Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 04:39    

 

 
 
 
İzmirlilerin arsenikli su içtiği, belediyenin raporuyla belgelendi

 Reklam
İzmir'de arsenikli su şaşkınlığı
16 Kasım 2011 Çarşamba 11:00
İzmirlilerin arsenikli su içtiği, belediyenin raporuyla belgelendi
 

İzmir gündemini uzun süre meşgul eden arsenikli su tehlikesinin, yapılan yatırımlara rağmen devam ettiğini, Kanalizasyon İdaresi (İZSU) tarafından hazırlanan rapor gözler önüne serdi.
 
Raporda 5216 sayılı kanunla İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan yeni yerleşim yerleriyle 185 köyün kullandığı suyun standartlara aykırı olduğu belirtildi. İçme ve kullanma sularında, arsenik başta olmak üzere nitrat, demir, mangan, antimon, nikel, alüminyum, klorür, sodyum gibi ağır metaller tespit edildi. Bu sebeple su faturalarıyla birlikte gönderilecek yazılar vasıtasıyla vatandaşların uyarılması istendi.
 
Mart 2010 tarihli raporla büyükşehire yeni bağlanan yerleşim yerleriyle 185 köydeki içme ve kullanma sularının, ilgili yönetmeliğe aykırı olduğu ortaya çıktı. İZSU İşletmeler Müdür Yardımcısı Dr. Suzan Gök, su kalitesinin artırılması için yapılması gerekenleri, yedi maddelik bir rapor halinde sundu. Raporun girişinde, Seferihisar ilçesi Orhanlı ve Beyler köylerinde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa alınan numunelerde Orhanlı'da alüminyum, Beyler'de nikel parametrelerinin, yönetmeliğine aykırı çıktığı belirtiliyor. Yapılması gerekenlerin başında ise bu parametrelerin standart değerlere indirilmesini sağlayacak arıtma tesisi gibi teknik tedbirler alınması geldiği uyarısında bulunuluyor. Etüt Planlama Dairesi Başkanlığı'nca arıtma tesisi ihalesi için gerekli çalışmaların yapılması, Yatırımlar Daire Başkanlığı'nca arıtma tesislerinin imalatının yapılarak işletilmek üzere Su Tesisleri Daire Başkanlığı'na devredilmesi isteniyor. Raporun ikinci maddesinde ise alüminyum ve nikelin insan sağlığı için ne derece tehdit oluşturduğu hususunda İl Sağlık Müdürlüğü'nün görüşünün yazılı olarak alınmasında fayda olduğu vurgulanıyor.
 
İZSU Genel Müdürlüğü'ne sunulan raporun üçüncü maddesinde, suda tespit edilen ağır metallerle ilgili hazırlanacak bilgilendirme yazılarının, faturalarla birlikte köy halkına gönderilmesi isteniyor. Su kalitesi standart dışı olan köyler için yeni yüzey suyu temin kaynakları planlama, arıtma ve dağıtım projeleri yapılması gerektiği de kaydediliyor. Tespit edilen aykırılıkların giderilmesinin belirli bir zaman gerektirdiğinin de vurgulandığı raporda, "Yönetmeliğin 11. ve 14. maddeleri kapsamında halkın bilgilendirilmesi çalışmaları diğer yerleşim yerleri için de yapılmalıdır." deniyor. İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gök imzasını taşıyan raporun 6. maddesinde ise idarelerine bağlanan yerleşimler ve 185 köyün içme ve kullanma sularında nitrat, demir, mangan, antimon, nikel, alüminyum, klorür ve sodyumun aykırılık içermesi sebebiyle konunun yönetim kurulunda görüşülmesinde ve idarî sürece ilişkin karar alınmasında fayda olduğuna dikkat çekiliyor. Söz konusu yerlerdeki suların mikrobiyolojik kalitesinin sağlanması hususunda, dezenfeksiyonun titizlikle takip edilmesi için gerekli yazılı bildirimlerin ilgili daire başkanlığına gönderildiğinin de altı çiziliyor.Etiketler : İzmir'de, arsenikli, su, şaşkınlığı,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1673 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2229  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 16 Bugün: 292 Toplam: 1,840,100
Haberler artık Outlook'ta