Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

24 Mart 2019 Pazar 15:06    

 

 
 
 
Mesane kanserleri ne kadar öldürücü olur.

 Reklam
Mesane kanserleri ve tedavisi
28 Mart 2011 Pazartesi 15:50
Mesane kanserleri ne kadar öldürücü olur.
 

MESANE KARSİNOMLARI (KANSERLERİ)
 
İNSİDANSI(SIKLIĞI)

Mesane kanseri genitoüriner yolun en sık görülen ikinci kanseridir. Yeni tanı konan kanser olgularının oranı erkeklerde %7 ve kadınlarda %3’dür. Tanı konduğu andaki ortalama yaş 65’dir. Tanı konulduğu anda olguların yaklaşık %75’i mesaneye lokalize olup %25’i bölgesel lenf düğümlerine veya uzak bölgelere yayılmıştır. . En çoğu değişici epitelyum hücreli karsinomlar (TCC’ler) olmak üzere tüm mesane kanserlerinin %95’i epitelyal malinitelerdir.


RİSK FAKTÖRLERİ VE PATOGENEZ(NEDENLERİ)


Sigara içimi erkek ve kadınlarda olguların sırasıyla %50 ve %31’inden sorumludur. Etyolojik ajanın sigara kullananlarında idrarıyla atılan alfa ve beta naftilamin olduğu düşünülmektedir. Kimyasallar, boya, kauçuk, petrol, deri ve basım işlerinde çalışanlar yüksek bir risk altındadır. Benzidin, beta naftilamin ve 4-aminobifenildir ve ekspozür ile tümör gelişimi arasındaki latend dönem uzayabilir. Sikloffosfamid alan hastalar da bir risk altındadır. Yapay tatlandırıcıların alınmasının da bir risk faktörü olduğu ileri sürülmüştür


SEMPTOMLAR (BELİRTİLER)

Mesane kanserli hastaların %85-90’ında göze çarpan ilk semptom hematüridir. Mikroskopik veya makroskopik hematüri, sürekli olmaktan ziyade aralıklı olabilir. Sık, acil işeme ve dizüriyle birliktedir. İlerlemiş hastalığa ilişkin semptomlar kemik metastazlarından dolayı kemik ağrısı veya retroperitoneal metastezler veya üreter obstrüksiyonu nedeniyle böğür ağrısıdır.

TANI YÖNTEMLERİ

En sık görülen laboratuar patolojisi hematüridir. Mesane kanserleri çeşitli görüntüleme teknikleriyle saptanabilmesine rağmen varlıkları sistoskopi ve biyopsiyle kanıtlanır. Hematürinin değerlendirmesinde intravenöz ürografi hala en sık kullanılan görüntüleme tekniğidir. Ancak intravenöz piyelografi yerine giderek artan oranda bilgisayarlı tomografik (BT) ürografi kullanılmaktadır. Tüm batın boşluğu, böbrek parankimi ve üreterlerigörüntülemede daha hassastır. Mesane kanserlerinin tanı ve başlangıç evrenlendirilmesi sistokopi ve transüretal rezeksiyonla yapılır. Yüzeysel düşük derecede tümörler genellikle tek veya çoğul pipiler lezyon halinde görülürler. Yüksek derecede lezyonlar daha büyük ve daha geniş tabanlıdır. Karsinomain situn düz elitamatöz alanlar ve mukozal şeklinde görünebilir. Tümör görüntülendikten sonra hastaya anestezi altında muayene ve transülretral rezeksiyon ve kuşkulu lezyonun biyopsisi için randevu verilir. Amaç tümörün tanısı mesane duvarı tutulumunun derecesi belirlemek evrelendirme ve bu tedavi yöntemiyle (TUR-M) tedavi edilebilen düşük evreli lezyonların tam olarak eksizyonudur.

TEDAVİ SEÇİMİ


Yüzeysel mesane kanserli hastalar transüretral rezeksiyon ardından selektif rekürens açısından daha yüksek bir risk altında olup tam ve dikkatli transüretral rezeksiyondan sonra intrvezikal kemoterapi adayı olarak kabul edilmelidir. Hastalığın evresini ve tedavisi yöntemini doğru biçimde belirlemek için aynı alanda ikinci bir rezeksiyon yapılması gerekebilir. Daha invaziv, ancak lokalize tümörleri (T2,T3) taşıyan hastalar, parsiyel ve radikal sistektomi, ışınlama veya ışınlama ile cerrahi veya sistemik kemoterapi kombinasyonu dahil daha agresif tedavi adaylarıdır. İntravezikal kemoterapi veya immünoterapi ile tedavi edilebilir. Başlangıçta düşük bir progresyon riski altındadır. Yalnızca transüretral rezeksiyon ve takiben gözetimle tedavi edilebilir.
 

1-  CERRAHİ

a-   Transüretral rezeksiyon

b-   Parsiyel sistektomi

c-   Radikal sistektomi

2-  RADYOTERAPİ

Derin infiltran mesane kanserli iyi seçilmiş hastalarda radikal sistektomiye bir seçenek olarak 5 ila 8 haftalık dönem içinde fraksiyonlar şeklinde eksternal ışınlama (5000-7000cGy)uygulanır.


3-  KEMOTERAPİ

Mesane kanserli hastaların yaklaşık %15’inde bölgesel ve uzak metastazlar saptanmıştır. İnvaziv hastalıklı bireylerin yaklaşık %30-40’ında radikal sistektomi veya nihai radyoterapiye rağmen uzak metastazlar gelişmektedir. Tedavi edilmediğinde sağkalım süresi kısıtlıdır. Yalnızca kemoterapötik ajanlarla elde edilen erken sonuçler ve yakın zamanlarda da ilaç kombinasyonları ile tedavi edilen metastatik mesane kanserli hastaların önemli bir kısmının parsiyel veya tam bir yanıt verdiklerini göstermektedir.

5- KOMBİNASYON TEDAVİSİ

 

 



Kaynak: hasan karboğa
Etiketler : Mesane, kanserleri, ve, tedavisi,



Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 2239 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2268  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 21 Bugün: 674 Toplam: 1,787,508
Haberler artık Outlook'ta