Arama :

 
 
Günün Haberleri Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle İletişim Künye

27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:08    

 

 
 
 
Müze görmeyen kalmıyacak.

 Reklam
Müzelerimizle geçmişi geleceğe taşıyoruz
21 Temmuz 2010 Çarşamba 10:07
Müze görmeyen kalmıyacak.
 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarih ve kültür mirasımızın korunması ve yaşatılmasına yönelik çalışmaları kapsamında, “Müzelerimizle geçmişi geleceğe taşıyoruz” projesi ile il merkezi ve köylerde okuyan 18 Bin 292 ilköğretim okulu öğrencisini müzelerle buluşturdu.

 

Okulların kapanması ile sona eren proje kapsamında, il merkezinde 130 ve köylerde 62 olmak üzere, toplam 192 ilköğretim okulundan, 18 Bin 292 öğrenci Bayazhan Kent Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Kahramanlık Panorama müzelerini ziyaret etti.

 

Gaziantep’te İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı il merkezi ve köylerdeki İlköğretim okullarında okuyan 6. sınıf öğrencilerini kapsayan,  Ocak ayında başlayan “Müzelerimizle geçmişi geleceğe taşıyoruz” projesi okulların kapanması ile sona erdi.

 

6 ay süren projenin ilk etabında, il merkezinde 130 ilköğretim okulundan Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle alınarak müzelere götürülen 10 Bin 682 öğrenci Bayazhan Kent Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Kahramanlık Panorama müzesini gezdi.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Bayazhan Kent Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Kahramanlık Panorama Müzesi’nin çocuklara tanıtılması, tarihi ve kültürel mirasın geleceğe taşınmasını amaçlayan projede sadece il merkezindeki okullar değil, köy ilköğretim okulları da yer aldı.

 

Havaların ısınmasıyla birlikte köylerde devam eden projenin ikinci etabında, 62 köy ilköğretim okulundan yine Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği otobüslerle müzelere 7 Bin 666 öğrenci taşındı. İlk kez şehre gelme, ilk kez müze görme heyecanını yaşayan minik yüreklerin, müzeleri gezerken tarih ve kültür mirasını öğrenmeye, geleceğe taşımaya duydukları istek ve heyecan yüzlerine yansıdı.   

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile Amatör Sporlar Şube Müdürlüğü’nün organizasyonlarında, ‘Müzeler Kenti Gaziantep’te geçmişi geleceğe taşıyan müzelerimizi, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza tanıtmak, tarih ve kültür mirasını öğretmek ve geleceğe taşımak adına gerçekleşen “Müzelerimizle geçmişi geleceğe taşıyoruz” projesi, Ulaşım Daire Başkanlığı ve Müzeler Şube Müdürlüğü’nün de katkıları ile gerçekleşti.

 

Haftada 3 gün süre ile yüzlerce çocuğun ziyaret ettiği müzelerde çocuklarla sık sık karşılaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey çocuklara müzelerle ilgili izlenimlerini sorarken, “Bu ve benzer projeler ilimizde önümüzdeki dönemde de yürütülecek ve müzelerimizi tanımayan çocuk kalmayacak” dedi.

 

Çocuklar bu geziler sırasında Devlet Eski Bakanı ve Turizm Eski Bakanı Ali İhsan Göğüş, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gazeteci Yazar Zeynep Göğüş gibi misafirlerle de karşılaşarak duygularını paylaştılar.

 

İl merkezi ve köylerde toplam 192 ilköğretim okulundan 18 Bin 292 öğrencinin müzelerle tanıştığı projeye, okullarla ilgili izinler ve onayların verilmesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, müzelerde öğrencilere gönüllü olarak eşlik eden Toplumsal Duyarlılık Projeleri öğrencileri ile Gaziantep Üniversitesi’nin de değerli katkıları olmuştur.
Etiketler : Müzelerimizle, geçmişi, geleceğe, taşıyoruz,Not: Sitemizdeki haberler belediyelerin kendi haberleridir sitemizin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Bu Haber Toplam 1290 Defa Okunmuştur

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 
  Yazarlarımız

Osman ÖZSOY
Kılıçdaroğlu'na neden Kemal adı verildi?

Yavuz SUBAŞI
GERİ DÖNÜŞÜM;GERİ KAZANIM… Kullandığımız çeşitl

Senai DEMİRCİ
Patlamaya utanan bomba...

Abdurrahman Dilipak
SP’de ortalık toz duman. Tartışmaları

Nurullah Aydın
TÜRK MİlLETİ’NİN YİĞİTLERİ VE HAİNLERİ

   Diğer Yazarlar

ÇOK OKUNANLAR

 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

Sponsor Bağlantılar Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı Sponsor Bağlantı
İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2008-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 0212 667 66 66  |  Faks: +90 0212 667 66 66  |  Destek: info@belediyebulteni.com
Sayfa Üretimi: 0.2379  | Teknik Destek: info@belediyebulteni.com
Online: 11 Bugün: 153 Toplam: 1,824,217
Haberler artık Outlook'ta