Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

27 Şubat 2020 Perşembe 08:45    

 

 
 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve İl Genel Meclisi 2009 yılı bütçesini Diyarbakır Kent Konseyi

 Reklam
Diyarbakır demokrasi örneğini yaşıyor
21 Kasım 2008 Cuma 09:10
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve İl Genel Meclisi 2009 yılı bütçesini Diyarbakır Kent Konseyi’nin tartışmasına sunarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gerçekleştird
 

Diyarbakır demokrasi örneğini yaşıyor

Diyarbakır’daki yerel yönetimler bütçe taslaklarını Kent Konseyi tartışmasına açarken, TBMM’deki bütçe çalışmasında değil halkın katılımı, milletvekillerinin katılımının bile minimum seviyede olduğu belirtildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve İl Genel Meclisi 2009 yılı bütçesini Diyarbakır Kent Konseyi’nin tartışmasına sunarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gerçekleştirdikleri projelerin yüzde 75’ini Kent Konseyi süzgecinden geçirmiş olmanın hazzını yaşadıklarını söyledi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da TBMM’de bütçe yapım sürecini eleştirirken, “Bırakın halkın katılımını, halkın vekillerinin katılımı bile neredeyse minimum seviyededir” dedi. Demirtaş, Diyarbakır’da belediyelerin bütçelerini Kent Konseyi’nin tartışmasına açmasını iyi örnek olarak gösterdi.

 

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi 12. Olağan toplantısı Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapıldı. Divan Başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kent Konseyi Koordinatörü Osman Baydemir ve Tek Gıda İş Şube Başkanı ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Cemal Doğrul’un yaptığı  toplantıya DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, DTP İl Başkanı Necdet Atalay, Bismil Belediye Başkanı Şükran Aydın, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Kent Konseyi’ni oluşturan yüzlerce sivil toplum ve meslek kuruluşu temsilcisi olan delege katıldı.

 

Baydemir yaptığı açış konuşmasında Türkiye’nin demokrasiyi yükselen değer olarak ve yurttaş kültürü haline gelmesi için aktif rol oynayan Diyarbakır’ın Kent Konseyi’ne hitap etmenin onurunu yaşadığını söyleyerek sözlerine başladı. Kent Konseyi’nin en büyük hayallerinin hizmet üretirken, problem alanlarını belirlerken halkla daha fazla paylaşma ve halkın katılımını daha da arttırmak olduğunu söyledi. Metropol bir kent olmakla birlikte temsili demokrasiden doğrudan demokrasi ulaşmanın örneklerini hayata geçirdiklerini ifade eden Baydemir, bunun ulusal ve uluslar arası düzlemde başarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

 

Projelerin yüzde 75’i bu süzgeçten geçti

 

Temel bakış açılarının kentsel yaşama etki edebilecek tüm plan, program ve çalışmalar ile yatırımların ortak akıl olarak değerlendirmek olduğunun altını çizen Baydemir, “Projelerimizin yüzde 75’i Kent Konseyi’nde süzgecinden geçirerek gerçekleştirdik. Bu kararlılığımızın hazzını yaşıyoruz” dedi. Anakent Belediyesi olarak, bütçe taslaklarını Kent Konseyi ile tartıştıklarını ve çıkan öneri ve görüşler ışığında yeniden şekillendirilerek Belediye Meclisi’ne sunduklarının altını çizen Baydemir, “Bütçemizin yüzde 10’unu aşan tüm projelerin burada kabul görüldükten sonra Meclis’e götürüp uygulamaya geçeceğimize dair bir kararımızı uygulaya geldik” dedi.

 

Her kurumun projesi burada tartışılmalı

 

Kente etki eden diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da bu şekilde davranması gerektiğinin altını çizen Baydemir, “GAP Eylem Planı bu kente nasıl bir etki yapacak? Bunun bu kentin dinamikleri olan Kent Konseyi’nin takip etmesi gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu. Türkiye’nin aynı şekilde Avrupa Birliği süreci yaşadığına da işaret eden Baydemir, AB’nin altyapıyı uyumlulaştırma çabası içinde 2023’e kadar Türkiye’ye 70 milyar Euro’luk bir kaynak ayıracağının ifade edildiğini belirtti ve bu konuda kaynakların maksimum düzeyde yararlanmak ortak aklın devreye konulması gerektiğini söyledi.

 

Dünyada önemli yer edindi

 

Baydemir, Kent Konseyi’nden aldıkları güç ve destekle Dünya Birleşik Kentler Birliği’nin (UCLG) 300 belediyeden oluşan Dünya Konseyi’nin üyesi olduğunu, Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı’nın Eş Başkanı, Kent Diplomasi Komitesi’nin de başkan yardımcılığı görevini üstlendiğinin altını çizen Baydemir, “Bu Kent Konseyi’nin başarısıdır. Her katıldığımız toplantıda Kent Konseyi’nin katılımcılığı ve aktivitesi iftihar olarak önümüze geliyor” dedi.

