslenmek istiyorum! Daha ciddi kurumlarda olmayı hak ettiğime inanıyorum, çünkü radyolarda o kadar çok şiir okuyan adam var ki ( gülüyor)  Farkımı yansıttığıma inanıyorum ve artık sıyrılmam lazım düşüncesindeyim, çok güzel görüşmeler içindeyim. Büyüklerimiz derki bir şeyi bitirmeden  diğerine başlayamazsın, bende yerel radyolarda yayıncılığımı kendim için bitirdim. Güzel günlerdi...

Toplumda şiiri sevdiren adam olarak tanınıyorsunuz. Neden şiir?

Şiir beni seçti diyebilirim aslında. ilk okul yıllarımda 4. sınıfta bir defterim vardı, hep içimden geçenleri yazardım
küçükçekmece ilçesine bağlıydı o zaman oturduğum semt,
bir gün ögretmenlerim bunu fark etti, hatta okul müdürümüz Vasfi Değirmenci vardı yaşıyorsa hürmetle ellerinden öperim. Hergün herhangi bir tenefüs gel odama bugün  ne yazdığına bakayım derdi, daha o günlerde adımız çıkmıştı şaire ( gülüyor) yani şiir benim için 15 ile 20 yıllık bir mevzu Sonra kendime aynı soruyu ben de sordum neden şiir, diye. Anladım ki şiir benim kendimi ifade etme yöntemim. Bu hâlâ böyle. Galiba şiir yazarak ya da okuyarak kendimi daha iyi anlatıyorum ben. 

Birçok şairin şiirini okuyorsunuz. Seslendirmekten en keyif aldığınız şiirler hangileri?

Bazı şiirler var yalnız kendime okurum, kendimi toplamak içindir. Ama çoğu zaman dinlicilerime, takipçilerime hep böyle kırgın, yarı yolda bırakılmış duygusu olan şiirleri okuyorum, aynı hallerdeyiz ondanda olabilir sesim daha yatkın geliyor bana.
Kahraman Tazeoğlu  çok sevdiğim ve sık sık görüştüğüm bir dostum, onun yazdığı şiirleri onun gibi okuyabilmek beni mutlu ediyor.
Sonra; Ömer Köroğlu, ezgin Kılıç, özdemir  Asaf, Cemal Süraya Üstadların şiirlerinide çok severim
Genelde sosyal medya hesaplarımdan ulaştırılan şiirler var.
Şiir yazan takipçilerimizin ricasını geri çevirmiyorum, her şiiri değil ama okunacak bir şiirse mutlaka okuyorum.


Sanat ve edebiyata gösterilen ilgi yeterli düzeyde mi?

Elbette hayır.İnsanlar şiirden ve edebiyattan gittikçe uzaklaşmaya başladı, hayretle izliyorum değişen düzeni 
bence insanlar ellerindeki çağın hastalığı diyebileceğimiz cep telefonlarına daha bağımlı hale geldi ve o cep telefonunda internet, sosyal medya vs. gibi şeyler insanları kendi iç dünyalarından uzaklaştırıyor, takip ettiğimiz insanlara dikkat etmemiz gerek! Nerde şapşallık, rezillik yapan biri varsa toplumumuzu güldürmeye başladı 
bir örnek vereyim; kendimize örnek alacağımız Hatiplerimizin, bilgi birikim dolu insanlarımızın sosyal medya sayfalarına bakıyorum takipçi sayısı az iken, hiç bir vasfı olmayan ve soytarılıktan başka birşey yapmayan falan kişi milyonlarca takipçiye sahip! Bunları az buçuk gözlemlediğimizde zaten toplumun hangi tarafa meyil ettiğini görebiliyoruz. malesef ne şiire değer veriliyor artık nede şaire, bilmemki nereye gidiyor insanlık.

Gençlerimize sanatı ve şiiri sevdirmenin yolu nereden geçiyor?

Tam olarak buradan geçiyor. Daha çok bahsetmeliyiz güzelliklerden. Her dergi sayfası, her şiir-edebiyat programı, her okuma öyle kıymetli ki… Hiç durmadan inatla ve ısrarla yaşasın edebiyat, yaşasın şiir demeye devam etmeliyiz. Kamu kurumlarında da daha  fazla gençlerimizi sanata ve edebiyata yönelik teşvik edici programlar hazırlamalı, bu tür etkinlikler içinde olmalı.
çünkü Şiiri seven insan, şiir okuyan/yazan insan iyi insandır. İyi insanlar yetiştirmek adına bu adımları sıklaştırmalıyız.

Yeni Çıkartacağınız Albümden Biraz Bahsedermisiniz?

Aslında albüm çıkarmak gibi bir hayalim yoktu , sohbetin başında dediğim gibi o kadar çok duygusuz şiir okuyan arkadaş varki, işte radyo yayınlarında, albüm babında şiir diye piyasaya çıkartılan eserler.
Bunları gördükçe, yeni bir ses yeni bir soluk olmak istedim
hayatta hiç birşey tesadüf değil herşey vaktini bekler. Can Özüm Şiiri 'nde Solist arkadaşım "Barış Özgü" ile tanıştık  Can Özüm şiiriyle bismillah dedik , Allahım Utandırmasın.
Albümü 7 ayda tamamlama düşüncemiz var. sadece bir şiir hariç oda ilk şiir Can özüm'ü şaire arkadaşımız Figen Gökçe yazdı, düzenlemesini yaptım sadece ama diğer şiirlerin sözleri hep bana ait olacak ve her şiirde sevgili Barış Özgü ile düetimiz olacak... O şarkıların sesi ben Şiirlerin (gülüyor) Güzel olacak Allahın İzniyle...

Son OlarakNeler Söylemek İstersiniz? 

Öncelikle bu keyifli sohbet için teşekkür ediyorum, okuyucularınıza bir mesajım var.
İnandığınız yoldan asla vazgeçmeyin, inanışlarımız bizim yolumuzu açar, Allah zaten kaderinize bir şeyi yazmışsa karşılaşırsınız, birileri sizi yıldırmak için istedikleri kadar tuzak kursun, yolunuzu bozmaya çalışsın
Nasibinizde varsa o nasip sizi bulur. Hayat mucizelerle dolu 
inanın hangi güzelliğin nerden geleceği belli olmaz.
Şiiri sevin, çocuklarınızı şiirleri ve türküleri sevdirin 
Çünkü şiir gerçeğin ta kendisidir vesselam...