Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

02 Nisan 2020 Perşembe 07:57    

 

 
 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun Çevre Yolu için 18. Madde uygula

 Reklam
Baydemir Çevre Yolu’nu Kent Konseyi’ne götürdü
21 Kasım 2008 Cuma 09:16
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun Çevre Yolu için 18. Madde uygulanma talebini Kent Konseyi’ne getirdi.
 

Baydemir Çevre Yolu’nu Kent Konseyi’ne götürdü

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun Çevre Yolu için 18. Madde uygulanma talebini Kent Konseyi’ne getirerek, “18 madde uygulanırsa yapılan Çevre Yolu olmaz, İmar Yolu olur. İstiyorsa 75 metrelik İmar Yolu’nu, istiyorsa 50 metrelik İmar Yolu’nu vereyim” dedi.

Yerel Gündem 21 Kent Konseyi 12. Olağan Toplantısı’nda Çevre Yolu tartışması, Uluslar arası Sivil Havaalanı, hastanelerin kent dışına çıkarılması, TOKİ’nin imar politikalarına olumsuz etkileri gibi konular tartışıldı.

 

1/25.000’lik Nazım İmar Planı üzerinde Çevre Yolu ile ilgili Kent Konseyi’ne bilgi veren Baydemir, 1992’de GAP İdaresi tarafından hazırlanan Diyarbakır Çevre Yolu için bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi. Çevre Yolu ve Uluslar arası Sivil Havaalanı ile ilgili olarak 2005’te Başbakan Erdoğan’la görüştüğünü, daha sonra konuyla ilgili rapor verdiğini anlatan Baydemir, 4.5 yıllık süre içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ve Diyarbakır’ın 10 milletvekiline dosya ve raporlar sunduğunu söyledi. Konuyu kamuoyu ve basınla da paylaştığını anlatan Baydemir, “Çevre Yolu kentimiz için vazgeçilmez, içilen temiz su kadar önemlidir” dedi. Seçime 5-6 ay kala Vali Mutlu’nun Çevre Yolu’nun geçeceği alanların İmar Kanunu’nun 18. maddesine dayanarak Belediye tarafından el konularak Valiliğe verilmesi talebini dile getirdiğini anlatan Baydemir, “Benim 18. maddeyi uygulamam için Çevre Yolu’nun etrafına imarı götürmem, bina ve ticarethaneye açmam gerekir. Bu da 8-10 yıl sonra Sento Caddesi gibi Çevre Yolu’nun konutların içinde kalması anlamına gelir” dedi. İmarı götürmeleri durumunda buranın Karayolları’na değil Belediye’ye geçen İmar Yolu olacağına işaret eden Baydemir, “Vali Bey’in istediği Çevre Yolu değil, İmar Yolu’dur. O zaman yaptığımız 75 metrelik İmar Yolu’nu vereyim ya da 50 metrelik İmar Yolu’nu vereyim” dedi. Baydemir, 18. maddeyi uygulamaları halinde bile itiraz olmaması durumunda planın hazırlanması ve belediye meclislerinden geçmesinin en erken 18 ayda tamamlanacağının altını çizen Baydemir, “Niyet başkadır. Seçim öncesinde belediye planı bitirmedi onun için Çevre Yolu’na başlayamadık diyecekler” dedi.

 

Yapılan tartışmalardan sonra Diyarbakır Çevre Yolu’nun Karayolları tarafından yurttaşa para ödenip kamulaştırma yapılarak gerçekleştirilmesi yönünde karar çıktı.

 

 

TOKİ’nin arazi oyunu

 

Kent Konseyi’nde daha sonra TOKİ’nin Diyarbakır’daki konut üretim politikası ve imar uygulamaları ile kente yarattığı sıkıntılar masaya yatırıldı. Şehir Plancıları Odası Diyarbakır İl Temsilcisi Vahap Karakaya’nın yaptığı sunumun ardından TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İdris Ekmen TOKİ’nin konut üretmek için tasarlanan bir yapıda iken daha sonra müteahhitlere rant sağlayan bir yapıya dönüştüğünü söyledi. Belediye planlarının üzerine plan yapan TOKİ’ye dava açan Kayapınar Belediyesi’ni tebrik eden Ekmen “SİT alanı olarak gördüğümüz bir yerin TOKİ’ye açılmasını kabul edemeyiz. Yine Suriçi’nde bu yaklaşım kabul edilemezdir” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç de Arsa Ofisi’nin tüm yetkilerinin TOKİ’ye verildiğini hatırlatarak, “Hazine taşınmazı satıldığında yüzde 40’ı belediyelere verilmesi gerekir. Ancak Diyarbakır’da bu taşınmazların TOKİ eliyle ihale yoluyla satılıyor. Belediyeler yüzde 40 kaynaktan mahrum bırakılıyor. Tüm gelir TOKİ’nin kasasına gitti, Diyarbakır’da hiçbir şey kalmadı” dedi.

 

Baydemir de kentteki hazine arazilerine ilişkin belediyelerin çok zorluk yaşadığını belirtti.

 

Kayapınar ve Yenişehir’de bu arazilerin satıldığını söyleyen Baydemir  “Yüzde 40’lık pay belediyelere gitmesin diye TOKİ’ye verilip satılıyor. Dolayısıyla belediyeler diskalifiye ediliyor. Her birimizin ödevi bu kaynakların takipçisi olmak olmalı. Her türlü proje kentteki yurttaşlarımızın lehine olmalıdır” diye konuştu.

 

 

Hastaneler kent dışına taşınmasın

 

Daha sonra Kent Konseyi gündemine Uluslar arası Sivil Havaalanı ile Sağlık Bakanlığı’nın devlet hastanelerin kent dışına çıkarılması kararları getirildi. Diyarbakır Tabip Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Yerel Gündem 21 Çevre Sağlık Komisyonu Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerin kent dışına çıkartılmak kararına karşı bir sunum yaptı. Yapılan tartışmaların ardından Kent Konseyi oybirliği ile hastanelerin kent dışına çıkarılmasına karşı çıktı ve bu konuda Tabip Odası ve SES ile birlikte hareket etme kararı aldı.

 

 

Valiliğe Kent Konseyi’ne katılım eleştirisi

 

Kent Konseyi toplantısına iştirak etmeyen kamu kurumlarını eleştiren DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, “Hayatımızı, kentimizi ilgilendiren kararlar alıyorlar. Bunları hiç kimseyle tartışmıyorlar. Böyle platformlarda da bulunmuyorlar. Toplantıya katılanlar da sonuna kadar beklemiyorlar. Böyle ciddiyetsiz bir yaklaşım olur mu?” diye sordu. Valiliğin Çevre Yolu ile ilgili bir talebinin bulunduğunu ancak böyle bir toplantıda olmamasını eleştiren Demirtaş, “Birileri hastaneleri kaldırıyor, ama burada Sağlık Müdürü yok” dedi.

 

Kent Konseyi toplantısı, bileşenlerin bütçelerinin tartışılması için bütçe döneminde üçüncü toplantı yapılması kararı ile sona erdi.

 

 

 Habere Ait Fotoğraflar
Bu haber bugün 19, toplam 173 defa okunmuştur.Kaynak: DİYARBAKIR B.BELEDİYESİ
Etiketler : Baydemir, Çevre, Yolu’nu, Kent, Konseyi’ne, götürdü,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 14624 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2885  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 327 Toplam: 2,072,757
Haberler artık Outlook'ta