Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 18:55    

 

 
 
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, düzenlediği görsel brifingle raylı sisteme entegre olarak uygulamaya k

 Reklam
Kayseri bisiklet yarışında
12 Temmuz 2010 Pazartesi 18:57
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, düzenlediği görsel brifingle raylı sisteme entegre olarak uygulamaya konulacak olan KAYBİS (Kayseri Bisiklet) hakkında bilgiler verdi
 

Sivas Caddesi Alparslan Parkı'ndaki bisiklet istasyonundan Kent Kartla ile bir bisiklet alan Başkan Özhaseki Alparslan Parkı bisiklet parkurunda bisiklet sürdü.

      Daha sonra bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki bugün Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek "Bu Türkiye adına bir devrim, Türkiye adına bir yenilik. Tabi bundan sonra yeni gelişmeler olduğunda onları da herhalde Kayseri adına ilk uygulayacak biz olacağız diye düşünüyorum. Dünyanın birçok yerinde insanlar işlerine gidip gelmeleri, özel işlerini görebilme amacıyla ulaşımda gelinen son nokta raylı sistemler. Buna bağlı olarak bisikletler gözüküyor. Tüm modern ülkelerde insanlar işe gidip gelmeyi özel işlerini yapmayı veyahut da bir yere ulaşmayı raylı sistemlerle sağlıyor. Eğer insanlar semtlerden raylı sistem hatlarına ulaşmak istiyorsalar onu otobüslerle sağlıyorlar. Aktarmalı olarak gidiyorlar. Ama indikleri yerlerde Yine daha iç sokaklarda bir yerlere ulaşmak istiyorlarsa, eğer yürümek de istemiyorlarsa işte o zaman da bisikletler devreye giriyor. Biz de bunu Kayseri olarak Türkiye'de uygulayan ilk şehir oluyoruz. Bildiğiniz gibi şehrimizde dolmuşların tamamı kalktı yerine doğalgazlı halk otobüsleri geldi. Daha sonra da yine belirli aralıklarla bugün için egzoz gazlarından rahatsız olduğumuz eski halk otobüsleri yavaş yavaş kalkacak zaman içerisinde doğalgazlı halk otobüsüne geçiş olacak. Otobüslerimizin hepsi doğalgazlı otobüse geçecek ama zamana ihtiyaç var. Bir taraftan ana aks üzerinde 17 km'lik raylı sistemimiz gayet güzel işliyor. Tıkır tıkır çalışıyor. Bunun devamı İldem için bu sene büyük ihtimalle inşaata başlayacağız. Yani raylı sistem hattı 25 km'ye çıkacak. Bir taraftan da Talas aksında çalışacağız. Projeler ve ön hazırlıklar bitmek üzere. Şimdi Kayseri'de şöyle bir sisteme gelmiş oluyoruz. İnsanlarımız semtlerinden sokaklarından halk otobüsleriyle bir biletle raylı sistem hattına kadar gelecekler, eğer raylı sistemle bir başka gitmek istiyorlarsa 15 kuruşluk bir farkla yine 10 km'den fazla bir istikamete raylı sistemle alacaklar indikleri ana merkezde de yine ara sokaklara gitmek istiyorlarsa bisiklet kartıyla bisikleti alıp ara yerlere gidebilecekler. 20 dakika kadar ücretsiz. Gittiği yerde bizim gösterdiğimiz yerlere bisikleti bırakacaklar. Aldığı yere geri getirmek gibi bir mecburiyet yok. Daha sonra çekip yeniden gelebilecekler ama özel işlerine kullanmak istiyorlarsa saatlerce gezmek istiyorlarsa işte onunda hafif hafif cezaları başlayacak. Ben Kayserimize hayırlı olsun diyorum" diye konuştu.

                        KENT KART SİSTEMİNE GEÇİLECEK
       Bundan sonraki aşamada Büyükşehir Belediyesi olarak hedefimiz Kent Kart sistemine geçmek. Herhalde önümüzdeki ayda onu açıklayacağız. O kent kartlardan alan bir hemşerimiz istediği zaman raylı sisteme binecek, otobüse binebilecek, bisiklet çekebilecek ve belediye hizmetlerinden de  yavaş yavaş istifade edebilecek. Amaç olarak da şehirde geçerli olan para ödenmesi gereken ne kadar yer varsa mesela Kaski'de su ödemesi, ilçe belediyelerinde emlak vergisi ödemek veya stadyuma giriş gibi ne tür hizmetler varsa bunları da yavaş yavaş o kent kart sisteminin içine almaya çalışacağız. Şehirde yaşayan herkesin bir Kent Kart sistemi olacak. Bu sistemlerden istifade etmek için tek kartla da her istediğini yapacak. Bundan sonraki aşamasında da belediyemizin bir hedefinde ulaşımda bu gözüküyor. Ben Kayserimize hayırlı olmasını diliyorum. Kazasız belasız kullanmalarını diliyorum. Bisikletlere binecek hemşerilerimizin özellikle bisiklet yolu olarak ayırdığımız, işaretlediğimiz yerlerden gidip gelmelerini tavsiye ediyorum. Özellikle sürücülerin de bisikletli sürücülere biraz daha saygılı davranmalarını rica ediyorum. diyekonuştu.
 
                                 TÜRKİYE'DE YİNE BİR İLK
      Bu sistemin Türkiye'de ilk defa uygulanacağını hatırlatan Başkan Özhaseki, örneklerinin gelişmiş olan ülkelerde olduğuna vurgu yaparak, "Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde var. Her şehirlerinde yok onlarında.  O bildiğimiz en önemli merkezlerde var. Herhalde 10 yerde vardır diye tahmin ediyorum. Ama tüm dünyada yaygınlaşan bir sistem olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Türkiyemiz için de bu sistem bir ilk"  diye konuştuEtiketler : Kayseri, bisiklet, yarışında,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 3209 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2887  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 15 Bugün: 651 Toplam: 1,840,459
Haberler artık Outlook'ta