Samsun FKM'nin temeli atıldı

Karadenizin ilk kültür merkezinin temeli atıldı

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yapılacak olan 12 milyon 23 bin TL proje bedelli Karadeniz'in ilk uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin (FKM) temeli düzenlenen törenle atıldı.

Samsun İl Özel İdaresi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ve Kalkınma Bakanlığı'nın desteğiyle yapılacak olan Samsun FKM'nin temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor
Bakanı Suat Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Amasya Valisi A. Celil Öz, AK Parti Samsun milletvekilleri Mustafa Demir ve Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ve çok sayıda yetkili ile davetli katıldı.     Törende konuşan Bakan Yıldırım, "Geçmişe baktığımızda hayaller gerçek oldu. Söz verdik, yerine getirdik. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'ne kavuşuyor. Yaşamın olduğu her yerin yollar etrafında oluştuğunu görüyoruz. Boşuna 'yol, su medeniyettir' dememişler. Yaşam ordadır, kalkınma ordadır. 2003 yılı seçimlerine girerken Başbakanımız 'Türkiye'yi doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bölünmüş yollarla donatacağız, ülkeyi erişilen ulaşılan bir ülke haline getireceğiz' dedi. 15 bin 200 kilometre bölünmüş yol yapan ve Anadolu topraklarını duble yollarla donatan, hayatı birleştiren bir iktidar var. Bugün bölünmüş yol ağımız 22 bin 300 kilometreye çıktı. Önümüzdeki yıl toplam yol ağımızın üçte biri bölünmüş yol haline gelecek. Sinop'tan Sarp'a uzanan yaklaşık olarak 700 kilometrelik bölünmüş sahil yolunda değil, aynı zamanda Karadeniz'i Anadolu'ya, Akdeniz'e bağlayan bölünmüş yolların yapımını tamamlayacağız" diye konuştu.
   "Ulaştırma ve haberleşme hizmetleri için 2003 yılından buyana 112 milyar TL yatırım yaptık" diyen Bakan Yıldırım, "İşte bu yatırımlarla birlikte Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolardan 740 milyar dolara yükseldi. Türkiye üç kat büyüttük 9 yıl içerisinde. Özellikle ulaşım ve iletiştim alanında büyüme görüyoruz. 74 ilimiz birbiriyle bölünmüş yolla bağlıdır. Bölünmüş yolların, hayatı kaybeden insanlarımızın azalmasında önemli katkıları vardır. Toplam 21 bin 100 kilometre bölünmüş yolun 1 yıllık zamanından ve akaryakıttan tasarrufu 14 milyar TL'dir. Yani bütün bölünmüş yollara yaptığımız harcama 6 yıl içerisinde geriye dönmektedir. Amortismanı çıkmaktadır. Atmosfere salınan yanmış gazların miktarında ada 3 milyon ton, bu da bölünmüş yolların aynı zamanda çevreci bir özelliği olduğunu göstermektedir" şeklinde konuştu.
   Yıldırım, Samsun ili sınırları içerisinde 2002 yılına kadar 79 yılda yapılan bölünmüş yol miktarının 120 kilometre olduğunu, 2003-2011 yıllarında ise 169 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, bugün artık Samsun'dan Ankara'ya gitmenin daha kolay olduğunu, 1.5 saat kısaldığını, yıllık yakıt tasarrufunun 128 milyon TL olduğunu açıkladı.

BAKAN KILIÇ: "NEREDEN NEREYE GELDİK"
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise şöyle konuştu:
   "Dünya ekonomileri kaynak bulamazken, Avrupa ekonomisi borçlarını kapatamazken, AB üyeleri yarıdan fazlasının birlik dışına çıkarılması tartışılırken, pek çok Avrupa ekonomisi iflasın eşiğine gelirken, bizim ekonomik krizler içerisinde devir aldığımız Türkiye'de böylesine büyük projelerin temelini atabiliyor olmamız Türkiye'nin ve ekonomisinin nereden nereye geldiğinin en açık göstergesidir. Enerjiler bir araya geldiğinde ne olur, sinerji olur. Bütün enerjiler bir araya geldi, yüksek gerilime ulaştı. 10 yıl önce 'bu işler yapılacak' deseydik ne derlerdi? Yıldırım telgrafı duymuşunuzdur, yıldırım nikahı da duymuşunuzdur. Size duymadığınız bir şey söyleyeyim, Yıldırım bakan. Hükümetimizin yıldırım bakanı Sayın Binali Yıldırım'a alkış istiyorum. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa, Karadeniz sahil yolu 542.5 kilometre. Samsun-Sinop yolu 155 kilometre, Samsun-Ankara yolu 420 kilometre. Usta'nın (Başbakan) yanında talimatları harfiyen yerine getiren yıldırım bakanlarımız var. Her birine teşekkür ediyoruz."
   Törende Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kurban kesildi ve dua okundu. Daha sonra butona basılarak Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nin temeli atıldı

Belediye Haberleri :: Belediye, Belediye İş İlanları, İhaleler, İhale, Haber, Haberler sitesinden 25.05.2019 tarihinde yazdırılmıştır.