Raylı sisteme ilave hatlar geliyor

Raylı sisteme ilave hatlar için imzalar atıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma alanında gerçekleştirdiği dev yatırımlardan olan raylı sistemin 2. ve 3. etaplarının yapımı için Coopsette ve İlci AŞ. Ortak girişimi ile sözleşme imzalandı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Brifing Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere ihaleyi kazanan İtalyan Coopsette firmasından Alfio Lombardi, İlci İnşaat'tan Nezih İlci ve firma temsilcileriyle Kayseri Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri katıldı.

Başkan Özhaseki burada  yaptığı açıklamada Kayseri için son derece önemli bir projede sözleşme aşamasına gelinmiş olmasının kendileri için çok sevindirici bir durum olduğunu ifade ederek, 17 km'lik ek hatla birlikte raylı sistem hattının toplam uzunluğunun 34 km'ye çıkacağını söyledi.

 

10 MİLYON TL BELEDİYE KASASINDA KALDI

Başkan Özhaseki raylı istemin ilk etabı ve öncesindeki dönemlerde proje ve müşavirlik hizmetleri için yaklaşık 10 milyon lira gibi bir rakamın harcandığının altını çizerek, "Daha önce gerçekleştirdiğimiz ilk etap projede edindiğimiz tecrübelerle 2. ve 3. etap projeleri kendi ekiplerimiz hazırladı. Dışarıya bu işler için vereceğimiz para kasamızda kalırken bu işler için ek bir masraf yapmadık" şeklinde konuştu.

 

SERMAYE YAPIMIZ ÇOK GÜÇLÜ

Proje maliyetinin yaklaşık olarak 85 milyon lira olarak hesaplandığını kaydeden Başkan Özhaseki "Bu paranın tamamını kendi öz kaynaklarımızdan, belediyemizin kasasından ödeyeceğiz. Hiçbir yerden kredi kullanmayacağız. Bu durum Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin sermaye yapısının ne kadar güçlü olduğunu da ortaya koymakta. Projenin tamamlanmasıyla birlikte günlük 150 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşacağız" dedi.

9 km'lik 2. etap raylı sitem güzergahının Mimarsinan Kavşağı'ndan Beyazşehir ve İldem bölgesine; 7,5 km'lik 3. etap projesinde ise Sivas Caddesi'nden Erciyes Üniversitesi ve buradan da Talas'a ulaşacağını ifade eden Başkan Özhaseki, "Beyazşehir-İldem hattında önce Beyazşehir'e kadar olan bölümü yapacağız. Ardından da kalan kısmı tamamlayacağız. Üniversite-Talas hattında ise raylı sistem önce üniversiteye sonra da Talas'a ulaşacak. Böylece bu iki ilave hattı tamamladıktan sonra yeni hatlar üzerinde duracağız. Bu etapların ardından 4. Etapta Anayurt'tan şehir merkezine, 5 etapta ise Belsin'den Terminale ve buradan da bölge hastanesi ve tren istasyonuna uzanan bir hat yapacağız. Sonrasında ise Erkilet hattı gelecek. İşi yapacak firmalar son derece güçlü ve işinin ehli firmalar. Herbirini merkezlerine kadar giderek ayrı inceledik ve işi gönül rahatlığıyla teslim edebileceğimize kanaat getirdik. Kayserimiz için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

İtalyan Coopsette firmasından Alfio Lombardi de yaptığı konuşmada proje inşaatına bir an önce başlayarak taahhüt ettikleri sürede işi teslim etme amacında olduklarını söyledi.

İlci İnşaat firmasından Nezih İlci ise Kayseri'de büyük bir projeye ortak olmaktan heyecan duyduklarını ifade ederek projenin Kayseri için hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Mehmet Özhaseki, Coopsette firmasından AlfioLombardi ve İlci İnşaat'tan Nezih İlci 2. ve 3. etap raylı sistem inşaatı için sözleşme imzaladı.


Belediye Haberleri :: Belediye, Belediye İş İlanları, İhaleler, İhale, Haber, Haberler sitesinden 21.04.2019 tarihinde yazdırılmıştır.