Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 05:00    

 

 
 
 
Hafta sonu iki arıtma tesisinin daha temelini atıyor

 Reklam
İzmir'de alt yapı yatırımı sürüyor
22 Eylül 2011 Perşembe 15:44
Hafta sonu iki arıtma tesisinin daha temelini atıyor
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumartesi günü iki önemli çevre yatırımına start veriyor. Temeli atılacak Doğanbey-Ürkmez ve Özdere ileri biyolojik arıtma tesislerinin hizmete girmesiyle, kentin gözde turistik yerleşimlerinde atık su sorunu tarihe karışacak.

Geçtiğimiz hafta 2014 yılına dek gerçekleştireceği projeleri kamuoyuna açıklayarak yatırımlara yeniden hız veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, önce Evka 5 Köprülü Kavşağı’nın temelini attı; sonra Yeşildere Caddesi’ni “viyadük” ile aşarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak yolun yapım ihalesini gerçekleştirdi. Hız kesmeyen Büyükşehir Belediyesi, 24 Eylül Cumartesi günü de Doğanbey-Ürkmez ve Özdere arıtma tesislerinin temelini atacak. Her iki tesis için de tek bir tören düzenlenecek. Saat 11.00’de başlayacak tören Doğanbey-Ürkmez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde yapılacak.

250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak

Cumartesi günü temeli atılacak arıtma tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte, 5 büyük turistik yerleşimde birden atık su sorunu tarih olacak. Önümüzdeki yaz dönemi içinde tamamlanması planlanan bu iki önemli tesisin hizmete girmesi, İzmir’in turizm cenneti sahillerinin korunması adına çok önemli bir adım olacak. İki tesis, toplam 250 bin kişilik nüfusa hizmet verebilecek kapasitede çalışacak.

Doğanbey-Ürkmez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Seferihisar’a bağlı Ürkmez, Doğanbey ve Payamlı mahallelerinin evsel atıklarını biyolojik arıtmadan geçirecek tesis, 9 milyon 250 bin liralık yatırımla gerçekleştirilecek. 2012 yılı Haziran ayı sonunda devreye girecek arıtma tesisi, 125 bin kişiye hitap edecek ve günlük 25 bin metreküp atık suyu arıtacak kapasitede olacak.

Doğanbey (Ürkmez) Atıksu Arıtma Tesisi, Doğanbey-Payamlı-Ürkmez yerleşimlerinin yaz ve kış nüfusu dikkate alınarak birbirine paralel iki hattan oluşacak. Azot ve fosfor giderimi yapılacak tesiste koku giderim üniteleri de yer alacak. Tesise gelen ham atıksu, çeşitli ızgaralardan geçerek sonrasında havalandırmalı kum ve yağ tutucuda işlem görecek. Ardından içerdiği fosfor arıtılacak, uzun havalandırmanın yapıldığı aktif çamur ünitesinde arıtma işlemi yapıldıktan sonra çöktürme işlemi uygulanacak ve ultraviyole ile dezenfekte edilerek doğaya verilecek.

Özdere-Gümüldür İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Özdere’nin Kesre mevkiinde inşa edilen tesis için Mart ayında yapılan yer tesliminin ardından arıtma alanında saha düzenlemesi yapıldı ve istinat duvarı çalışmaları gerçekleştirildi. Önümüzdeki yılın Ağustos ayında tamamlanacak ve 125 bin kişinin evsel atığını arıtacak ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde ayrıca koku giderim sistemi de yer alacak. Tesisin hizmete girmesi ile foseptiklerle toplanarak alıcı ortama verilen evsel atıklar biyolojik arıtmadan geçirilmiş olacak. Tesis için İZSU,  8 milyon 987 bin TL.’lik yatırım yapacak.

7 yılda kaderleri değişti

2004 yılında çıkan 5216 sayılı Kanun, İzmir’deki birçok ilçe ve küçük yerleşim biriminin adeta kaderini değiştirdi. Tarihleri boyunca hiçbir altyapı yatırımı ulaşmamış bölgeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandıkları ilk 7 yılda yüzlerce yıllık özlemlerine kavuştular. Bir yandan tarım alanlarına ulaşan arazi yollarını asfaltlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da kanalizasyon ve foseptik gibi problemleri kurduğu arıtma tesisleri ile ortadan kaldırdı. Büyükşehir Belediyesi toprağı, suyu kirlilik tehdidinden kurtarmakla kalmayıp bu bölgelerin ulaşım sorunlarını çözdü, okulların bakım onarımlarını gerçekleştirdi, verdiği desteklerle bölgedeki üreticilerin yüzünü güldürdü. Sahil bölgelerinde arıtma bulunmaması nedeniyle oluşan kirlilik tehdidi de yine İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde ortadan kalkıyor

Etiketler : İzmir'de, alt, yapı, yatırımı, sürüyor,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1692 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2210  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 13 Bugün: 310 Toplam: 1,840,118
Haberler artık Outlook'ta