Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:23    

 

 
 
 
Başkan Özhaseki, I. Selçuklu Sempozyumu'nun açılışında konuştu

 Reklam
Kayseriye Selçuklu boyası
27 Eylül 2010 Pazartesi 18:40
Başkan Özhaseki, I. Selçuklu Sempozyumu'nun açılışında konuştu
 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, onlarca medeniyet kurulmuş Kayseri'ye boyasını vuran medeniyetin Selçuklu Medeniyeti olduğunu söyledi.
 Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi tarafından 28 ülkeden onlarca bilim adamının katılımıyla düzenlenen ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen 1. Selçuklu Sempozyumu'nun açılış programında konuşan Başkan Özhaseki, Selçuklu şehri Kayseri'de belediye başkanı olarak görev yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bütün şehirler, geçmişten aldıkları genetik miraslarla ayakta kalırlar ve hayatlarını devam ettirirler. Onlarca medeniyet kurulmuş olan Kayseri'de de bizlere boyasını vuran medeniyet Selçuklu Medeniyeti'dir. Seyyid Burhaneddin Hazretleri'nden Bacıyanı Rum'dan, Ahi Evran'dan izler taşıyoruz. İnşallah ileriye doğru da bu mirası sürdürmeye devam edeceğiz " dedi.
 Aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Başkanı da olan Özhaseki, Anadolu coğrafyasının üzerinde insanların topluca yaşadığı dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu kaydederek, "Bilim adamları dünyada insanların topluca yaşadığı yer olarak iki yeri işaret ediyorlar. Bunlardan biri Mezopotamya, diğeri de Anadolu. Her bir tarafında ölümsüz eserler bulunan bu coğrafya, adeta bir açık hava müzesi. Kayseri tarihi Anadolu tarihine eş değer. Bu topraklarda onlarca kavim yaşamış, Asurlular, Persler, Frigler'den bugüne kadar onlarca medeniyet geçmiş. Eserlerimizin bir çoğu o dönemlerden kalma. Çok sayıda medeniyet geçtiği için yeni kalan kavimler kendilerinden önce gelenlerden kalanları yıkarak, yakarak yumuşak bir geçişten ziyade sert bir geçişle yeni kavimlere ev sahipliği yaptığı için de bir çok eser neredeyse yok olmuş. Ama elimizde kaldığı kadarıyla, yeniden bulabildiklerimiz kadarıyla onları korumaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
 Başkan Özhaseki, Anadolu'da 4 yüz yıla yakın süre hakimiyetini sürdüren Selçuklular'a ait bir müze olmamasının Türk ve Dünya tarihi açısından büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, bu eksikliğin giderilmesi yönünde sürdükleri çalışmaların devam ettiğini söyledi. Anıtlar Yüksek Kurulu ile mutabakata vardıklarını ifade eden Başkan Özhaseki, ayrıca ilk Selçuklu Müzesi'nin önümüzdeki yıl Kayseri'de faaliyete geçeceği müjdesini verdi.
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Sabancı Kültür Sitesi'nde başlayan ve üç gün sürecek olan 1. Selçuklu Sempozyumu'na başta Türkiye olmak üzere ABD, Hollanda, İngiltere gibi batılı ülkelerin yanı sıra Türki Cumhuriyetler ve çeşitli Afrika ülkelerinden çok sayıda bilim adamı katılıyor. 
Etiketler : Kayseriye, Selçuklu, boyası,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2066 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2301  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 588 Toplam: 1,845,732
Haberler artık Outlook'ta