Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

27 Mayıs 2019 Pazartesi 12:10    

 

 
 
 
Deprem uzmanından İstanbul depremi ile ilgili şok iddia.

 Reklam
İstanbul için deprem açıklaması
14 Kasım 2011 Pazartesi 15:06
Deprem uzmanından İstanbul depremi ile ilgili şok iddia.
 

Deprem uzmanı Ahmet Ercan, İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı'ya röportaj veren Ahmet Ercan, İstanbul'da olası bir deprem ile ilgili açıklamada bulundu. Ercan, 2045 yılına kadar İstanbul'da deprem olmayacağını iddia etti.

İşte Ahmet Ercan'ın röportajından satır başları:

2045'E KADAR DEPREM OLMAYACAK

Jeofizik Mühendisi Prof. Ahmet Ercan 1999’dan beri bu fikre sahip, ama devlet ve vatandaş rehavete kapılmasın diye açıklamamış. Şimdi niye açıklıyor? Çünkü 4 bin yıl öncesine giden bir çalışma yapmış, İstanbul için deprem denklemini bulmuş, net bir sonuç çıkarmış. “İstanbul’da 2045’e kadar deprem olmayacak” diyor. İçiniz rahatladı mı? Rahatlamasın, bir sözü daha var; “Bu deprem 7.3 büyüklüğünde olacak ve tek çare var o da binaları yıkıp baştan yapmak, güçlendirmekle olmaz. Eğer bu yapılmazsa, İstanbul’u kimse kurtaramaz!”

DEPREM KESTİRMELERİ YAPAN TEK KİŞİYİM

Belki de Türkiye’de bu konuda uzun erimli deprem kestirmeleri yapan tek kişiyim. 1980’de, ABD’de MIT’de doktora üstü çalışmamı da bu konuda tamamladım. O yıllarda depremlerin kestirilmesi konusunda ABD’de derin araştırmalar yapılıyordu. Çünkü California’da deli bir fay var, San Andreas fayı. Bizim Kuzey Anadolu fayına çok benziyor. O fay üzerinde yapılan jeofizik çalışmalara ben de katıldım. Türkiye’ye döndüm, tam bu konuları teşvik ederken, 1999 depremi oldu ve ne yazık ki Ahmet Mete Işıkara, “Depremler önceden bilinemez” diye bir açıklama yaptı. Çok talihsiz bir açıklamaydı.

IŞIKARA'NIN AÇIKLAMALARI TALİHSİZDİ

Ben depremleri önceden kestirme konusunu basın aracılığıyla halka anlatıyordum, “İstanbul için projeler yapılsın” diyordum. Işıkara da ısrarla, “Deprem kestirilemez” diye açıklama yapıyordu. Işıkara’nın pozisyonu çok önemli bir pozisyondu o günlerde, Kandilli Gözlem Evi’nin müdürüydü ve neredeyse ilahlaştırılmıştı. Ağzından çıkan her söz doğru kabul ediliyordu. Tabii basında da bir baskı unsuru yaratıyordu bu. O günlerde Uğur Dündar, “Bu akşam haber programında birlikte olabilir miyiz?” dedi. Uğur Bey ile de çok önceden tanışırım. Yapı yolsuzlukları, heyelan alanlarının yapıyla doluşması, çarpık kentleşme üzerine programlar yapmıştı. Ben de bilirkişi olarak katılmıştım. Kendisine saygım vardır. Teklifine “Tabii” dedim. Gittim baktım bir yanında da Şener Üşümezsoy oturuyor. Uğur Bey, bana döndü ciddi bir tavırla şöyle dedi; “Sayın hocam, siz depremler kestirilir diye halka umut veriyorsunuz. Bunu neden yapıyorsunuz? Duydunuz, Sayın Işıkara depremler önceden kestirilmez dedi.” Yani “Işıkara bunu söyledikten sonra sen ne diyorsun” diyor. Çok tuhafıma gitti, ama belli ki çok inanmış Işıkara’ya... “Bu konuda 15 tane jeofizik parametre vardır. Bunların 12’si çakışırsa, jeofizik mühendisleri deprem uyarısı yapar” diye başladım anlatmaya... Örnekler verdim.

DEPREM KESTİRMELERİNDE 3 AŞAMA VARDIR

Deprem kestirmelerinde 3 aşama vardır. Uzun erimli çalışmalar, orta erimli çalışmalar, kısa erimli çalışmalar olarak... Uzun erimli çalışmalarda biraz önce anlattığım gibi o bölgenin deprem geçmişine bakarsın. Benim yaptığım iş şu anda o. Ben 4 bin yıl geriye kadar gittim. Eski depremleri, arkeolojik verileri, tarihsel verileri ve güncel depremleri karşılaştırdım... Bu epey bir zamanımı aldı tabii. Aşağı yukarı 15 yıldır bunun üzerine çalışıyorum. Şunu rahatlıkla diyebilirim; İstanbul’da iki deprem olacak. Biri Bakırköy-Küçükçekmece yönünde olacak, kıyıdan 10-15 kilometre uzakta, denizin içinde ve 5-7 kilometre derinde. Bu depremin büyüklüğü 6.4-6.7 arasında olur. Diğer deprem de Marmara Ereğlisi yönünde olacak. O da denizin içinde, aşağı yukarı 7 kilometre derinde olacak ve büyüklüğü de 7.0-7.2 arasında olacak. Yani aşağı yukarı Van Depremi kadar bir deprem olacak. İkisinden boşalan enerjinin toplamı ise 7.3 olacak.

İNSANLARA UZUN ZAMAN VERİLİRSE YAPILAR İYİLEŞTİRİLMEZ

Benim en olası beklediğim tarih 2045. 1999 depremi olduğu zaman bazı arkadaşlarımız hemen, “İstanbul’da 1 yıl içinde deprem olacak” dediler, daha sonra 3 yıla çıkardılar bu süreyi... Ben de “2007’ye kadar deprem olmayacak” diye bir açıklama yaptım. Ama “2007’de olacak” demedim; “2007’de yeni bir açıklama yapacağım” dedim. 2007’de basın mensupları geldiler, bu sefer “İstanbul’da 2015’e kadar deprem olmayacak” dedim. Yine 2045’i söylemedim. Söylemememin nedeni şuydu; eğer insanlara çok uzun zaman verirsem aheste davranırlar ve yapılarını iyileştirmezler diye düşündüm.
Etiketler : İstanbul, için, deprem, açıklaması,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2230 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2307  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 11 Bugün: 474 Toplam: 1,824,538
Haberler artık Outlook'ta