Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

30 Mart 2020 Pazartesi 20:49    

 

 
 
 
Hat,Tezhip ve Ebru kursları ilgi görüyor

 Reklam
Geleneksel Türk sanatları yaşatılıyor
16 Kasım 2011 Çarşamba 15:03
Hat,Tezhip ve Ebru kursları ilgi görüyor
 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutan geleneksel Türk Sanatları ve geleneklerinin yaşatılmasına yönelik önemli bir ilke imza attı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olan Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin hat, teship ve ebru bölümünü bitiren 13 öğrencisine düzenlenen törenle icazetnameleri verildi.

13 ÖĞRENCİ İCAZETNAMELERİNİ ALDI

Büyükşehir Belediyesi, 9. yüzyıldan kalma bir İslam geleneği olan ve Osmanlılar tarafından devam ettirilen İcazetname Törenini günümüzde de yaşattı. Büyükşehir’e bağlı Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nde hat, teship ve ebru bölümünü bitiren 13 öğrenci hocalarının elinden icazetnamelerini aldı. Öğrenciler bundan böyle ürettikleri eserlerinin altına imzalarını atabilecek.

TÖRENE BÜYÜK İLGİ

SDKM’de düzenlenen Klasik Türk Sanatları ve İcazetname törenine Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç, Belde A.Ş Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürü İsmail Civelek, Halkla İlişkiler Şube Müdürü Zafer Sevil, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Günüç, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan ile Hattat Hüseyin Kutlu katıldı.

ÜSTATLAR ESERLERİNİ SERGİLEDİ

İcazetname Töreni öncesinde SDKM Fuayesinde önemli üstatların hüsn-i hat, tezhip, ebru, minyatür, çini, naht ve katı eserlerinden oluşan klasik sanatlar sergisi açıldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği sergide ayrıca icazetname alan 13 öğrencinin icazet eserleri sergilendi.

USTA ÇIRAK BAĞI

İcazetname ile ilgili yapılan bilgilendirmenin ardından bir konuşma yapan Başkan Vekili Zekeriya Özak Türk kültüründe usta ve çırak arasında önemli bir bağ olduğunu söyledi. Özak, “Usta sadece bir mesleği öğreten kişi değil, aynı zamanda ikinci bir baba ve ağabeydir. Eskiden aileler ustanın yanına çocuklarını verirken, eti senin kemiği benim derlerdi. Bunun anlamı, ‘evladım mesleği öğrenmesiyle, karakteri, kişiliği ve ahlaki olgunluğa erişmesiyle senin sorumluluğundadır’ demekti. İcazet töreni ile çırağın artık ustalaştığı, olgunlaştığı ve yetiştiği ilan edilmiş olur. İşte tarihimizden günümüze gelen icazet töreninin altında bu anlam ve incelik vardır” dedi.

KÜLTÜR BAŞKENTİ KOCAELİ

Özak, Kocaeli’nin böylece sanayi başkenti olmanın yanı sıra kültür ve sanat başkenti unvanını da hak ettiğini ifade etti. Başkan Vekili Özak konuşmasının son bölümünde Büyükşehir Belediyesi kurslarında eğitim alan kursiyerlerin gerçekleştirdiği hat, tezhip ve ebru çalışmalarını ortaya koyduğu karma sergiye de değindi ve “Bu sergiyi gezerken, Türk süsleme ve yazı sanatlarının, usta ellerde ne kadar kıymetli eserlere dönüştüğüne şahit olacaksınız” dedi.

BİR GELENEK YAŞATILDI

Başkan Vekili Özak’ın konuşmasından sonra İcazetname Törenine geçildi. Sahneye ilk olarak Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin hat, tezhip ve ebru bölümlerinin öğretim görevlileri davet edildi. Törende Hat Branşı öğretim görevlisi Abdullah Ahmet öğrencileri Merve Kara, Kübra Saral ve Şefika Ülke’ye icazetnamelerini verdi. Kübra Saral ve Şefika Ülke adlı öğrenciler aynı zamanda tezhip hocası Abdullah Aydemir’den de teship icazetnamesi aldı. Tezhip hocası Abdullah Aydemir, öğrencileri Yasemin Eryiğit, Nejla Kuşçu, Ayşegül Günay ve Leyla Okatan’a da icazetnamelerini sundu. Ebru branşında başarılı olan Büşra Topuz, Müjgan Uçar, Hanife Zık ve Sevtap Kırçak da hocaları Gülseren Kahraman’ın elinden icazetnamelerini aldı.

GURUR TABLOSU

Törene katılan hat üstadı Hüseyin Kutlu sahneye davet edilerek toplu fotoğraf çektirildi. Bu arada İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç ile Belde A.Ş Genel Müdürü Kemal Yazıcı, Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi öğretim görevlilerine günün anısına hediye takdim ederek, çiçek verdi.

ESERLERİNE İMZALARINI ATABİLECEKLER

9. yüzyıldan kalma bir İslam geleneği olan ve Osmanlılar tarafından devam ettirilen İcazetname Töreni hat, teship ve ebru gibi sanatlarla uğraşanlar için büyük anlam taşıyor. Ustanın yanında yetişen ve sanatı öğrenen öğrenciye yine ustası tarafından icazetnamesi veriliyor. İcazetname alan öğrenci ustalığa yükselirken aynı zamanda ahlaki, ve kişilik anlamında örnek kişi olarak kabul ediliyor. İcazetname sahibi ürettiği eserlere de imzasını atma hakkı kazanmış oluyor.

BÜYÜKŞEHİR TASAVVUF KOROSU KONSER VERDİ

İcazetname Töreni’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Müziği Korosu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yönetiminde bir konser verdi. Koro, konserde Hafız Post ve Kazasker Mustafa İzzet Efendi gibi hafız hattatların eserlerini başarı ile seslendirdi.Tören SDKM Fuayesi’nde verilen kokteyl ile sona erdi. Konuklara burada Klasik Türk Sanatları sergisindeki eserlerin yer aldığı kitap hediye edildi.
Etiketler : Geleneksel, Türk, sanatları, yaşatılıyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 13676 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2916  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 13 Bugün: 666 Toplam: 2,071,090
Haberler artık Outlook'ta