Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

17 Haziran 2019 Pazartesi 05:00    

 

 
 
 
Restore edilen mahkeme hamamı gün sayıyor

 Reklam
Mahkeme hamamında son aşama
04 Eylül 2011 Pazar 10:02
Restore edilen mahkeme hamamı gün sayıyor
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması projeleri kapsamında restore edilen tarihi Mahkeme Hamamı’nda çalışmalar son aşamaya geldi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü ve Ar – Ge Müdürü Aziz Elbas ile birlikte büyük bir bölümü tamamlanan Mahkeme Hamamı restorasyonunda incelemelerde bulundu. Hamamların Türk tarihinde önemli bir yerinin olduğuna dikkati çeken Başkan Recep Altepe, ecdadın bu yapıtları son derece özenli ve yüksek uygulamalarıyla hayata geçirdiğine işaret etti. Bursa’nın da hamam kültürü açısından zenginliğini dile getiren Başkan Altepe, kentin değişik semtlerinde birçok tarihi hamamın göze çarptığını belirtti.

“Tarihi yapılar işlevsellik kazanıyor”
Osmanlı dönemi eseri olan hamamların genelde ikili olarak yapıldığının altını çizen Başkan Altepe, Mahkeme Hamamı’nın bu şekilde bir mimarisinin olduğu vurguladı. Yaklaşık bin 500 metrekare alana kurulan olan Mahkeme Hamamı’nın son derece görkemli bir eser olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Mahkeme Hamamı ile birlikte Bursa’da ve ilçelerde böyle birçok eseri ayağa kaldırıyoruz. Ördekli Hamamı’nda olduğu gibi Mahkeme Hamamı, Kayıhan Hamamı ve diğer tarihi yapılar da yeniden ayağa kalkarak, kültürel ve sosyal alanda halkımıza hizmet verir hale geliyor. Örnek olarak restorasyonu devam eden Kayıhan Hamamı hem kültür merkezi, hem de Osmanlı ve Türk mutfağından tatların sergileneceği bir restoran olacak. İncirli Davutkadı Hamamı da yine kültür merkezi olarak canlanacak. Mudanya’da Nur ve Hasanpaşa hamamları da kültürel merkezler olarak bölgeye kazandırılacak. Restorasyonlarla tarihi eserler yalnızca korunmuyor, işlevsellik de kazandırılıyor” diye konuştu.

Kültürümüz yaşatılacak
Mahkeme Hamamı’nın da işlevsellik kazandırılarak, kente değer katacak eserlerden biri olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, 1400’lü yılların başında Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan hamamın yaklaşık 600 yıllık olduğunu söyledi. Geçmişten günümüze gelen bu eserin restore edilmekle kalmayacağını dile getiren Başkan Altepe, “İki bölümden oluşan hamamın bir bölümü orijinaline uygun hamam olarak kullanılacak. Hatta bu bölüm yalnızca kadınların kullanımına açık bir hamam olacak. Biz istiyoruz ki tarihi eserlerimiz ayağa kaldırılırken, gelenek ve göreneklerimiz de yaşasın. Bunun için hanımlarımız bu hamamda diledikleri gibi geleneklerini yaşatabilecek, gelin hamamı, toplanma günleri vs. organizasyonlar yapabilecek. Hamamın diğer bir bölümü ise bölgeye uygun kültürel faaliyetlere açık olacak” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Mahkeme Hamamı’nda çalışmaların hızla devam ettiğini ve son aşamaya geldiğini, 2 aylık bir süreç içerisinde hamamın kullanıma açılabileceğini sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Etiketler : Mahkeme, hamamında, son, aşama,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2233 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2322  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 12 Bugün: 309 Toplam: 1,840,117
Haberler artık Outlook'ta