Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

02 Nisan 2020 Perşembe 07:00    

 

 
 
 
Çiftçiler neden tarladaki ürünlerini toplamıyor

 Reklam
Pamuklar neden tarlada kaldı?
04 Ekim 2011 Salı 12:57
Çiftçiler neden tarladaki ürünlerini toplamıyor
 

Pek çok tarım ürününde hasat mevsimi içerisinde bulunmamız sebebiyle Gaziantep çiftçilerini ve tarım çalışanlarını tarlalarında ziyaret eden CHP İl Başkanı Ali Peri uygulanan yanlış tarım polikalarının çiftçimize ve tarım sektörümüze verdiği zararın tespit bile edilemeyecek kadar büyük olduğunu ifade etti.

Arazi sahipleri ve tarım işçileri ile uzun süre sohbet eden Peri “Ne yazık ki çiftçimize –Bereket versin- demeyi unutturmuşlar. Tarım sektörünün neresine dokunsanız elinizde kalıyor. Şu an içinde bulunduğumuz pamuk tarlası zamanında toplanamadığı için çitçimizin neredeyse bütün emeği çöpe atmış durumda. Biz toprakla iç içe bir aileden geliyoruz. Çiftçinin sorununu iyi biliriz. Pamuklar yağmur yağmadan toplanmalıydı. Ancak pamukta açıklanan 1.88’lik fiyatı sonradan anlamsızca 1.6’ya düşüren hükümet, pamuğun tarlada kalmasına neden oldu. Ürün sahipleri zaten düşük olan fiyatlar tekrar düşürülünce pamuğu toplayacak işçilere hak ettikleri yevmiyeyi verekte sıkıntı yaşadılar. Bu durum işçi bulunmasını engelledi. Çiftçi yeni fiyata göre pozisyon alıp kendisini ayarlayana kadar zaman geçti ve yağmur ürünü tarlada yakaladı. Pamuk eken çiftçi mağdur edildi.
Benzer durumlar karpuzdan üzüme ve sebzelere kadar pek çok üründe en ağır şekliyle yaşandı. Çiftçi zarar eden ürününü toplamadı, tarlada bıraktı. Yanlış ve kontrolsüz tarım politikalarını uygulayanlar, tarlada 1 lira olan ürünün son tüketiciye nasıl olup da 10 liraya satıldığını ve aradaki 9 liralık farkın kimlerin cebine girdiğini ne yazık ki izah edememektedir. Bu durum Türk tarım sektörünü hemen her kalemde can evinden vurmaktadır.
Dünyanın tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkesinden birisi olduğumuz gerçeği tarih olmuştur. Dünyanın tahıl ambarı Türkiye buğday, mercimek, şeker, mısır başta olmak üzere onlarca kalem tarım ürününü ithal etmektedir. Tarım politikalarında yapılan yanlışlardan bir an önce vazgeçilmeli, mazot, gübre, makina ve tohum konularında çiftçiye gerçekçi destekler sağlanmalı, kredi borçları altında ezilen çiftçimizi kurtaracak acil çözümler üretilmelidir. Taban fiyatlar ve destekler adil bir şekilde tespit edilmeli ve önceden açıklanmalıdır.
Son günlerde Suriye’nin ülkemizle ticareti kesme kararı alması, teşvik yasa ve mevzuatlarında Gaziantep’in sürekli mağdur edilmesi ve son olarak da çiftçimizin ürününün tarlada kalması Gaziantep ekonomisine çok ciddi hasarlar vermiştir. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınması ve hem ülkemizin hem de Gaziantebimizin bu zor günleri en az zararla atlatması için, iktidar milletvekilleri başta olmak üzere hepimize ciddi sorumluluklar düşmektedir. Teşvik ve Suriye olaylarının sanayicimize, yanlış tarım politikalarının da çiftçimize verdiği zarar kısa bir sürede kent ekonomimizin her tabakasına yayılır ve Gaziantep bundan büyük yara alır. Bu yüzden herkesi sorumlu davranmaya ve bu meselelerin çözümü için elinden geleni yapmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.
Etiketler : Pamuklar, neden, tarlada, kaldı?,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 12717 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2887  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 13 Bugün: 309 Toplam: 2,072,739
Haberler artık Outlook'ta