Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

26 Mayıs 2019 Pazar 03:19    

 

 
 
 
Samsun Büyükşehir B. Genel Sağlık Sigortası'nda (SSGSS) prim

 Reklam
Malullük ve ölüm aylığı alamayanlara fırsat
06 Kasım 2008 Perşembe 11:32
Samsun Büyükşehir B. Genel Sağlık Sigortası'nda (SSGSS) prim
 

Genel Sağlık Sigortası'nda (SSGSS) prim gününün yetersiz olup da malullük ve ölüm aylığı alamayan kişilere yeni yasayla birlikte fırsat doğdu.  

  Malullük ve ölüm aylığını hak etmek için aranılan prim süreleri 1 Ekim'den itibaren yürürlüğe giren SSGSS ile birlikte kısaltıldı. Daha önce ki uygulamayla malullük sigortasından aylığa hak kazanma koşulu SSK'lılar için bin 800 prim günü olduğunu belirten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Samsun İl Müdürü Saffet Çalışkan, BAĞ-KUR'lular için 5 tam hizmet yılı, kamuda çalışanlar için ise 10 yıl tam hizmet malulen maaş bağlanması için gerekli olduğunu söyledi. 

  Yeni düzenlemeyle malullük sigortasının aylığa hak kazanma koşulu en az 10 yıldan beri sigortalı olan kişilerde toplam bin 800 gün prim ödeme koşulu arandığını dile getiren Çalışkan, "Sigortalının başkasına bakımı muhtaç olması halinde ise 10 yıllık süre aranmıyor. Toplam bin 800 günlük sigortalı olma koşulu ile maaş bağlanıyor. Bunlar önemli gelişmeler. Ölüm sigortasının aylığa hak kazanma şansı önce ki sağlık sistemine göre SSK'lılar için 5 yılda 900 prim günü, BAĞ-KUR'lular için 5 tam yıl hizmet,
kamuda çalışanlar için ise 10 tam yıl sigortası gerekiyordu. Zamanında 9 sene 11 ay kamuda hizmeti olan biri ölmüş eşine, maaş bağlanamadığı gördüm. Türkiye'de bu şekilde bulunan 20 bine yakın kişi var. Emekli sandığı iştirakçilerinin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 10 yıllık hizmet şartı aranırken, yeni dönemde 5 yıl ve daha fazla hizmeti olan iştirakçinin ölümü durumunda hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak" dedi. 

   1 Ekim 2008 gününden itibaren, en az bin 800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş memurların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanma fırsatı doğmuş olduğunu kaydeden Saffet Çalışkan, bu şekilde 10 yıldan az prim ödemesi olup aylık bağlanmayan 20 bine yakın memur dul ve yetimine aylık bağlanacağını ifade etti.  

  Çalışkan,  "Emekli Sandığı iştirakçilerinin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 10 yıllık hizmet şartı aranırken, yeni dönemde bu düzenlemenin 5 yıla indirilmesiyle birlikte maaş alamayan kişiler kurumumuza başvurması halinde aylıklarını bağlayacağız" şeklinde konuştu. 
İHA

 

 
Etiketler : Malullük, ve, ölüm, aylığı, alamayanlara, fırsat,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2095 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2783  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 17 Bugün: 295 Toplam: 1,823,787
Haberler artık Outlook'ta