Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

26 Haziran 2019 Çarşamba 16:20    

 

 
 
 
Yalovaya yapılan terminal binası ile altgeçit,yol ve 30 bin metrekarelik yeşil alan, Başbakan Erdoğan ve Başkan Top

 Reklam
Büyükşehir Yalova’yı da ihya etti
23 Temmuz 2010 Cuma 21:45
Yalovaya yapılan terminal binası ile altgeçit,yol ve 30 bin metrekarelik yeşil alan, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından açıldı.
 

Başkan Topbaş ve ekibine yatırımlardan dolayı çok teşekkür eden Başbakan Erdoğan, “Bu İDO iskelesine 1. köprü gibi çok karşı çıkanlar olmuştu. Bu ‘hayır’cılardan kimseye hayır gelmez” dedi.

Dev yatırımlarla İstanbul’un birçok sorununu çözen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO terminal binası ile altgeçit, 5 bin 100 metre yol, 3 bin metre bisiklet yolu, 3 adet otopark ve 30 bin metrekarelik yeşil alan yaparak Yalova’yı da ihya etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ile Yalova Yat Limanı, Kızılay bölge deposu, Çınarcık Hükümet Konağı ve Altınova müftülük binasının toplu açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Yalova Yat Limanı’nda yapılan törende Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları da yer aldı.

Başbakan Erdoğan; “Muhteşem eserler Yalova’ya hayırlı olsun”

Toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yalova’nın son dönemde yapılan yatırımlarla Marmara Bölgesi’ndeki en dikkat çeken illerden biri haline geldiğini belirterek, “Yalova terminal binasını 2008 yılında yenilemeye aldık. 13 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. Terminal binamız 2000 metrekaresi kapalı olmak üzere 2 bin 500 metrekareden oluşuyor. Modern terminal binasında yolcular için her türlü imkan sağlanıyor. Yalova’ya çok çok yakışan bir eseri tamamladık ve bugün hizmete alıyoruz” diye konuştu.

Geçmişte İDO’nun Yalova’ya düzenlediği seferlere ve burada inşa edilen iskeleye bazı kesimler tarafından tepki gösterildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Bu şeklide ‘hayır’ diyenler her şeye karşı çıktılar. Bunlar 1. ve 2. boğaz köprülere de karşı çıktılar. Bu ‘hayır’cılardan ülkeye hayır gelmez. Bu güzel eserleri Yalova’ya kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında diğer yatırımlara da değinen Başbakan Erdoğan, 10 milyon dolarlık bedelle tamamlanan Yalova Yat Limanı’nın 243’ü denizde, 97’si karada olmak üzere 340 yat kapasitesine sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu; “2003 yılından itibaren arka arkaya yatırımlarını gerçekleştirdiğimiz ve hizmete aldığımız yat limanlarıyla bugün artık Türkiye bu sektörde dikkatleri üzerinde toplayan bir konuma yükseldi. Şu anda yat kapasitemiz Türkiye genelinde 15 bine ulaşmış durumda. İnşaatı bitenler hizmete alındığında, ihalesi devam edenler tamamlandığında kapasite 25 bin adede ulaşacak.”

Türkiye’nin şu anda yat turizminden 3,5 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bunun 2023 yılında 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, “Bu muhteşem eserin bir kez daha hayırlı olmasını, Koç Ailesi ile SETUR'un böyle bir yatırımı gerçekleştirmedeki katkısından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ulaştırma Bakanıma ve özellikle ekibime özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Açılışı yapılacak bir diğer eserin ise Kızılay’ın bölge deposu olduğunu ve kurumun sadece yurt içindeki hizmetleriyle değil, yurt dışındaki hizmetleriyle de her zaman gururumuz olduğunu kaydeden Erdoğan, Kızılay bölge deposunun 240 bin TL’ye mal olduğunu söyledi. Açılışı yapılacak diğer bir eserlerin Çınarcık Hükümet Konağı, Altınova Müftlük Binası olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“KÖYDES kapsamında 2005 yılından beri yaklaşık 19 milyon TL harcadık. Yalova dahilinde yolu ve suyu olmayan köyün kalmadı. Bugün Aksa’nın Karbon Elyaf Üretim Tesisi’nin açılışını da yapacağız. Bu yatırım ile Türkiye karbon elyaf yatırımında dünyanın 9 ülkesinden biri haline geldi. 20. yüzyıl demir-çelik yüzyılıydı. Ancak 21. yüzyılın karbon elyaf yüz yılı olacak. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün halatları bile karbon elyaf. Türkiye bu alana Yalova'dan dev adımlarla giriş yapıyor. Bu iş aşk işidir, sevda işidir, bu iş yürek işidir yürek. Millete hizmet için yüreğin ortaya konulmaması halinde milletle bütünleşilemez. Muhteşem eserler Yalova’ya hayırlı olsun.”

