Meski kaçaksu timi 24 saat görevde

Hizmet alanı içerisindeki yerleşim bölgelerinde kaçak su kullanımını engellemekte kararlı olan MESKİ Genel Müdürlüğü, denetimlerini sıklaştırdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü; kaçak yada usulsüz su kullanımının önüne geçmek için, yasa dışı su kullanan kişileri sıkı takibe aldı . Merkezdeki kontrollerin yanı sıra; belde ve köylerde de denetimlerini sıklaştıran MESKİ Genel Müdürlüğü bu kişiler hakkında yasal işlem uyguluyor. 7 gün 24 saat vardiyalı olarak çalışan kontrol ekibi, 2009 yılı içerisinde yapılan denetimlerde 13.591 yerde kaçak su kullanımı yapıldığını tespit etti. Abone İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerin denetimleri sonucunda 2009 yılı içerisinde, tespit edilen 13.591 kişi hakkında yasal işlem yapılmış ve 635.631 m³ su karşılığı olarak 3.077.279,96 TL su ücreti tahakkuk ettirilmiştir. Yaşam kaynağımız olan içme suyunun, yasadışı ve usulsüz kullanımına izin vermeyeceklerini belirten MESKİ Genel Müdürü M. Kamil Ülgen; bunun için etkin ve sistemli bir çalışma içinde olduklarını, mıntıka kontrolü, sayaç okuma görevlilerinin tespitlerine ve vatandaşlarımızın ihbarlarına göre kaçak su kullanan kişileri tespit ettiklerini, ifade etti.

MESKİ Genel Müdürü M.Kamil Ülgen yapmış olduğu açıklamada; ‘’ Abone olmaksızın MESKİ’ ye ait su taşıyan borulardan herhangi bir teknik düzenle, harici hattan su kullanımı, düz borudan su kullanımı, vanadan su kullanımı ve mühür kırma kaçak su kullanımı kapsamına girmektedir. Ayrıca abone olmaksızın kanalizasyon şebekesine atık su verilmesi de kaçak kullanım kapsamında değerlendirilmektedir. ’’ dedi

MESKİ Genel Müdürlüğü olarak kaçak su kullanımı yapanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden M.Kamil Ülgen bugüne kadar 305 kişinin bu suçtan ceza aldığını, kontrol ve taramaların sıklaştırılarak devam edeceğini belirtti. Usulsüz ve kaçak su kullanımı yapanlara, TCK 141/1 maddesine istinaden, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve TCK 142/1-a maddesine istinaden de, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasının verildiğini hatırlatan Ülgen; vatandaşlara “Yasal su kullanın” çağrısında bulundu.

Ülgen, ‘’Vatandaşlarımızın yapacağı ihbarlar çalışmalarımıza önemli katkılar sağlayacaktır. İhbar yapan vatandaşımızın kimlik bilgilerini verme zorunlulukları yoktur, verilmesi halinde de gizlilik esasına uyulur. Vatandaşlarımızın haberdar oldukları kaçak su kullanımı yapan ev ve iş yerlerini, ALO 185 telefon hattına, 337 08 41–45, 336 09 67 nolu telefonlara, Halkla İlişkiler Müdürlüğümüzün halklailiskiler@meski.gov.tr e-posta adresine bildirmelerini önemle rica ederiz.’’ dedi.

Belediye Haberleri :: Belediye, Belediye İş İlanları, İhaleler, İhale, Haber, Haberler sitesinden 22.09.2019 tarihinde yazdırılmıştır.