Öğrenciler tesis incelemesinde

MESKİ, Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisleri'ni ziyaretçilerle buluşturuyor. MESKİ bugün de Mersin Menteş İlköğretim Okulları öğrencilerine ev sahipliği yaptı

Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ebru Soydanoğlu ve Matematik öğretmenleri İlker Cansuvar’la birlikte 55 öğrenci, tesisin üniteleri ve prosesleri hakkında işletme yetkililerinden bilgi aldılar. Tesisin bütün ünitelerini gezdiren yetkililer öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Öğretmenleri nezaretinde Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisini gezen öğrenciler, kitaplardan okudukları ders konusunu yerinde görmenin mutluluğunu yaşadılar.

Tüm kentten tahliye boruları ile toplanan atık suların içinde bulunan, denizde yaşayan canlılara ve denizden yararlanan insanlara zarar veren karbon, azot ve fosforun uluslararası standartlara uygun olarak arıtılması, arıtılan suların deniz altına döşenen 2 km uzunluğundaki boru hattı ile denize deşarjı, arıtılmış su içinde olması muhtemel ve insan sağlığı için zararlı patojenlerin sahillerde denize giren insanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi ve tesisten elde edilen atıksu çamurunun da arıtılarak metan gazının alınması ve çıkan gazdan  elektrik üretilmesi süreçleri konusunda öğrenciler görsel olarak bilgilendirildi.

 

Geziden oldukça memnun kalan Menteş İlköğretim Okulu öğrencileri “Bu tesis sayesinde temiz bir çevrede yaşayacağız. Tüm kıyılarında balık tutacağımız ve denize girebileceğimiz bir şehirde yaşamak bizim için çok güzel bir armağan. Büyükşehir Belediye Başkanımız Macit Özcan’la gurur duyduk. Atık suların nasıl arıtıldığını merak ediyorduk. Bugün atık suyun arıtılmasına tanık olduk. Ayrıca tesisten elektrik üretileceğini öğrendik çok şaşırdık. Atık sulardan elektrik üretimini hayal bile edemezdik. Merak ettiğimiz tüm sorularımızın cevabını aldık. Tesislerin gezdirilmesi bizler için çok faydalı oldu" dediler.

 

Çevrenin temiz tutulması gerektiğine işaret eden Menteş İlköğretim Okulu Öğretmenleri, Dünyanın ve insanlığın en büyük sorunu olan çevre kirliliğine böylesine kökten bir çözüm bulan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve bu projenin hayata geçirilmesinde önemli katkıları olan  MESKİ Genel Müdürü M.Kamil Ülgen’e teşekkür etti.

 

Ülgen tarafından yapılan açıklamada ise, “Dünyada uygulanan en ileri arıtma teknolojileri kullanılarak tam biyolojik ve tam otomatik olarak inşa edilen tesisimizi görmek ve incelemek için çeşitli okullardan müracaatlar geliyor. Bu ilgi bizi çok sevindiriyor. Verilen hizmeti yerinde görme fırsatı sunduğumuz gezilerimiz, aynı zamanda çevre bilincinin geliştirilmesi yönünde de ayrı bir önem taşıyor. İnanıyoruz ki sürdürülebilir kalkınma ancak bilimle çevresel duyarlılığın kesiştiği bir düşünce kararlılığı ile mümkün olur.” diye konuştu.

 

 

Eğitimcilerin ve öğrencilerin MESKİ’ye ve Atıksu Arıtma Tesisine olan ilgisinden memnunluk duyduklarını belirten Ülgen, "Öğrencilerimize, MESKİ tarafından hizmete alınan Atıksu Arıtma Tesisi ve tesisin güzel kentimize sağladığı yararlar ile MESKİ Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında genel bilgilerin aktarıldığı ve öğrencilerimizin sorularının cevaplandırıldığı bu tür gezileri programlı bir şekilde sürdüreceğiz.’’ dedi.

Belediye Haberleri :: Belediye, Belediye İş İlanları, İhaleler, İhale, Haber, Haberler sitesinden 22.01.2019 tarihinde yazdırılmıştır.