Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

21 Nisan 2019 Pazar 13:00    

 

 
 
 
İstanbul'un silüetini bozacak yapılara izin verilmeyecek

 Reklam
İstanbul'un selüliti bozulmayacak
15 Ekim 2011 Cumartesi 10:12
İstanbul'un silüetini bozacak yapılara izin verilmeyecek
 

Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul’un özgün silüetini oluşturan alanlar ile silüeti etkileyen çeperlerdeki görünümü kontrol altında tutmak amacıyla bütüncül bir silüet planı hazırlanmasını onayladı. Başkan Topbaş’ın açıkladığı çalışma doğrultusunda alınan meclis kararıyla, daha önce verilmiş imar izinleri de gözden geçirilebilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantılarının 4. birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıkladığı ve Şehir Planlama Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmayla ilgili rapor meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

İstanbul kimliğinin en önemli öğelerinden birinin kent silüetinin muhafaza edilerek gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılabilmesi ve silüeti olumsuz etkileyen deneyimlerin tekrar yaşanmaması gerektiği vurgulanan raporda, “Ayrıcalıklı bir coğrafi konuma sahip bir dünya metropolü olan İstanbul; doğal güzellikleri, tarihi/arkeolojik mirası ve sosyo-kültürel yaşamıyla eşsiz bir şehir olmasının yanı sıra tepeler, manzara noktaları, tarihi yapılar, göz alıcı panoramalar gibi kentin silüetini ve peyzaj değerlerini oluşturan çeşitli görsel noktalara ve alanlara sahiptir. Başta Tarihi Yarımada, Boğaziçi ve Haliç olmak üzere, Kentin uzun tarihi bir sürece dayalı tarihi ve kültürel zenginliğinin bir sonucu oluşan söz konusu silüet; İstanbul'a küresel ölçekte ayrıcalıklı bir konum katan eşsiz bir potansiyeldir” ifadelerine yer verildi.

“Yoğunluk artışları, ayrıcalıklı yapılaşma hakları, beraberinde ortaya çıkan yüksek yapı tipolojileriyle İstanbul'un imajını ve estetiğini vurgulayan eşsiz Tarihi Yarımada ve Boğaziçi silüetinin olumsuz etkilenmesine neden olan bazı uygulamaların yolunun açıldığının ve tarihi yapıları gölgeleyecek, silüet içindeki sürekliliği bozacak konumda ve boyutlarda yapılaşmaların hâkim olmasına neden olunduğu”nun vurgulandığı raporda, silüeti gölgeleyecek konumda ve boyutlarda yapılaşmanın engellenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

2009 yılında kabul edilen 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda şehrin silüetini muhafaza etmeye dönük maddelerinin bulunduğu belirtilen raporda, “İstanbul kimliğinin en önemli öğelerinden biri olan kent görünümünün (silüetinin) muhafaza edilerek gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılabilmesi ve silüeti olumsuz etkileyen deneyimlerin tekrar yaşanmaması için başta Tarihi Yarımada, Boğaziçi ve Haliç olmak üzere silüeti belirleyen ve etkileyen alanları kapsayacak şekilde bütüncül bir silüet ana planının yapılması gerektiği” kaydedildi.

Raporda, bir “Siluet Ana Planı” ve bu plana altlık teşkil edecek bütüncül bakış açısına sahip bölgesel silüet çalışmaları yapılacağı ifade edilerek, bu planlar hazırlanana kadar İstanbul'un özgün silüetini oluşturan alanlar ile silüeti etkileme potansiyeline sahip çeper alanlarda silüete ilişkin yapılacak bölgesel çalışmalar neticesinde; yapı yükseklik ve kütle oranlarına ilişkin kısıtlar (hava mania ve uçuş koridorları, mikro klimatik özellikler vb.) da göz önünde bulundurularak söz konusu alanlarda yapılaşma koşullarının yeniden belirleneceği kaydedildi. Raporun komisyon görüşünde, İstanbul silüetini etkileyen bölgelerdeki imar planlarında yapılaşma haklarına (yükseklik, TAKS ve KAKS gibi yapı kütlesi oranları) yönelik kısıtlayıcı koşullar getirileceği de belirtildi
Etiketler : İstanbul'un, selüliti, bozulmayacak,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2691 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2199  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 515 Toplam: 1,806,339
Haberler artık Outlook'ta