Başkan Topbaş; “Yalova’ya 13 milyon TL’lik yatırım yaptık”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından yat limanının yanında bulunan İDO terminal binasına sinevizyonda canlı bağlanarak sözü burada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a bıraktı. Yalova-Yenikapı hattında yılda 5 milyon yolcu ve 1 milyon araç taşındığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, açılışı yapılan modern terminal binasını 45 günde bitirerek bir rekora daha imza attıklarını söyledi.

Yalova’ya terminal binasının yanı sıra, iskeleye giriş çıkışı kolaylaştıran altgeçit ile 5 bin 100 metre yol, 3 adet otopark, 3 bin metre bisiklet yolu ve 30 bin metrekarelik yeşil alan yaptıklarını anlatan Kadir Topbaş, toplam 13 milyon TL’yi bulan yatımlar zincirinin Yalova ve Bursa’nın ulaşım yükünü rahatlatacağını kaydetti. “Yatırımlarımız Yalovalı vatandaşlarımıza hediyemizdir” diyen Başkan Topbaş; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ve İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile birlikte kurdele keserek eserlerin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile kurdele keserek yat limanı ve diğer tesislerin açılışını yaptı.

Terminal 14 bin yolcu ve 2 bin 400 araca hizmet verecek

Açılışı yapılan Yalova İDO Terminal Binası, 2 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 2 bin 500 metrekarelik bir alana sahip. Tesiste yolcuların ihtiyacı için bir büfe ile çocuk bakım odası, lavabo, bir VIP odası ve personel için ofislere sahip. Araçlı yolcular için inşa edilen Ek Hizmet Binası ise; 250 metrekaresi kapalı toplam 350 metrekare ve içerisinde lavabo ile cafe bulunuyor.

Radye temel üzerine çelik konstrüksiyon olarak yapılan Terminal ve Ek Hizmet Binası’nın taşıyıcı sisteminde toplam 150 ton çelik kullanıldı. Yolcu salonları, ısı yalıtımlı silikon cam cephe ve alüminyum kompozit ile kaplandı. Terminal içerisinde yaz kış ısıtma ve soğutma sistemi (VRV) bulunuyor.

Yalova Terminali’nin çevre düzenlemesi kapsamında altgeçit, 3 adet otopark, trafik yolu, tören alanı, bisiklet yolu ve açık alan düzenlemesi ile 30 bin metrekare yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirildi. Yalova Terminali, günlük ortalama 14 bin yolcu ve 2 bin 400 araca hizmet verecek.

Çevre Düzenlemesi kapsamında; 70 metre uzunluk ve 7 metre genişlikte Altgeçit, 3 adet Otopark (Toplam 11.500 m2), 5 bin 100 metre Trafik Yolu (Terminal ile feribot arasındaki alan), 3 bin metre Bisiklet Yolu, 18 bin metrekare Asfalt Kaplama, 30 bin metrekare Yeşil Alan Düzenlemesi, 10 bin metrekarelik Tören Alanı (çok amaçlı) ve 7 bin metrekarelik Açık Alan Düzenlemesi yapıldı
Etiketler : Büyükşehir, Yalova’yı, da, ihya, etti,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1555 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2374  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 15 Bugün: 639 Toplam: 1,847,255
Haberler artık Outlook'ta