Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:23    

 

 
 
 
Cumhuriyet’in kurucusu M. Kemal Atatürk’ün, Erzurum’la ilgili olarak iki projesinin bulunduğu öğrenildi.

 Reklam
M.Kemal Atatürk'ün Erzurum projesi
14 Kasım 2008 Cuma 09:01
Cumhuriyet’in kurucusu M. Kemal Atatürk’ün, Erzurum’la ilgili olarak iki projesinin bulunduğu öğrenildi.
 

Cumhuriyet’in kurucusu M. Kemal Atatürk’ün, Erzurum’la ilgili olarak iki projesinin bulunduğu öğrenildi. Milli Mücadele’yi Doğu’dan başlatarak Büyük Kongre’yi Erzurum’da toplayan ve Selanik’ten sonra ikinci vatandaşlık belgesiyle beratını yine Erzurum’dan alan Atatürk’ün, bu şehre olan bağlılığı ve yakınlığının, sonraki yıllarda da devam ettiği bildirildi.

 

 

 

DEMİRYOLU VE ÜNİVERSİTE

Gazi’nin rüyalarını, Erzurum’la ilgili olarak yıllar boyunca iki proje süslerken, bu projelerden ilki 1939’da, ikincisi de, 1957 yılında gerçek oldu. M. Kemal Atatürk’ün, Doğu ile Batı arasında sosyal, ekonomik ve kültür alışverişine önemli katkı sunacağına inandığı demiryolu projesi, vefatından bir yıl sonra gerçekleşirken, her fırsatta; “Erzurum’a mutlak surette yüksek bir eğitim kurumu kurulmalıdır” şeklinde dile getirdiği ikinci projesi de, Atatürk Üniversitesi’nin kurulmasıyla hayat buldu.

GAZİ’NİN ERZURUM DEMİRYOLU PROJESİ

M. Kemal Atatürk, Milli Mücadele’yi başlattığı Erzurum’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atarken, Selanik’ten sonra ikinci vatandaşlık belgesi ve hemşehrilik beratını da yine Erzurum’dan aldı. Milli Meclis’e Erzurum Milletvekili olarak seçilen Gazi, Dadaşlar’ın isteği üzerine parlamenter yaşamına da Erzurum’da başlamış oldu. Erzurum’a duyduğu muhabbeti ve yakınlığı her fırsatta dile getiren Atatürk, Dadaşlar diyarı için hayallerini hep iki projeyle süsledi. Erzurum’a ulaşımı sağlayacak olan demiryolunun yapılması, Gazi’nin üzerinde ısrarla durduğu iki projeden birisi olurken, bu rüyası ölümünden ancak bir yıl sonra gerçekleşebildi. Demiryolunun Erzurum’a ulaştırılması ve trenin ilk kez Aşkale’den Erzurum’a giriş yapması 1939 yılında mümkün olabildi. Aynı zamanda Aşkale’ye ilçe hüviyeti kazandırılması da, istasyon açılışının yapıldığı döneme denk geldi.

ERZURUM’UN EĞİTİM MERKEZİ OLMASINI DA YİNE GAZİ İSTEMİŞTİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Erzurum’a mutlak surette yüksek bir eğitim kurumu kurulmalıdır” görüşüyle üzerinde ısrarla durduğu ikinci rüyası ise, 1957 yılında gerçek oldu. Atatürk’ün bu isteğinden haberdar olan Cumhurbaşkanı Celal Bayar, dönemin hükümetine verdiği talimatla, Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nin kurulmasını sağladı.

Rüyalarının gerçekleştiğini dünya gözüyle göremeyen Atatürk’ün, Erzurum’a verdiği önem yıllar sonra anlaşılabildi. Erzurum’un, bölgenin hem eğitim, hem de bir ticaret merkezi olması yönündeki girişimler bugün bile sürdürülürken, bulunduğu stratejik konumu itibariyle de Erzurum, “Anadolu’nun Giriş Kapısı” olarak nitelendiriliyor.

ATATÜRK, YURT GEZİSİNİ ERZURUM İÇİN YARIDA BIRAKTI

Bu arada M. Kemal Atatürk’ün, 1919 yılından sonraki döneme rastlayan bir başka Erzurum ziyaretinin de, 1924 yılına rastladığı öğrenildi. Cumhuriyet’in ilan edilişinden bir yıl sonra Sonbahar’a doğru Cumhurbaşkanı olarak yurt gezisine çıkan Gazi, bu gezisini, 1924 yılında yine Erzurum’a özel bir nedenle yarıda bıraktı. 13 Eylül 1924 yılında meydana gelen deprem nedeniyle yönünü Erzurum’a çeviren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eşi Latife Hanım’la birlikte Dadaşlar diyarında 10 gün geçirdi. Gazi, Milli Mücadele yıllarında kendilerinden büyük güç aldığı Erzurumluların yardımına koşarak, hemşehrilerini bir an olsun yalnız bırakmadı. 1,5 ay gibi kısa bir sürede, depremden zarar gören aileler için afet evleri yapılmasını sağlayan Atatürk, milletine bağlılığını ve Erzurum’a olan vefa borcunu böylelikle ödemiş oldu.
Etiketler : M.Kemal, Atatürk'ün, Erzurum, projesi,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2317 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2351  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 11 Bugün: 588 Toplam: 1,845,732
Haberler artık Outlook'ta