Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 15:34    

 

 
 
 
Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda Macit Özcan Başkanlığı’nda gerçekleşen MESKİ Genel

 Reklam
Mersin belediyesi su fiyatını düşürdü
28 Kasım 2009 Cumartesi 17:51
Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda Macit Özcan Başkanlığı’nda gerçekleşen MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Kasım ayı Olağan Genel Kurulu'nda su fiyatları düşürüldü.
 

Genel Kurul‘da en fazla tartışılan gündem maddesi, 2010 yılı ücret tarifesi ile ilgili teklif üzerine oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2010 yılı için atık su bedelini yüzde 50’den yüzde 45’e düşürülmesi ile ilgili teklif, DTP ve AKP’li üyeler tarafından benimsenmedi. DTP’li üyeler atık su bedelinin yüzde 40’a düşürülmesini talep ederken, AKP’li üyeler atık su bedelinin her yıl kademeli olarak yüzde %5 oranında düşürülmesini istedi. Başkan Macit Özcan ise yaptığı konuşmada, "MESKİ ‘nin büyük maliyet gerektiren dev yatırımları gerçekleştirmesi için, gelirlerin yüksek oranda azalmaması gerekir. Su kayıplarını ve kaçakları önlemeye yönelik boru değişmeleri büyük hızla devam etmekte. 6 adet su deposu inşaatı tamamlanmak üzere. Tüm bunları Dünya Bankası'ndan aldığımız 31 milyon avro kredi ile gerçekleştiriyoruz. Öte yandan Atıksu Arıtma Tesisi için Avrupa Yatırım Bankası'ndan 60 milyon avro kredi aldık. Tüm bu borçları MESKİ’ nin su gelirlerinden karşılıyoruz. 1-2 seneye kadar bu çalışmaların tamamlanmasıyla kaçak ve kayıp su oranı otomatik olarak düşecek ve o zaman su fiyatlarında gözle görülür bir düşme zaten yaşanacak” dedi.

Hesap kitap yapmadan fiyatların düşmesini isteyen DTP ve AKP’li üyeleri kasteden Başkan Macit Özcan , “Su fiyatlarını çok fazla oranda düşürsek bu defa yatırım yapamayız ve ben de o zaman Mersin Halkı’nın karşısına çıkarak ‘Benim hizmet yapmama engel oluyorlar’ diye sizi şikayet ederim” dedi.

Yapılan son düzenlemelerle Mersin’de su fiyatlarının 2.46 olduğunu belirten Başkan Macit Özcan, “Tarsus’ta bu rakam 3.76, Adana 2.48, İstanbul’da 2.48, Ankara’da 2.70, İzmir’de 3.05, Bursa’da 2.50 ve Antep’te 2.48 olmuştur. Görüldüğü gibi su fiyatları konusunda Mersin birçok kentle aynı seviyede, birçoğunun da gerisinde kalmıştır. Bu rakamları, her fırsatta 'Mersin en pahalı suyu içiyor’ diye masal okuyanlara ithaf ediyorum” dedi.

Mersin’de zaten suya son 3 yıldır 1 kuruş zam yapmadıklarını ifade eden Başkan Macit Özcan, “Kimse 3 senedir suya zam yapılmamasını dile getirmiyor. MESKİ’ nin yıllık gideri 93 milyon, yıllık geliri ise 85 milyon civarında. Bu durumda bile suda daha fazla indirim istemek, yatırımları durdurmak anlamına gelir” dedi.

Konuşmaların ardından oylamalara geçildi ve ücret tarifesi ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi. Bu teklifte yer alan atıksu bedelinin yüzde 45’e indirilmesi ile ilgili maddeye ise AKP ve DTP’li üyeler ret oyu kullandı.

Genel Kurul’un sonunda ise MESKİ’ nin 2010 yılı gideri 153 milyon, 2010 yılı geliri 144 milyon lira olarak oy birliği ile kabul edildi. Bu oylamada da AKP ve DTP’ li üyeler, yine atık su bedelinden dolayı şartlı kabul oyu kullandılar.

Başkan Macit Özcan; MESKİ’ nin 2010 yılı bütçesinin hayırlı olmasını dilerken, bu bütçenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.Kaynak: MERSİN BELEDİYESİ
Etiketler : Mersin, belediyesi, su, fiyatını, düşürdü,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2468 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.3076  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 14 Bugün: 679 Toplam: 1,787,513
Haberler artık Outlook'ta