 

Aktif paydaşlığa davet

 

Kent Konseyi’ni her konuya ilişkin aktif paydaşlığa davet eden Baydemir, yürek, akıl ve eylem birliği ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarını aynı çatı altında buluşmaya çağırdı. Baydemir herhangi bir katmanı dışlama eğilimi gözlemlendiğinde bunun eleştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Vekilleri bile bütçe çalışmasına katılamıyor

 

Ardından kürsüye gelen DTP Grup Başkanvekili Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere Türkiye’nin bütün meclislerinde bütçe tartışmaları yapıldığını belirterek şunları söyledi:

 

“Türkiye coğrafi olarak ve nüfus bakımından Avrupa’nın birçok ülkesiyle kıyaslandığında büyük bir ülke. Dolayısıyla bu tür büyük ülkelerin yönetimlerinde katı merkezi anlayış demokrasi tarihinde her zaman sorun olagelmiştir. Çünkü ülkedeki halkın yönetime katılımı bu coğrafi büyüklük ve nüfus fazlalığı nedeniyle zorlaşır, temsili demokrasi aksar ve halkın talepleri yönetim mekanizmasına katılım konusunda hep zayıf kalır. TBMM’de bütçeyi tartışıyoruz. Yaklaşık 15 gündür komisyonlarda tartışılıyor.  İnanın ki;  bu meclise gelmiş olan bütçenin tartışılma ve onaylanma aşamasında bırakın halkın katılımını, halkın vekillerinin katılımı bile neredeyse minimum seviyededir.”

 

Bürokrasinin kendi açısından plan ve programını yaptığını belirten Demirtaş “Bu ihtiyaçlar tespit edilirken halkın katılacağı mekanizmalar olmadığı için o bürokrasi geçen yıldan edindiği deneyimleri bir sonraki yıla aktararak,  belli bir plan program çıkarır ve bunun bütçesini yetiştirme gayreti içerisinde büyük bir telaşla son saatlere yetişecek şekilde Meclis’e taşır. Dolayısıyla bürokrasinin hazırlamış olduğu bir bütçeyi halkın temsilcileri olarak vekiller 15 gün içerisinde tartışırlar” dedi. Nerdeyse virgülünün dahi değiştirilmeden Komisyondan geçtiğini ve Genel Kurul’da da zaten tartışmalar yürütülürken sadece bütçenin politikası üzerinden siyaset yapıldığını kaydeden Demirtaş, “Orada da noktası, virgülü değişmez ve en nihayetinde bürokrasinin hazırlamış olduğu bütçe TBMM tarafından onaylanır ve yürürlüğe girer” dedi.

 

Diyarbakır mekanizmalarını oluşturmuş

 

Yereldeki belediye bütçelerinin de bundan çok farklı olmadığının altını çizen Demirtaş bu sıkıntıları aşabilmenin en etkili yolunun katılımcılığı güçlendirecek mekanizmaları yaratmak olduğunu söyledi ve buna Diyarbakır Kent Konseyi’ni örnek gösterdi. Bütçe oluşum sürecinde aktif katılımın önemine işaret eden Demirtaş,  “Aksi takdirde sırf bürokrasinin insafına terk edilmiş bir bütçeyle asla halkın beklentilerine cevap verilmez. Bugüne kadar Türkiye’de uygulana gelmiş bütçe anlayışından kaynaklı her yıl bütçenin uygulanma aşamasında sıkıntılar yaşanır. Yerelin beklentisi başkadır. Merkezin o yerel için aktardığı kaynak başkadır. O nedenle bir başka bahara kalır, hükümetler değişir, plan programlar değişir ama halkın beklentileri bir türlü cevap bulmaz” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Kent Konseyi Genel Sekreteri Kadın, Gençlik gibi meclisler ile ana çalışma gruplarının faaliyet raporunu sundu.

 

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar, Sur belediyeleri ile İl Genel Meclisi bütçe taslaklarına ilişkin sunum yapıldı. Belediyeler 2008 yılının ilk 10 ayına kadar gerçekleşen bütçelerine ilişkin de bilgilendirme yaptı. Daha sonra bütçe üzerinde görüş, öneri ve tartışmalara geçildi.

 

Kent Konseyi’nde Çevre Yolu, Uluslar arası Sivil Havaalanı, TOKİ’nin kentte uyguladığı imar uygulamaları, hastanelerin fonksiyon değişiklikleri gibi konularda görüşmeler yapılacak.

 

 Habere Ait FotoğraflarKaynak: DİYARBAKIR B.BELEDİYESİ
Etiketler : Diyarbakır, demokrasi, örneğini, yaşıyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 14345 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2521  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 20 Bugün: 534 Toplam: 2,048,731
Haberler artık Outlook'ta