Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:23    

 

 
 
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, düzenlediği basın toplantısında, imalat ve istihdam kredisinin ayrıntıları

 Reklam
KOBİ'lere sıfır faizli kredi
19 Kasım 2008 Çarşamba 09:01
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, düzenlediği basın toplantısında, imalat ve istihdam kredisinin ayrıntılarını açıkladı.Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre, sıfır
 

İmalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ'lere 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacak. Kredi başvuruları 26 Kasım'da başlıyor.

 

 

 

 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, düzenlediği basın toplantısında, imalat ve istihdam kredisinin ayrıntılarını açıkladı.Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre, sıfır faizli kredi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi'nin (KOSGEB) kaynaklarından kullandırılacak.7 bankanın aracılık yapacağı kredi için başvurular 26 Kasım'da başlayacak.

3 ay ödemesiz 12 ay vadeli kredilerden 9 kişi ve üzerinde istihdam sağlayan esnaf ve KOBİ'ler yararlanacak.47 ve üzerinde işçi çalıştıran işletmelerin alacağı kredi miktarı ise 100 bin YTL'ye kadar çıkacak.

CANSUYU KREDİSİ

Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, imalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ'lere 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacağını söyledi.Bakan Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında düzenlendiği basın toplantısında, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), imalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ'lere yönelik destek kredi paketini açıkladı.

350 MİLYON YTL KREDİ KULLANDIRILACAK

KOSGEB kaynaklarından ayrılan bu kaynakla toplam 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacağını belirten Çağlayan, bu destek paketini tamamen 2008 yılı kaynaklarından yarattıklarına dikkati çekti.Küresel finans krizine de değinen Bakan Çağlayan, bu krizin bugüne kadar yaratılan değerin tamamının üretim ya da verimlilik kaynaklı bir değer olmadığını özellikle gösterdiğini ifade etti.

İŞVEREN PAYINDAN İNDİRİM

"Hepimiz bugün yaratılan değerin desteğini ve kaynağını sorgulamaya başladık" diyen Çağlayan, bir değerin yaratıldığını, ama bu değerin verimlilik temelli üretime odaklanan bir yönetim anlayışından daha ziyade finansal piyasa odaklı bir yönetim anlayışının ürünü olarak ortaya çıktığını kaydetti.Bu krizle birlikte ekonominin sadece ekranlardaki rakamlardan ibaret olmadığının çok net anlaşıldığını belirten Çağlayan, şöyle devam etti: İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılması için işveren payından 5 puanlık bir indirime gidildiğini, zorunlu istihdam uygulamasının kaldırıldığını ve sosyal güvenlik reformuyla reel sektör üzerinden idari, mali ve yasal yüklerin kaldırıldığını ifade eden Çağlayan, bugün gelinen noktada küresel krizin etkisiyle karşı karşıya kalınan en önemli sorunun reel sektörün krediye, finansmana erişimi olduğuna işaret etti.

"İLK KEZ ESNAF VE SANATKARA FAİZSİZ KREDİ VERİLDİ"

Bakan Çağlayan, Esnaf ve Sanatkar Destek Kredi Programıyla da imalatçı esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli cansuyu kredisi verildiğini, bu programa 17 Kasım 2008 itibariyle yapılan 6 bin 297 başvurudan kredisi onaylanan 5 bin 853 imalatçı esnaf ve sanatkara 148 milyon YTL kredi kullandırıldığını bildirdi.

Bu kredilerin sıfır faizli, 18 ay vadeli ve ilk 6 ayı geri ödemesiz olduğunu yineleyen Bakan Çağlayan, söz konusu uygulamanın Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu, ilk kez esnaf ve sanatkara faizsiz kredi verildiğini söyledi.

Küresel krizin tartışılmaya başlandığı ilk günlerde ihracatçı KOBİ'lere de finansman ihtiyaçlarını karşılamaları için yine sıfır faizli ihracat destek kredisi uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Çağlayan, bu kredi programıyla 6 bin 500 KOBİ'nin desteklenmesi ve 650 milyon dolar kredi hacmi oluşturularak aynı oranda ihracatın gerçekleştirilmesini öngördüklerini bildirdi. Bakan Çağlayan, 17 Kasım 2008 itibariyle bu desteğe 4 bin 235 ihracatçı KOBİ'nin başvurduğunu, 349 milyon dolarlık kredi talebinde bulunan 3 bin 584 KOBİ'nin işleminin de onaylandığını kaydetti.

 

Şimdi de KOSGEB'in 2008 yılı bütçesindeki kalemlerden yapılan aktarmalar ve kredi programlarının bakiyelerinden oluşturulan bir kaynakla, İmalatçı Esnaf ve Sanatkarlarla KOBİ'lere Yönelik Sıfır Faizli İstihdam Endeksli Cansuyu Kredisi Desteği Programını başlattıklarını belirten Çağlayan, bu kapsamda toplam 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacağını bildirdi.

 
Etiketler : KOBİ'lere, sıfır, faizli, kredi,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2130 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2206  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 588 Toplam: 1,845,732
Haberler artık Outlook'ta